Templates by BIGtheme NET

Ekspozim Lajme

Parku i Butrintit me koncesion, Auron Tare e kundërshton: Nuk mund ta menaxhojnë të huajt

Ish-drejtori i Parkut Arkeologjik të Butrintit, Auron Tare, në një intervistë për Ora News ka folur për dhënien me koncesion me të këtij parku për një periudhë 10-vjeçare një fondacioni të huaj. Tare kundërshtoi planin për dhënien me koncesion duke thënë se nuk ka asnjë model në Evropë të këtij lloji. Ai përsëriti se është e rrezikshme të japësh me ...

Lexo me teper »

Ilir Beqaj darkon me kreun e KLP-së (Video)

Për shumë njerëz në Shqipëri, por jo vetëm, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, duhet të vendoset përballë drejtësisë, sidomos për kontratat e dyshimta koncensionare. “Boldnews.al” ka siguruar një video ekskluzive, në të cilën Beqja gjendet realisht përballë “Drejtësisë së Re”. Por, jo në pozicionin që i duhet të japë llogari për dyshimet publike që ekzistojnë mbi të prej disa vitesh. Mes ...

Lexo me teper »

Rama bisedë telefonike me Presidentin e Ukrainës, Zelenskyy: Falenderojmë OSBE-në për mbështetjen për armëpushimin në Donbas

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryetarin e Kryesisë shqiptare të OSBE-së Edi Rama ku kanë folur për koordinimin për një zgjidhje paqësore në Donbas. Telefonatën e ka bërë me dije Presidenca ukrainase nëpërmjet një deklarate lëshuar për publikun. Ndërsa me një status në Twitter, Zelenskyy falenderon Ramën për përpjekjet dhe mbështetjen që në cilësinë ...

Lexo me teper »

Kanosën policët në Kukës, arrestohen 3 persona dhe shpallet në kërkim një tjetër

Policia e shtetit nëpërmjet një njoftimi thotë se ka arrestuar 3 shtetas pasi kanë kanosur efektivët e policisë për shkak të detyrës në Kukës dhe shpalli në kërkim një tjetër. Policia sqaron se ngjarja ka ndodhur pasi “në njërën nga pikat e kontrollit, konkretisht në aksin rrugor Krumë-Letaj, shërbimet e Policisë kanë konstatuar dhe i kanë bërë shenjë për ndalim, ...

Lexo me teper »

Trump lajmëron: Bahreini dhe Izraeli kanë rënë dakord për marrëveshjen e paqes, vendi i dytë Arab në 30 ditë

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka lajmëruar se Bahreini dhe Izraeli kanë rënë dakord për marrëveshjen e paqes mes tyre. Njoftimin Trump e ka bërë në rrjetet sociale duke e quajtur një zhvillim historik. “Një tjetër zhillim historik sot! Dy miqtë tanë të mëdhenj, Izraeli dhe Mbretëria e Bahreinit ranë dakord për marrëveshjen e Paqes-vendi i dytë arab që bën ...

Lexo me teper »

Braçe sfidon Bardhin: Më nxirr qoftë edhe një PD-ist në administratë që i është ushtruar presion nga eprori për tu angazhuar me PS-në

Zv.kryeministri Erjon Braçe ka reaguar për letrën e drejtuar kryetarëve të degëve nga Sekretari i përgjithshëm i PD-së ku kërkonte të mbikëqyrnin administratën pasi sipas tyre drejtues të PS-së po qarkullonin një formular për nëpunësit që të shkruanin qendrën e votimit, duke e quajtur formë të hapur presioni për marrjen e votës. Në reagimin ndaj Bardhit, zv.kryeministri shkruan se formulari ...

Lexo me teper »

Rihapja e kazinove, Bardhi poston videon kundër Ramës: Çfarë e detyroi Ramë të shkelë premtimin kundër kumarit

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi ka postuar një video të premtimit të Kryeministrit Edi Rama për mbylljen e lojërave të fatit. Ndërsa vetëm pak ditë më vonë, qeveria lejoi rihapjen e kazinove duke përcaktuar edhe zonën për vendosjen e tyre në qytetin e Tiranës. “Çfarë e detyroi Edi Ramën të shkelë edhe premtimin kundër kumarit? Heshtja e tij ...

Lexo me teper »

Drejtoresha e OBSH-së në Tiranë: Fëmiljët përshtaten shpejt, tu shpjegohen rregullat

Drejtoresha e Organizatës Botërore të Shëndetësisë Dr. Bettina Menne ka dhënë një mesazh për fillimin e vitit të ri shkollor në kushte të pandemisë dhe me masa për ruajtjen e distancës mes nxënësve dhe mësuesve. Në mesazhin e saj, Dr. Menne thekson se fëmijët përshtaten shpejt me situatën dhe e rëndësishme është t’i shpjegosh rregullat sepse ata mësohen me situatën. ...

Lexo me teper »

Turqia nxjerr Navtex në Qipron veriore për stërvitje ushtarake detare

Turqia lëshoi një komunikatë ku lajmëronte se kishte nxjerrë për lundrimi Navtex-in të Premten pasdite për një stërvitje detare, duke rezervuar një zonë në veri të Qipros nga 12 shtator në 14 shtator. Lëshuar nga Zyra e Navigacionit, Hidrografisë dhe Oqeanografisë së Marinës Turke,  navtex me numrër 1134/20 shpalli një “stërvitje me armë zjarri” në zonë.

Lexo me teper »

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste mbledhje për të negociuar me qeverinë

Liga Profesioniste e Futbollit shqiptar do të mblidhet sërish ditën e nesërme për të diskutuar rreth çështjes së kërkesave të drejtuara ndaj qeverisë, përmbushja e të cilave është bërë shkak për bojkotin e sezonit të ri të Kategorisë Superiore. “Panorama Sport” ka publikuar agjendën e mbledhjes së nesërme të klubeve të elitës së futbollit shqiptar. Njëra prej 3 pikave të ...

Lexo me teper »