Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Aplikacioni që të plak, përdoruesit marrosen pas filtrave të tij

Aplikacionet në “telefonat e zgjuar” shpesh herë bëjnë që përdoruesit të marrosen pas tyre. Së fundmi aplikacioni “FaceApp” i cili shndëron fytyrat duke i transformuar në një moshë më të vjetër është bërë viral në rrjet dhe ka gjetur përdorim në gjerë. Përdoruesit janë duke e përdorur masivisht këtë aplikacion duke kënaqur në një farë mënyre veten duke parë se ...

Lexo me teper »

E keni parë filmin ‘Transformers’? Shpikësi kinez i lodrave bën realitet makinën-robot (Video)

Duke marrë shkas të drejtpërdrejtë nga filmi i njohur ‘Transformers’, një projektues lodrash nga Kina ka bërë të mundur ndërtimin e një makine, që shndërrohet në një robot, duke përmbushur ëndrrat e shumë fëmijëve dge adoleshentëve në mbarë botën. Makina shndërrohet në një robot 4 metra të lartë dhe Wang Yanbing, ka vënë në përdorim të gjitha aftësitë e tij ...

Lexo me teper »

Të falem nderit Profesor Jup Kastrati!

Nga Luan Rama Të falem nderit Profesor Jup Kastrati ! Nuk ka një fjalë tjetër në gjuhën shqipe që të shprehë më mirë e më bukur nderimin, mirënjohjen, dhe falenderimin bashkë, si formë e epërme e ndjesisë së respekti dhe përulësisë së njeriut ndaj dikujt a disave që zenë një vend të veçantë në jetën e tij, se sa pasthirrma ...

Lexo me teper »

RTSH transmetoi këngët serbe të Cecës. Reagon AMA: Kujdes me këto gjëra

Autoriteti i Medias Audiovizive, AMA, i ka tërhequr vërejtjen Radio Televizionit Shqiptar lidhur me transmetimin e këngëve të këngëtares serbe, Ceca, duke i kërkuar të bëjë më shumë kujdes në të ardhmen lidhur me materialet që transmeton. Sipas AMA-s, shkak për këtë është bërë qëndrimi publik i Cecës me zërat antishqiptarë kundër Kosovës. Pas transmetimit të këngëve, në drejtim të ...

Lexo me teper »

Rusia ndërton teleskopin i cili kap rrezet X në hapësirë

Rusia ka prezantuar një teleskop të fuqishëm, i cili do të zbulojë rrezet X që ndodhen në hapësirë. Spektr-RG, është vënë në punë të shtunën, në Kazakistan. Roscosmos, agjencia ruse e studimit të hapësirës, ​​thotë se teleskopi do të sigurojë njohuri të reja mbi sjelljen e ‘’përshpejtuar’’ të zgjerimit kozmik. Kjo do t’i lejojë kërkuesit të gjurmojnë strukturën hapësinore, në ...

Lexo me teper »

Spiropali foto me Ismail dhe Helena Kadare, Luan Rama e kritikon për gjuhën e përdorur në përshkrim (Foto)

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali publikoi ditën e sotme një foto nën shoqërinë e shkrimtarit Ismail Kadare dhe dhe bashkëshortes së tij Helena. Spiropali bashkëngjitur fotos ka shkruar dhe disa fjalë për çiftin Kadare duke shprehur mirënjohje ndaj tyre. “Me një Gjeni si Ky dhe një Zonjë si Kjo, asnjë mundim nuk është i kotë, asnjë lodhje nuk ...

Lexo me teper »

Sergio Ramos në rolin e “gazetarit” (VIDEO)

Ekipi i Real Madrid, ndodhet në Kanada ku po zhvillon ehe stërvitje në kuadër të turneut veror. Seanca stërvitore e së shtunës është shoqëruar me humor e gallata mes lojtarëve. Kapiteni Sergio Ramos, ka ndërruar profesion duke u bërë një gazetar i “Realmadrid TV”. Ramos ka kapur një mikrofon të padukshëm dhe ka vendosur të intervistojë shokët e tij.  Viktima ...

Lexo me teper »

Ikin dritat në New York, Jennifer Lopez detyrohet të ndërpresë koncertin “Live” (VIDEO)

Dritat nuk ikin vetëm në Shqipëri, por edhe në vendin e ëndrrave të shumë shqiptarëve – Amerikë. Këngëtarja Jennifer Lopez është detyruar të ndërpresë një koncert në Neë York për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike. 😨J. Lo concert blackout! A Jennifer Lopez performance at Madison Square Garden was cut short in Saturday’s outage. This is the moment the crowd ...

Lexo me teper »

India nis misionin në Hënë, synon të shkojë në pjesën e padukshme të satelitit

India është gati të dërgojë anijen e saj ‘Chandrayaan 2’, në orbitë dhe më pas drejt Hënës. Projekti më kompleks në historinë e programit hapësinor të vendit mund të shpjerë në zbulime novatore  nga të cilat mund të përfitojnë edhe të tjerët. ‘Chandrayaan 2’ do të hidhet në hapësirë nga vendi i nisjes Sriharikota, i vendosur në bregun e Gjirit ...

Lexo me teper »

Nuk do fëmijë dhe e urren fjalën “grua”, Miley Cyrus dëshmon se feministet e reja nuk ia kanë idenë pse martohen

Nga Igor Ogorodnev Këngëtarja thotë se martesa e saj u duket njerëzve “konfuze”, por është ajo që duket e ngatërruar, si shumë gra të tjera të mijëvjeçarit, të cilat nuk duan më të jenë “vetëm” gra dhe nëna, por megjithatë ende dëshirojnë sigurinë e një kontrate martesore. Nuk është e nevojshme që juve t’ju interesojë e vetëdeklaruara “një nga feministet ...

Lexo me teper »