Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

E dinit ku ndodhet lumi më i ndotur në botë? (Video)

Lumi Citarum në Indonezi është ndër më të ndoturit në botë. Ai ka shërbyer si pikë për hedhjen e mbeturinave nga shumë fabrika dhe kompani që e kanë ngritur veprimtarinë prodhuese pranë tij. Por ai është tejet i rëndësishëm për rreth 28 milionë banorë që janë prekur nga një sërë sëmundjesh nga tejndotja e tij. Kjo e ka detyruar qeverinë ...

Lexo me teper »

Kur dronët kthehen në bezdisës, ka një ‘ilaç’ kundër tyre (Video)

Dronët janë një shpikje sa interesante dhe e dobishme aq edhe bezdisëse dhe të dëmshme. Ata mund të futen në jetën private të gjithësecilit ose mund të përdoren për të marrë informacione në mënyrë të jashtëligjshme. Por fatmirësisht ekziston ilaçi kundër tyre. Një kompani ka shpikur dronët gjuetarë që janë në gjendje të rrëzojnë çdo dron bezdisës.

Lexo me teper »

Njihuni me shpikje e fundit, mjeti hibrid që ju shpie kudo (Video)

Avionët dhe barkat janë dy mjete të ndryshme, por ai në videon e mëposhtme i ka të dyja të shkrira brenda njëra-tjetrës. ‘AirFish 8’ është pjesërisht avion dhe pjesërisht barkë duke i kombinuar dy teknologjitë. Mjeti hibrid mund të fluturojë me një shpejtësi deri në 200 kilometra në orë dhe mund të përdoret në çdo lloj sipërfaqeje ujore ose ajrore.

Lexo me teper »

Akrobacia e këtij sportisti do ju habisë (Video)

Sërfi është një nga sportet më të praktikuara në shumë vende bregdetare dhe të shumtë janë ata që e praktikojnë. Por jo të gjithë sërfistët kanë të njëjtat aftësi me disa që janë në gjendje të bëjnë lloj lloj veprimesh. Ajo që bën ky sportist në videon e mëposhtme është fantastike.

Lexo me teper »

Jo më me furçë në dorë, vijat e rrugës nuk bëhen kurrë më lehtë (Video)

Kjo makineri mund të lyejë vizat e rrugëve në pak sekonda. I gjithë procesi është i automatizuar dhe kryhet në mënyrë elektronike. Boja prodhohet nga lëndë termoplastike dhe gjatë lyerjes përdoren edhe zarat prej qelqi, sidomos në rrugët e këqija. Ajo e bën bojën më rezistente dhe që të duket më mirë. Makineria Kontur 700 TPK, mund të përdoret edhe ...

Lexo me teper »

Suedia shpik mënyrën origjinale për fikjen e zjarreve, i bombardon nga ajri (Video)

Ndërsa zjarret po përhapen në të gjithë BE-në për shkak të temperaturave të nxehta, Suedia përdori një mënyrë “të zgjuar” dhe po aq të çuditshme për t’i shuar ato, duke përdorur bomba. Zjarret që u përhapën Suedinë qendrore u bënë kërcënuese për faktin se rrethuan një zonë ushtarake dhe për zjarrfikësit puna ishte tejet e rrezikshme. Forcat e Armatosura të ...

Lexo me teper »

Zënkë mes princ Harry-t dhe Markle, çfarë i ka ndaluar princi

Mghan Markle kohët e fundit është kritikuar për mospërshtatjen e familjes mbretërore. Vetëm para pak javësh ishin miqtë e ngushtë të princit të cilët shprehnin hapur pakënaqësinë  për Meghan Markel dhe sidomos të atin, i cili sipas tyre ishte mjaft i thjeshtë për tu përshtatur me familjen mbretërore. Këtë herë duket se është Princ Harry “i pakënaquri” . Mësohet se Harry ...

Lexo me teper »

Shëtitja me vaskë rrugëve të qytetit bëhet virale, gjoba e policisë s’e ndalon dot (Video)

Një burrë gjysmë i zhveshur në një vaskë me rrota, u shfaq në rrugët e një qyteti rus. Ndjekësit brohorisnin, por policia nuk u mahnit nga shfaqja duke e gjobitur me 16 dollarë për sjellje të pahijshme. Shoferët, këmbësorët, udhëtarët e autobusëve dhe përdoruesit e internetit u habitën kur panë blogerin lokalm Eduard Filippov, duke u tërhequr nëpër rrugët e ...

Lexo me teper »