Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Qytetarët i bashkohen naftëtarëve të Ballshit në protestë, bllokojnë rrugën kryesore

Këtë të shtunë, naftëtarët e Ballshit kanë hyrë në ditën e 13 të grevës së urisë.  Gjendja e tyre shëndetësore është përkeqësuar, por ata vijojnë të mos pranojnë ndihmë mjekësore, duke thënë se do ta përshkallëzojnë grevën e urisë deri në vetëflijimin e tyre. Dhjetra qytetarë të Ballshit i janë bashkuar protestës së thirrur nga naftëtarët, duke bllokuar rrugën kryesore. ...

Lexo me teper »

Dita 13 e grevës, naftëtarët e Ballshit: Nuk do dalim gjallë nga këtu

Këtë të shtunë, naftëtarët e Ballshit kanë hyrë në ditën e 13 të grevës së urisë. Gjendja e tyre shëndetësore është përkeqësuar, por ata vijojnë të mos pranojnë ndihmë mjekësore, duke thënë se do ta përshkallëzojnë grevën e urisë deri në vetëflijimin e tyre. Kreu i Sindikatës së Naftëtarëve Sokol Dautaj, i ka falenderuar të gjithë naftëtarët e tjerë që ...

Lexo me teper »

Sulmohet me armë godina e “Kastratit” në Qafë-Kashar, kapen dy të dyshuar

Të shtëna me armë janë qëlluar herët mëngjesin e sotëm në një servis në Tiranë. Sipas televizionit “News 24” bëhet fjalë për një godinë në pronësi të Kastratit. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 04:10 në Qafë-Kashar, ku persona të paidentifikuar kanë qëlluar nga një mjet tip “Benz” drejt biznesit me armë zjarri. Për fat të mirë nga të shtënat nuk ...

Lexo me teper »

PD voton sot kandidatët e Tiranës, në listë mungojnë Basha e Berisha

Demokratët në Tiranë do të votojnë sot 40 emrat në listat e PD-së për këtë qark. Vetë kryedemokrati Lulzim Basha do të paraqitet të votojë në zyrat e degës 8, përballë me gjimnazin Partizani. Emrat e propozuar për qarkun e Tiranës kanë  dalë nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve. Anëtarësia do të votojë sot me votën kontestuese për emrin që ...

Lexo me teper »

Bllokohet kamioni me 80 emigrantë të paligjshëm në Korçë, arrestohet shoferi

Një grup prej rreth 80 emigrantësh të paligjshëm janë kapur në karrocerinë e një kamioni në Korçë ndërsa është arrestuar shoferi i mjetit. Emigrantët, një pjesë e të cilëve gra e fëmijë, janë të kombësive të ndryshme me shumë prej tyre nga Siria, Maroku, Algjeria e Turqia. Ata po udhëtonin nga Devolli në drejtim të Tiranës. Kamioni me emigrantët është ...

Lexo me teper »

Fusha & Edil-al fitojnë tenderin 10 milionë eurosh për rikonstruksionin e Piramidës

Bashkimi i kompanive Fusha & Edil-al janë shpallur fituesit e tenderit për rikonstruksionin e Piramidës. Vlera e kësaj ndërhyrjeje pritet të jetë rreth 10 milionë euro, që u ofruan nga dyshja e lartpërmendur, ndërsa fillimisht tenderi parashikonte që ndërhyrja të ishte deri në 14 milionë euro. Financimi sipas dokumentit të tenderit do jetë nga tre burime: nga të ardhurat e ...

Lexo me teper »

Rama ironizon Metën: Ilir mos e mërzit Elisën, se kur t’i japësh medaljen Skënderbeut…

Kryeministri Rama ka ironizuar sërish presidentin Meta duke i përmendur dekoratat e shumta që ai po jep. Në një postim tijin në rrjetet sociale, kreu i qeverisë i drejtohet kreut të shtetit duke i thënë të mos e mërzisë ministren Spiropali se nuk do ketë kujt t’ia dorëzojë medaljen. “Ilir mos e mërzit Elisën se kur të dekorosh Skënderbeun në ...

Lexo me teper »

KED zbulon emrin e kandidates që lejohet të kandidojë për Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka vendosur lejimin e Sonila Bejtjas për të kandiduar për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Në njoftimin zyrtar nga KED-ja bëhet me dije se kandidat tjetër, Eugen Papadile, nuk është lejuar që ta vijojë garën për në Kushtetuese. Njoftimi “Këshilli i Emërimeve në Drejtësi (KED), vijoi këtë të premte, datë 09.10.2020, mbledhjen e tij të ...

Lexo me teper »

Vijon përplasja, stafetën e merr presidenti: O palaço, jam Ilir Meta e përballë do më keni gjithmonë

Pas reagimit të kryeministrit Rama në drejtim të presidentit ka ardhur reagimi i këtij të fundit. Ai shkruan se nuk bën asnjëherë aktrime me historinë e kombit dhe familjes. Meta thekson se shtëpia ku ka lindur ka shërbyer si spital partizan për jugun e vendit e aty janë mjekuar dhjetëra partizanë. “O shakaxhinjtë e integrimit! Unë nuk bëj aktrime me ...

Lexo me teper »

Rama tjetër deklaratë për presidentin: Problemi më i madh mes shqiptarëve e së ardhmes është Meta e LSI-ja

Kryeministri Rama ka ironizuar sërish presidentin Meta. Pas përfundimit të Asamblesë së PS-së, kryeministi tha për gazetarët se problemi i madh i shqiptarëve për të ardhmen është Ilir Meta dhe LSI-ja. Sipas kreut të qeverisë ky problem do zgjidhet në zgjedhjet e ardhshme. “Problemi i madh mes shqiptarëve dhe të ardhmes quhet Ilir Meta dhe LSI. Ky është problemi i ...

Lexo me teper »