Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

E para herë në histori, finalja e Ligës së Kampionëve 2024 mund të luhet jashtë Europës

Raportet nga SHBA sugjerojnë se UEFA po eksploron mundësinë për ta zhvilluar finalen e Ligës së Kampionëve të UEFA-s në Amerikë. Një raport nga ‘Morning Consult’ sugjeroi se UEFA ka qenë në kontakt me partnerë të mundshëm tregtarë në lidhje me mundësinë e sjelljes në Shtetet e Bashkuara të finales së Ligës së Kampionëve në vitin 2024. Agjensia e kontraktuar ...

Lexo me teper »

Qyteti danez u bën një ofertë “bujare” kriminelëve të dënuar

Në një përpjekje për të shpëtuar disa zona banimi nga etiketimi si ‘geto’, e cila, nën një ligj të diskutueshëm, do të çonte në prishjen e tyre, qyteti danez i Odenses planifikon të paguajë kriminelët vendas për t’u shpërngulur. ‘Ju u dënuat në vitin 2019? Atëherë ju keni mundësinë të merrni ndihmë për t’u shpërngulur’, thonë posterët që dolën nëpër ...

Lexo me teper »

Regjisori Polanski akuzohet për ngacmim seksual në Francë pas 44 vitesh

Një qytetare franceze, Valentine Monnier, ka akuzuar regjisorin Roman Polanski se e ka përdhunuar në vitin 1975. Fotografe, artiste dhe ish modele në New York, gruaja ka vendosur të rrëfejë se është përdhunuar, në një kompleks skish në Gstaad, në Zvicër. Polanski ‘më goditi me grushte deri në momentin që unë nuk bëra dot më rezistencë. Pastaj më përdhunoi, duke ...

Lexo me teper »

Tani mund t’i bëni porositë online dhe një mjet pa shofer ua sjell te dera e shtëpisë (Video)

Zhvillimi i teknologjisë ka sjellë ndryshime të mëdha në shumë fusha. Njëra prej tyre është transporti i mallrave. Kështu një kompani dërgon pako të ndryshme apo furnizime me anë të mjeteve pa shofer duke përdorur teknologjinë. Kompania ‘Kroger’ e ka nisur shërbimin e saj në Arizona, SHBA. Mjeti pa shofer ecën në rrugët normale të trafikut dhe i sjell porositë ...

Lexo me teper »

Do drekonit në këtë restorant ajror? (Video)

Ky është një nga restorantet më të veçantë në botë. Ai përdor vinçin për të mbajtur në ajër tavolinat, klientët dhe stafin. ‘Darkë në qiell’ është themeluar në kryeqytetin belg, Bruksel në vitin 2006 dhe deri tani ka prekur qiejt e 45 vendeve. Tavolinat mund të mbajnë deri në 22 persona ndërsa kompania e përdor vinçin edhe për veprimtari të ...

Lexo me teper »

“BMW” prezanton dy modelet më të fundit, janë thjesht të mrekullueshme (Fotot)

Kompania gjermane e prodhimit të makinave, ‘BMW’ ka prezantur dy konceptet e reja për modelet e saj. Bëhet fjalë për ‘Vision M NEXT’ dhe ‘Vision iNEXT’. Ato u prezantuan ​në konferencën e saj ‘NextGen’ në Mynih. ‘BMW Vision M NEXT’ është një makinë sportive hibride. Përdor një turbo me katër cilindra dhe mund të arrijë një shpejtësi të lartë prej ...

Lexo me teper »

Ndeshja e tenisit kthehet në arenë boksi, dy sportistet përleshen me njëra-tjetrën (Video)

Një ndeshje tenisi mes amerikanes Alycia Parks dhe kundërshtares së saj kanadeze, Katherine Sebov, shkoi përtej rivalitetit miqësor kur atletët u përplasën në një konfrontim serioz pas ndeshjes. Parks, e cila humbi ndeshjen e saj në Henderson Open në Las Vegas, papritur sulmoi rivalin e saj pasi të dy lojtaret shtrënguan duart për të shënuar përfundimin e ndeshjes e cila ...

Lexo me teper »

Qyteti holandez prezanton kalimin e parë në botë për transgjinorët (Video)

Një qytet jashtë Amsterdamit krenohet se ka në mënyrë unike vijëzimin e rrugës për transgjinorët. Kryqëzimi shumëngjyrësh i ka lënë përdoruesit e mediave sociale të habitur. Almere hapi vendkalimin për këmbësorë me tre ngjyra, në një shfaqje mbështetjeje për njerëzit transgjinorë. Me sa duket e para e këtij lloji, kryqëzimi është pikturuar rozë për vajza, blu për djem dhe të ...

Lexo me teper »

Të vjetra mbi 10 mijë vjet, gjenden në Meksikë eshtrat e mamuthëve gjigantë (Fotot)

Punëtorët e ndërtimit në veri të kryeqytetit meksikan, aksidentalisht zbuluan një vendqëndrim të rreth 800 eshtravenga të paktën 14 mamuthë ndërsa gërmonin një gropë plehrash. Kjo është gjetja më e madhe e këtij lloji e bërë ndonjëherë. Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë i Meksikës njoftoi se kishte verifikuar mbetjet e gjigantëve të zhdukur që datojnë rreth 15,000 vjet më ...

Lexo me teper »