Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Kështu e pëson kur futesh në lagjen e gabuar (Video)

Edhe pse krokodilët kanë një emër të frikshëm dhe një lloj statusi mes kafshëve grabitqare, ndonjëherë kur futesh në lagjen e gabuar mund ta pësosh keq. Këtë gjë e ka provuar në kurriz një krokodil që u fut gabimisht mes një tufe hipopotamësh. Edhe këta të fundit kanë një nam të keq si kafshë tejet agresive dhe të rrezikshme e ...

Lexo me teper »

U shkatërrua nga lufta, nis rindërtimi i qytetit antik në Siri

Qyteti i lashtë sirian, Alepo, ishte i mbushur me tregje të gjalla dhe ndërtesa historike para se të përfshihej në konfliktin shkatërrues. Tani ka nisur rindërtimi i tij dhe fotot e bëra para dhe pas konfliktit tregon procesin e rindërtimit që ka nisur në vend. Sfida e rindërtimit është e zymtë: Në dhjetor 2018, agjencia kulturore e OKB-së UNESCO tha ...

Lexo me teper »

Ulsi në dilemë. Mars, qershor apo korrik? (VIDEO)

“Kur mor burrë? Ndaje mendjen…mars 2019, qershor 2019, korrik 2019? Kur do ta kemi Gjykatën Kushtetuese?”, do qe pyetja revoltuese e çdo shqiptari që pret drejtësi me grabitjen e pasurive kombëtare në Shqipëri. Por socialisti i devotshëm Ulsi Manja është në dilemë. Njëherë thotë që ajo do jetë funksionale në mars 2019, i cili iku, njëherë tjetër në qershor 2019, ...

Lexo me teper »

Zjen rrjeti, si e bënë Boris Johnsonin shqiptar

Boris Johnson është zgjedhur kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar. 55-vjeçari vjen nga një familje e pasur e klasës së mesme britanike. Ai është djali më i madh i Stanley Johnson, një politikan britanik i cili ishte anëtar konservator i Parlamentit Europian nga 1979 në 1984. Për një tipik anglez, prejardhja e tij është çuditërisht e ndryshme – një ...

Lexo me teper »

Studiuesit gjejnë kafkën e një dinozauri 65 milionë vite më parë

Kafka e dinozaurit triceratops ‘Alice’ që jetoi 65 milionë vjet më parë është gjetur nga një student gjatë gërmimeve në Dakotën e Veriut. Studiuesit i dhanë triceratops emrin Alice, sipas pronarit të tokës në të cilën u gjetën fosilet. Kafka është e ruajtur mirë dhe studiuesit shpresojnë se Alice do të përdoret si një mjet edukimi. Studiuesit kanë gërmuar për ...

Lexo me teper »

Shkeli privatësinë Facebook do paguajë gjobën prej 5 miliardë dollarë

Facebook akuzohet se ka shkelur privatësin dhe për këtë do të paguajë një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh tha Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA (FTC). Rrjeti social duhet gjithashtu të krijojë një komision të pavarur të privatësisë që shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, nuk do të ketë kontroll mbi. FTC kishte hetuar akuzat se konsulenca politike Cambridge ...

Lexo me teper »

Pamje të rënda – Bizoni sulmon e hedh disa metra në ajër të miturën 9-vjeçare (Video)

Një vajzë nëntë vjeçare i ka mbijetuar mrekullisht sulmit të një bizoni gjigant në Parkun Kombëtar të Yellowstone. Kafsha e hodhi në ajër vajzën e vogël por fatmirësisht ajo i mbijetoi sulmit. Vizitorët në Parkun Kombëtar të Yellowstone, SHBA, këshillohen që të qëndrojnë të paktën 23 metra nga të gjitha kafshët e mëdha që kullosin në parkun natyror. Megjithatë, të ...

Lexo me teper »

Foto të rralla të Everestit, u shkrepën nga oficerët britanikë në vitin 1903

Një përmbledhje e rrallë e fotografive të shkrepura gjatë ekspeditës së diskutueshme britanike të vitit 1903 në Tibet ka dalë në dritë. Fotot janë bërë nga një oficer gjatë pushtimit britanik të Tibetit – hera e parë që një perëndimor kishte kapur fotografi të ngjashme me malin Everest. Grupi i 140 fotografive tregon pamje të rralla nga mali Everest, nga ...

Lexo me teper »

Me kravatë e xhaketë zoti Gjuzi paraqitet para Teatrit Kombëtar por e gjen belaja (VIDEO)

Zoti Kujtim Gjuzi, deputet i Kuvendit të Shqipërisë ka qenë në qendër të opinionit publik këto javët e fundit, një herë për telefonin e shtrenjtë, njëherë tjetër për aftësitë e thëna prej tij në rrobaqepje, e njëherë tjetër për xhirot që bënte bregut të detit me skaf, duke e quajtur shërbim pune. Por dje, Gjuzi dora vetë ka menduar t’u ...

Lexo me teper »