Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Pamje tejet të rralla me ngjyra nga Lufta e Parë Botërore

Lufta e Parë Botërore ishte e para përplasje masive ushtarake mes vendeve më të fuqishme të Evropës. Ajo konsiderohet si lufta e parë e madhe shkatërrimtare dhe me pasoja të tmerrshme në historinë e kontinentit të vjetër. E nisur në korrik të vitit 1914 ajo zgjati deri në 11 nëntor 1918. Shkak për nisjen e luftës u bë vrasja e ...

Lexo me teper »

Për 9.5 milionë dollarë mund të bëni pushimet më të pazakonta (Video)

Turistët së shpejti do të kenë një destinacion të ri udhëtimi, ‘ Orion Span’ planifikon të hapë një hotel luksoz në orbitë, rreth 200 milje mbi Tokë në fund të vitit 2021. Stacioni i hapësirës komerciale me një modul do të fillojë të akomodojë mysafirët në vitin 2022. Do të përfshijë suita private, numrin më të madh të dritareve të ...

Lexo me teper »

Zbulohen disa nga sendet e çmuara që u grabitën në muzeun e Dresdenit (Fotot)

Policia ka publikuar pamjet e para të disa prej sendeve të vjedhura nga Kalaja e Dresdenit gjatë grabitjes së muzeut në Gjermani. Thesaret përfaqësojnë vetëm një pjesë të 100 artikujve që janë marrë gjatë grabitjes. Njoftimi tregon madhështinë e përfshirë në koleksionin e rrallë të muzeut dhe lë të kuptohet se në shkallën e humbjes. Ndër artikujt e zbuluar deri ...

Lexo me teper »

Gjermania mbyll termocentralet bërthamore, por duhet të gjejë vendin për të varrosur mbeturinat vdekjeprurëse

Kur bëhet fjalë për pyetjet e mëdha që pllakosin shkencëtarët e botës, ajo e mbeturinave ërthamore është ndër më të vështirat. Ku mund të varrosën me siguri më shumë se 28,000 metra kub, afërsisht gjashtë kulla të orës ‘Big Ben’, të mbetjeve vdekjeprurëse radioaktive për miliona vitet e ardhshëm? Ky është problemi i vështirë me të cilin përballet Gjermania, pasi ...

Lexo me teper »

“Faleminderit, por do vijojmë më “nënë” e “baba” – Putin refuzon termat “prindi 1” e “prindi 2”

Gjatë një diskutimi mbi identitetin kombëtar rus, presidenti Putin u sigurua që me mirësjellje por me vendosmëri të kundërshtojë çdo nocion të zëvendësimit të strukturave tradicionale të familjes me shembuj më ‘përparimtarë’ të zbatuar në perëndim. ‘Ju thatë fjala nënë nuk mund të zëvendësohet. Rezulton se mundet: Ata e kanë zëvendësuar atë në disa vende me ‘prindin numër një’ dhe ...

Lexo me teper »

Rikthehen fluturimet supersonike, nga Nju Jorku në Londër për 3 orë e 15 minuta

Një epokë e re e fluturimit supersonik është’ pas dere’ dhe pritet të bëhet funksionale shumë shpejt. Avioni i fundit supersonik ishte ‘Concorde’, mrekullia aeronautike që bëri fluturimin e saj të fundit 16 vjet më parë. Megjithatë kompani të ndryshme kanë nisur nga puna për ndërtimin e një tjetër mjeti që do bëjë fluturime transatlantike mes Europës e Amerikës. Sipas ...

Lexo me teper »

Shkojnë të vjedhin bankomatin, por i vënë më shumë eksploziv se duhej (Video)

Një përpjekje për grabitje në një bankë në kryeqytetin ukrainas, Kiev, shkoi keq pasi grabitësit hodhën në erë bankomatin por gabimisht përdorën më shumë eksploziv nga sa duhej. Shpërthimi që tronditi Kievin herët në mëngjesin e së shtunës ishte aq i fuqishëm sa që bëri që të shembet tavani dhe dera dhe dritaret e bankomatit si dhe degës së bankës. ...

Lexo me teper »

Horror në cirk, luanesha kafshon vajzën 4-vjeçare në cirk (Video)

Një shfaqje cirku në Rusi për pak sa nuk është kthyer në tragjedi pasi një luaneshë sulmoi papritmas një vajzë 4 vjeçare përmes gardhit që rrethonte arenën. Incidenti i tmerrshëm, i cili u kap në video, ndodhi në Uspenskoye, një qytet me rreth 12,000 banorë, në rajonin e Krasnodarit në Rusinë jugore. Pamjet e filmuara nga një prej spektatorëve, tregon ...

Lexo me teper »