Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Pasojat e kufizimeve ndaj Covid-19, linja ajrore më e madhe në Amerikën Latine kërkon mbrojtjen nga falimentimi

Kompania më e madhe ajrore e Amerikës Latine, LATAM Airlines Group SA, tha të martën se ka paraqitur mbrojtjen nga falimentimi në SHBA. Ajo po kërkon të ristrukturojë borxhin e saj pasi përballet me probleme financiare të mëdha shkaktuara nga kufizimet Covid-19. Sipas kompanisë, rezervimet, pagat e punonjësve dhe kuponët e fluturimit nuk do të preken. Operacionet e pasagjerëve dhe ...

Lexo me teper »

Kompania farmaceutike e financuar me 388 milionë dollarë nga Bill Gates, nis tesimin e vaksinës anti-Covid te njerëzit

Novavax po teston për herë të parë një vaksinë të re kundër Covid-19 mbi subjektet njerëzore, duke filluar një provë klinike pas një granti të madh nga një agjenci e themeluar nga Bill Gates, gjë ka trazuar jo pak përdoruesit e rrjetit. Kompania farmaceutike me qendër në Maryland ka filluar testimin e saj, duke vaksinuar 130 australianë, me shpresën për ...

Lexo me teper »

Elon Musk i ndryshon emrin djalit për t’iu përshtatur ligjit të Kalifornisë

Elon Musk dhe partnerja e tij, bënë shumë zhurmë kur vendosën një emër të pazakontë për djalin e tyre të porsalindur. Kur fëmija lindi më 4 maj, ata zbuluan se kishin zgjedhur emrin X Æ A-12 (shqiptuar: Ex Ash A Twelve). Por ligji i Kalifornisë nuk i lejonte të regjistronin zyrtarisht këtë emër për djalin, pasi pranojnë vetëm shkronja romake. ...

Lexo me teper »

Fëmija zbulon në Izrael pllakën 3500-vjeçare

Një 6-vjeçar, gjatë një shëtitjeje me prindërit e tij, në jug të Izraelit, zbuloi një pllakë balte 3 500-vjeçare, të përshkruar nga arkeologët si unike. “Familja po shëtiste pranë fshatit Re’im në jug të Izraelit në mars, kur djali vuri re një pllakë të vogël argjile katrore me gdhendje të dy personave mbi të”, njoftoi Autoriteti Izraelit i Antikitetit. Familja ...

Lexo me teper »

Amerikanët shpërfillin kufizimet e Covid-19, mësyjnë plazhet në fundjavë

Amerikanët janë mbledhur në plazhe dhe liqene për fundjavën e Ditës së Përkujtimit, shpesh duke ndaluar kufizimet e vendosura nga shtetet lidhur me Covid-19. Në Florida, policia shpërndau një grumbullim të paautorizuar të qindra njerëzve në Daytona Beach. Në Misuri, baret në Liqenin e Ozarks ishin mbushur me të rinj të cilët shkelnin rregullat e distancimit shoqëror. Shefja e TASK ...

Lexo me teper »

Qeveria italiane do rekrutojë 60 mijë persona për të spiunuar ata që shkelin rregullat anti-Covid

Qeveria italiane po përgatitet të rekrutojë qytetarë të papunë për të vepruar si zbatues vullnetarë të distancimit sociale, të cilët do të veprojnë në mes të masave të marra nga qeveria për lehtësimin e masave lidhur me Covid-19. Qeveria do të publikojë një thirrje këtë javë për 60,000 të ashtuquajturit ‘asistentë qytetarë’ për të ndihmuar në kryerjen e detyrave të ...

Lexo me teper »

S’i regjistruan djalin, Elon Musk e partnerja e tij i ndryshojnë emrin, do quhet X Æ A-Xii

Asnjëherë larg faqeve të para, Elon Musk dhe partnerja e tij, Grimes, janë pajtuar me ligjin në Kaliforni dhe e kanë riemërtuar djalin e tyre të ri të porsalindur. Fillimisht ai u quajt X Æ A-12 (shqiptuar ‘Ex Ash A Twelve’), pasi ai lindi në 4 maj. Sidoqoftë, shpejt doli që dyshja do të detyroheshin të ndryshojnë emrin e foshnjës ...

Lexo me teper »

BE-ja mund të rrisë taksat ndaj Facebook, Google e Amazon, i duhen të ardhura për krizën Covid-19

Gjigantët e teknologjisë si Google, Facebook dhe Amazon mund të detyrohen të paguajnë taksa më të larta në Evropë, teksa qeveritë kërkojnë të ardhura të reja për t’u marrë me pasojat e pandemisë Covid-19, ka raportuar CNBC, duke cituar burimet e saj. Komisioni Evropian pritet të zbulojë planet e reja të shpenzimeve këtë javë dhe ka të ngjarë të vendosë ...

Lexo me teper »

Kitaristi legjendar pëson sulm në zemër: Isha pranë vdekjes pa e kuptuar (VIDEO)

Kitaristi kryesor i grupit legjendar Queen’s, Brian May ka zbuluar se ka pësuar një sulm në zemër dhe është dërguar në spital ku i është nënshtruar një operacioni. Mjekët zbuluan se ai kishte tre arterie të bllokuara pasi kishte ndjerë një dhimbje në gjoks, që i zgjati për rreth 40 minuta. Për fat të mirë, artisti 72-vjeçar mbijetoi dhe tani ...

Lexo me teper »

Artistët zviceranë i këndojnë Teatrit Kombëtar: S’e bëri tërmeti, e bëri pushteti

  Dy artistë zviceranë i këndojnë Teatrit Kombëtar në Tiranë, që u shemb më 17 Maj. Kënga me titull “Atë natë të shtune, përse?” – është publikuar në Youtube mbrëmjen e kaluar dhe ka marrë 2,836 shikime deri tani. Marco Zappa dhe vajza e tij Daria Zappa këndojnë në italisht me dhimbje për Teatrin e shqiptarëve, e madje dy vargje ...

Lexo me teper »