Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Vuçiç: Çfarë keni kundër? Nesër do flas me Macron për negociatat me Ballkanin

Pas deklaratave të Ramës lidhur me kritikat ndaj tij për idenë e “Shengenit Ballkanik”, edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç shprehu të njëjtin qëndrim. Vuçiç u duk shumë i irrituar për shkak të kritikave të pafundme saqë nisi të pyeste gazetarët se çfarë kanë kundër idesë për lëvizjen e lirë mes tre vendeve, Serbi, Maqedoni e Veriut dhe Shqipëri. Presidenti serb ...

Lexo me teper »

Rama i përgjigjet kritikave: Nuk është Mini-Shengen, por Shengen i Ballkanit Perëndimor

Në konferencën e përbashkët me liderët e rajonit pas takimit në Ohër, Rama iu përgjigj kritikëve të “Shengenit Ballkanit”. Rama tha se nuk ka asnjë ide për krijimin e “Shqipërisë së Madhe” por as për “Jugosllavinë e Re”.  “Një pyetje e thjeshtë do të ndihmonte qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë që kanë kaq vite që heqin të zitë e ullirit ...

Lexo me teper »

Rama në Samitin e Ohrit: Kosova u vetëpërjashtua

Sot do të zhvillohet samiti i Ohrit i cili ka mbledhur bashkë liderët e Ballkanit. Në një konferencë të përbashkët, kryeministri Edi Rama tha se Kosovën nuk e ka përjashtuar njeri por është vetëpërjashtuar nga samiti. “Dua të falenderoj Zaev për organizimin e shkëlqyer dhe për mikpritjen. Është e shkruar në dokumentin e Novi Sadit dhe është e përsëritur se nuk ...

Lexo me teper »

Lihen në burg të dyshuarit për vjedhjen e postës në Krujë

Gjykata e Krujës ka vendosur lërë në burg autorët e dyshuar për grabitjen e postës ku u vodhën 110 milion lekë nga kasaforta. Të arrestuarit Mark Caka, Gazmir Saka Hysen Kica, Bujar Tafaj, Andi Rexhepi (Paturri) si dhe roja i postës Besnik Parruca, të gjithë u lanë në “arrest me burg”. Këta persona u arrestuan gjatë operacionit të koduar ‘Filiali’, ...

Lexo me teper »

Përplasja me punonjësit e IKMT-së, lirohet protestuesi i arrestuar

Paraditen e sotme, Gjykata e Tiranës ka vendosur masën e sigurisë “Arrest shtëpie” për 50 vjecarin Shpëtim Selimi, i cili akuzohet se ka qëlluar me gurë punonjësit e IKMT-së. Kujtojmë se paraditen e 7 nëntorit në rrugën “Teodor Keko” në Tiranë, situata u tensionua kur punonjës të IKMT-së njoftuan banorët e Astirit se banesat e tyre do të shembeshin të hënën ...

Lexo me teper »

Biznesi do ta paguajë shtrenjtë fiskalizimin, të vegjëlve do t’u kushtojë më shumë se taksat

Edhe pse procesi i fiskalizimit vijon të jetë i paqartë për palët e interesit, për sa kohë ende nuk janë publikuar udhëzimet dhe aktet nënligjore, diçka është e sigurt: ky proces do të rëndojë me kosto shtesë biznesin e vogël. Përfaqësuesit e kompanive fiskale bënë të ditur se kasat aktuale nuk mund të transformohen sipas protokollit të kroatëve, çka “hedh ...

Lexo me teper »

Berisha: Lleshaj ka emëruar Plarent Ndrecën si sekretar të Përgjithshëm

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se Plarent Ndreca është emëruar si sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme. Berisha e kundërshton këtë vendim, për shkak dhe të rrethanave të shkarkimit të tij nga detyra, në Ministrinë e Arsimit kur u akuzua nga KLSH për vjedhjen e milionave eurove. “Jo ligji por xhepi është kriteri i Narkoshtetit! Famozi Plarent Ndreca i denoncuar ...

Lexo me teper »

Meta ripublikon letrën për Ruçin, këshillon deputetët: Lexojeni me kujdes

Presidenti i vendit Ilir Meta ka ripublikuar letrën drejtuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçit. Kreu i shtetit teksa vlerëson rëndësinë e ngritjes së Kushtetueses dhe thekson se letra drejtuar Ruçit duhet të lexohet me shumë durim dhe kujdes edhe nga deputetët. “Të dashur qytetarë! Duke vlerësuar rëndësinë e jashtëzakonshme që ka ngritja sa më parë e Gjykatës Kushtetuese, vetëm në ...

Lexo me teper »

Detaje nga aksidenti në Tiranë – Adoleshentët po festonin një ditëlindje, shoferi ishte pa patentë

Të tjera detaje zbulohen lidhur me aksidentin e rëndë që i mori jetën dy adoleshenteve në Tiranë. Mësohet se të rinjtë kanë qenë duke festuar ditëlindjen e njërës prej pasaggjereve në mjet, 14-vjeçares me inicialet L.M, e cila ndodhet në spital. Aksidenti i rëndë ndodhi në aksin e vjetër rrugor Tiranë-Elbasan, në fshatin Bërzhitë.  Drejtuesi i mjetit me targë AA044 ...

Lexo me teper »

Aksident i rëndë në Tiranë, dy adoleshente humbin jetën, tre të tjerë në spital

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në aksin e vjetër në Berzhitë të Tiranës, ku kanë humbur jetën dy vajza adoleshente. Mësohet se një automjet, që drejtohej nga një 18-vjeçar me inicialet F. SH., ka dalë nga rruga dhe është pëtplasur me një pemë. Dy vajzat adoleshente, njëra 17 vjeçe e quajtur Denada Tarja dhe tjetra gjithashtu 17 vjeçe, ...

Lexo me teper »