Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Portieri “ngatërron” topin me kundërshtarin, e godet me stilin alla kung-fu (Video)

Portieri i Shalkes, Alexander Nübel, është pezulluar për katër ndeshje të Bundesligës dhe është gjobitur me 12,000 euro pas goditjes të stilit ‘kung fu’ kundër një kundërshtari në një ndeshje kundër Frankfurtit këtë fundjavë. Nübel nxitoi jashtë linjës së tij për të larguar një top të pasuar por në vend të topit goditi lojtarin kundërshtar, Mijat Gacinoviç, i cili u ...

Lexo me teper »

Të krishterët e myslimanët bashkohen kundër Jezusit homoseksual në Netflix

Gati dy milionë brazilianë të fyer nënshkruan një peticion duke i bërë thirrje Netflix që të heqë serialin ‘Tundimi i parë të Krishtit’ nga transmetimi. Komedia e veçantë përshkruan Jezu Krishtin, i cili është i rëndësishëm në besimin e miliarda të krishterëve dhe myslimanëve në të gjithë botën, si një homoseksual. Krijuar nga grupi brazilian i komedisë në YouTube, Porta ...

Lexo me teper »

Akademia publikon nominimet e para për çmimet “Oscar”

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Fotografisë në Lëvizje ka zbuluar të hënën listat e shkurtra të nominimeve për nëntë kategori të çmimeve “Oscar”. Anëtarët e Akademisë do të zgjedhin të nominuarit për Oscar 2020 nga këto lista. Hollywood Reporter shkruan se ky është viti i dytë që Akademia ka publikuar të gjithë listat e shkurtra të saj në të ...

Lexo me teper »

25 vjet pas publikimit, “All I Want For Christmas” e Mariah Carey më në fund renditet e para në “Billboard Hot 100”

“All I Want for Christmas is You”- të gjithë e njohim këngën e famshme të Mariah Carey, e cila 25 vjet pas publikimit  më në fund ka arritur të zërë vendin e parë në renditjen e “Billboard Hot 100”. Kënga festive u publikua në vitin 1994 si një EP dhe jo një e vetme, që domethënë nuk lejohej të garonte ...

Lexo me teper »

Katari vendi i parë që do përdorë teknologjinë me transportin publik vetë-drejtues

Katari do të bëhet një nga vendet e para në botë me transport publik vetë-drejtues. Kryeqyteti i vendit Doha ka rënë dakord të zhvillojë një infrastrukturë të gatshme për një flotë autobusësh autobusë dhe me emisione zero Volkswagen për të marrë në rrugët e saj, secila prej të cilave mund të transportojë deri në katër pasagjerë në rrugë të fiksuara. ...

Lexo me teper »

Instagram përdor inteligjencën artificiale për identifikimin e teksteve fyese

Instagram do t’i paralajmërojë përdoruesit kur tekste e tyre në një fotografi ose video mund të konsiderohen fyese. Aplikacioni për shpërndarjen e fotografive dhe të videove, i cili zotërohet nga Facebook, tha se ka përgatitur një sistem të inteligjencës artificiale për të zbuluar tekste fyese. Ideja është që “t’iu jepet përdoruesve shansi për t’i rishqyrtuar fjalët e tyre”, tha Instagram. ...

Lexo me teper »

“The Albanian House”, njihuni me projektin e rrallë që hulumton shtëpitë karakteristike shqiptare

‘The Albanian House’ është një projekt i rrallë që synon gjetjen, përshkrimin dhe dokumentimin e shtëpive karakteristike shqiptare. Ky projekt interesant është kuruar nga dy të apasionuara pas shtëpive karakteristike në mbarë Shqipërinë. Në përshkrimin e projektit që prezantohet sonte thuhet se ai ka nisur si hulumtim mbi tiparet kryesore arkitekturore të banesave, historisë së tyre, ndryshimet nëpër të cilat ...

Lexo me teper »

Kina e Rusia ndërtojnë urën 2.2 kilometra mbi ujë (Video)

Ndërtimi i urës hekurudhore të shumëpritur midis Rusisë dhe Kinës do të përfundojë deri në fund të vitit të ardhshëm, sipas të dërguarit të presidentit rus në Qarkun Federal të Lindjës së Largët, Yury Trutnev. Struktura 2,209 metra e gjatë që lidh Lindjen e Largët të Rusisë me provincën më veriore të Kinës Heilongjiang pritet të rrisë edhe më shumë ...

Lexo me teper »

Greta Thunberg poston foton e ulur në korridorin e trenit, kompania i kujton biletën në Klasin e Parë

Një udhëtim në një tren të mbipopulluar i shpërndarë nga aktivistja e klimës Greta Thunberg u mor nga shumë njerëz si një goditje ndaj shërbimit të ‘Deutsche Bahn’, por ndërmarrja hekurudhore shpejt u kundërpërgjigj, duke i kujtuar Gretës se kishte udhëtuar në klasin e parë. Pas kthimit në shtëpi nga një turne protestash, marshimesh dhe fjalimesh, aktivistja suedeze e klimës ...

Lexo me teper »