Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Kjo makinë bën vetë gjithçka, në pak minuta dhe rruga kthehet në normalitet (Video)

Kjo makineri mund të lyejë vizat e rrugëve në pak sekonda. I gjithë procesi është i automatizuar dhe kryhet në mënyrë elektronike. Boja prodhohet nga lëndë termoplastike dhe gjatë lyerjes përdoren edhe zarat prej qelqi, sidomos në rrugët e këqija. Ajo e bën bojën më rezistente dhe që të duket më mirë. Makineria Kontur 700 TPK, mund të përdoret edhe ...

Lexo me teper »

Prezantohet mrekullia e radhës në Kinë, do fërkoni sytë kur ta shihni (Video)

Një tjetër mrekulli arkitekturore do të shfaqet në Kinë me ndërtimin e një korridori prej 300 metrash që do të lidhë katër ndërtesa të mëdha në qytetin Chongqing Raffles. Korridori i kristaltë me lartësi prej 250 metrash që do të shtrihet përgjatë katër kullave, pritet të peshojnë 40,000 ton. Dy vjet më parë, Kina ndërtoi urën më të gjatë dhe ...

Lexo me teper »

Lufta e grave për epërsi…në modë

 Veshja e Melani Trumpit, e gjitha në të bardha gjatë pritjes së presidentit francez Macron bëri që ajo të krahasohej me një franceze të vërtetë, por në fakt ajo që mori më shumë vëmendje ishte Zonja e Parë e Francës,  Brigitte Marcon. Edhe në daljet më pas konkurenca midis tyre nuk ka munguar. Edhe ajo ishte e veshur me të bardha, por ...

Lexo me teper »

Lefter Maliqi e nis ditën keq, zv.drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve s’di si shkruhet fjala ‘’imazh’’

Lefter Maliqi, ish-demokrati që u shpërblye nga Edi Rama me postin e zëvendësdrejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve e ka nisur paksa keq ditën sot. Një shprehje shqiptare thotë atë që me saktësi ka ndodhur me Maliqin: “Në vend të vësh vetullat, nxjerr sytë”. Mirë e bukur ka postuar një foto nga zyra por e shkruara të bën të shkrihesh gazit ...

Lexo me teper »

Whatsapp jo më +13, përdorimi do lejohet +16

Aplikacioni popullor i dërgimit të mesazheve do të ndryshojë politikën e tij të privatësisë pasi nuk do të lejojë më përdorimin e shërbimeve të tij nën moshën 16 brenda territorit të Bashkimit Evropian. Aktualisht, limiti është 13 vjeç, por kompania po ndryshon rregullat para hyrjes në fuqi në muajin maj të rregulloreve të reja evropiane për të dhënat personale. Aplikacioni ...

Lexo me teper »

Aktori i ‘I vetëm në shtëpi’ përndiqet nga fansat: Gjatë Krishtlindjeve nuk dal nga shtëpia

Mariah Carey mund të jetë Mbretëresha e Krishtlindjeve me këngën e saj “All I want for Christmas is you”, por Mbreti i Krishtlindjeve është Macaulay Culkin me filmin e tij “I vetëm në shtëpi”. Aktori 37-vjeçar në një intervistë për The Ellen DeGeneres Show u shpreh se në atë periudhë të vitit nuk del nga shtëpia. “Unë definitivisht nuk dal ...

Lexo me teper »

‘Jo, është e pamundur të them’/ Shakaja e dhëndrit anulon martesën

Shakaja që një dhëndër bëri në ditën e martesës ka çuar në anulimin e saj. Ngjarja e çuditshme ndodhi në Turqi, ku pyetjes nëse e pranonte Hatice Koşmanin për grua, Turgut Dinçer Guner iu përgjigj: “Jo, është e pamundur të them. Sigurisht që po”. Përgjigje e cila është marrë si refuzim dhe ndoshta një kod për ndihmë nga përfaqësuesi i ...

Lexo me teper »

‘Fytyrat e Auschwitz-it’, tmerri i ushtruar nga Hitleri tashmë me ngjyra (FOTOT)

   Tmerret brenda kampeve të përqendrimit të Hitlerit janë të njohura mirë, por fotografja Marina Amaral ka ndërmarrë një projekt për të sjellë kujtimet e Holokaustit në të tashmen me anë të fotove. “Sfida më e madhe e këtij projekti është shtimi i ngjyrave në imazhet e publikuara duke respektuar vlerën e tyre historike, si dhe viktimat.“-tha Amaral. Në vitin ...

Lexo me teper »