Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Kapet me pistoletë në çantë, ndalohet 14-vjeçari nga Shijaku

Një 14-vjeçar është arrestuar në Sukth pasi i është gjetur me vete një pistoletë ‘Zastava’. Sipas policisë, i mituri nga Shijaku është ndaluar pranë stacionit të trenit në Sukth dhe arma i është kapur në çantën e dorës. Njoftimi “Në vijim të veprimeve u arrestua në flagrancë shtetasi i mitur A. V., 14 vjeç, banues në Sallmone, Shijak.Shërbimet e Policisë ...

Lexo me teper »

Meta: Zbatimi i marrëveshjes se 5 qershorit, hapi i parë drejt rikthimit në drejtimin e duhur

Presidenti Meta ka reaguar pas publikimit të një raporti mbi numrin e azilkërkuesve, ku qytetarët nga Shqipëria renditen mes atyre nga Siria, Afganistani, Iraku e Irani. Kreu i shtetit shkruan se Shqipëria nuk mund të renditet mes këtyre vendeve dhe meriton një të ardhme europiane. Ai thekson se shqiptarët po largohen nga drejtimi i gabuar, autoritarizmi, arroganca e korrupsioni dhe ...

Lexo me teper »

Hap dyert një tjetër shkollë në gjuhën shqipe në Zvicër, ambasada shqiptare mbështet nismën

Një tjetër shkollë në gjuhën shqipe është hapur në Zyrih të Zvicrës. Shkolla është hapur me mbështetjen e Ambasadës së Shqipërisë me seli në Bern dhe do presë fëmijët e komunitetit shqiptar në Zvicër. Sipas njoftimit të publikuar nga faqja e ambasadës në Facebook bëhet me dije se mësimi do zhvillohet çdo javë nga e hëna në të premte nga ...

Lexo me teper »

OFL-ja i dërgon formularin mikut të Emiljano Shullazit

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë,  mikut të Emiljano Shullazit, shtetasit me iniciale L.Sh. Në vitin 2016, ai është arrestuar duke trafikuar 570 kg hashash. Ai njihet edhe si A.Sh, ndërsa rezulton i dënuar dy herë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Njoftimi i plote: Struktura e Operacionit Forca e Ligjit, në zbatim të, ...

Lexo me teper »

Bie masivi shkëmbor në Kaninë mbi një lokal, plagoset një person

Një masiv shkëmbor është shkëputur nga shpati i malit dhe është rrëzuar mbi një lokal në Kaninë të Vlorës. Nga rënia e masivit shkëmbor mbi lokal është plagosur lehtë një person. Shkak për shkëputjen e shkëmbit mendohet të jetë bërë reshjet e shiut të cilat kanë përfshirë vendin ditën e sotme. Edhe në akse të tjera nacionale ka pasur rrëshkitje ...

Lexo me teper »

Konferenca e Kryetarëve vendos 1 tetorin si datë për votimin e ndryshimeve të Kodit Zgjedhor

Konferenca e Kryetarëve të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë ka vendosur datën 1 tetor për kalim në seancë plenare për votimin e ndryshimeve të Kodit Zgjedhor. Përpara kësaj date i takon Komisionit për Reformën Zgjedhore të konkludojë ndryshimet e fundit. Mirpo në të njëjtën kohë Këshilli Politik ende nuk ka asnjë dakordësi për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Me ndryshimet Kushtetuese ...

Lexo me teper »

Breshër në Konispol, dëmtohen plantacionet me agrume dhe ullinj

Shiu i parë  në këtë fillim vjeshte ka rënë pothuaj në gjithë rajonin e jugut, por pa krijuar probleme serioze. Por, ndryshe ka qenë kjo situatë në Bashkinë e Konispolit, ku ka rënë shumë breshër, i pazakontë ku madhësia e tij, pasi shkonte sa një top pinpongu. Kryetari i bashkisë, Shuaip Beqiri, thotë se si pasojë e breshërit, janë dëmtuar ...

Lexo me teper »

Dy familje në Bubq të Krujës denoncojnë mos vëmendjen nga shteti: Prej një viti qëndrojmë akoma në çadër

Partia Demokratike ka vijuar me denoncimet për personat që kanë mbetur në qiell të hapur pas tërmetit. Këtë herë ish-deputetja Oriola Pampuri ka shkuar në njësinë administrative Bubq të Bashkisë Krujë. Në një takim me të prekurit nga tërmeti, një kryefamiljar ka denoncuar se pas 10 muajsh nga tërmeti nuk e ka ndihmuar askush dhe akoma jetojnë në kontenier. Indrit ...

Lexo me teper »