Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Viena zëvendëson Melburnin si qyteti më i jetueshëm në botë, lista me 10 vende për 2018

Më në fund, Melbourne ka humbur titullin e qytetit më të jetueshëm në botë pas një sundimi shtatëvjeçar. Qyteti australian u rendit i dyti në renditjen e vitit 2018 të Njësisë së Inteligjencës Ekonomike të qyteteve më të jetueshme në botë, duke humbur në vendin e parë me vetëm 0.7%. Melbourne u zëvendësua nga Viena, e cila mori një rezultat ...

Lexo me teper »

Doni një pasaportë evropiane?! 12 vendet ku mund të blini nënshtetësinë

Ato janë quajtur ‘Viza e Artë’ dhe janë dera kryesore, për të hyrë në Bashkimin Evropian: ato janë pasaportat për shitje, të vëna në dispozicion nga 12 vende të BE-së në këmbim të një investimi të konsiderueshëm. Një dokumentim serioz mbi këtë çështje, janë hetimet nga Projekti i Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (Occrp) në bazë të të cilit Transparency ...

Lexo me teper »

Gratë kundër kundër rrymës, 31-vjeçarja sjell në jetë fëmijën e tetë dhe s’e ka ndërmend të ndalet me kaq

Ndërkohë që shumica e grave rreth moshës 30-vjeçare, kanë zero, një ose maksimumi dy fëmijë, Lulije Abiu duket sikur është kundra rrymës. Jo katër, as pesë, gjashtë apo shtatë, por plot tetë fëmijë. Rasti i Abiut është një nga rastet e rralla, pasi vetëm në moshën 31-vjeçare ka sjellë në jetë fëmijën e saj të tetë dhe ka në plan ...

Lexo me teper »

Përdoruesit e Instagram bien pre e hakerave, këshillat si të rimerni llogarinë

Një fushatë e përhapur e piraterisë po prek qindra përdorues të Instagram, duke i lënë njerëzit të bllokuar për të hyrë në llogaritë e tyre. Hakerat kontrollojnë  emrat e llogarisë në Instagram, fotografitë e profilit, fjalëkalimet dhe adresat e emailit të lidhura me llogaritë e ndryshuara nga sulmuesit, me adresat e reja të emailit me origjinë nga një ofrues rus ...

Lexo me teper »

Edhe në Gjermani përballet me ish-kapitenin e ISIS që e bleu për 100 dollarë, adoleshentja kurde kthehet në Irak nga frika

Një adoleshente kurde dikur e skllavëruar nga shteti Islamik (ISIS) që kishte kërkuar azil në gjermani, është rikthyer në Irak. Kjo pasi edhe në shtetin europian, ajo është takuar me ish-kapitenin e ISIS-it që ishte regjistruar si refugjat në shtutgart. Adoleshentja e quajtur Ashwaq Ta’lo, tha se ajo u ndalua nga Abu Humam, ish-roja sirian i ISIS, i cili e ...

Lexo me teper »

Pas atleteve ‘Adidas’, Rama argëton publikun me një berber (VIDEO)

Nëse ka ndodnjë politikan shqiptar i cili pëlqen të jetë në qendër të vëmendjes, i pari që përmendet është padyshim kryeministri Edi Rama. Pasi ka bërë disa herë dalje publike, në takime të rëndësishme siç ishte Samiti i BE-së në Trieste, i veshur thjesht me një palë atlete, Rama këtë radhë ka publikuar një video tek berberi. Kryeministri siç duket ...

Lexo me teper »

Ndahet nga jeta ‘Mbretëresha e muzikës Soul’

Këngëtarja amerikane e muzikës soul, Aretha Franklin, ka ndërruar jetë në moshën 76 vjeçare. Përfaqësuesi i këngëtares ka bërë me dije për mediat, se Franklin ishte e sëmurë rëndë dhe ka ndërruar jetë në shtratin e saj, pranë të afërmve. Franklin kishte qenë në gjendje të keqe që nga viti 2010, kur ajo u diagnostikua me një tumor por u ...

Lexo me teper »