Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Pamje të rralla, orangutangu i zgjat dorën njeriut e përpiqet ta nxjerrë nga kanali

Një orangutang  ‘zemërmirë’ i zgjati dorën një njeriu duke u përpjekur t’i shpëtojë jetën pasi ai kishte rënë në një pellg me ujë. Pamjet e rralla kanë kapur çastin kur majmuni u përpoq të ndihmonte një burrë që qëndronte poshtë tij në një lumë të thellë në Borneo. Krijesa duket se po përkulet dhe i ofron ndihmë njeriut që ishte ...

Lexo me teper »

Papa kritikon të pasurit: Jepni ca më shumë për ata që kanë nevojë

Papa Françesku kritikoi praktikën e uljes së taksave për të pasurit si pjesë e një ‘strukture mëkati’ dhe vajtoi faktin se miliarda dollarë përfundojnë në parajsat fiskale në vend të financimit për kujdesin shëndetësor dhe arsimin. Duke folur në seminarin e ngritur nga Akademia Papnore për Shkencat Sociale, Papa kritikoi njerëzit më të pasur për pranimin e uljeve të përsëritura ...

Lexo me teper »

Ligji i pazakontë në Turkmekistan: Burrave mbi 40 vjet i ndalohet lyerja e flokëve

Në njërën prej provincave të Turkmenistanit, Lepab, nëpunësit publik të gjinisë mashkullore do e kenë të ndaluar që të lyejnë me ngjyrë të zezë flokët e tyre. Po ashtu, ata që i kanë flokët ngjyrë të zezë do të duhet që t’i zbardhin pak ato. Lajmi është konfirmuar nga një korrespondent i “Radio Azatlik”, pjesë e “Radio Europa e Lirë”. ...

Lexo me teper »

“S’e ndaj dot tualetin me një nxënës transgjinor” – 13 vjeçarja britanike padit shkollën në Gjykatën e Lartë

Disa shkolla britanike po përpiqen të jenë më të përshtatshme për nxënësit transgjinorë në kurriz të të tjerëve, ka pohuar një 13-vjeçare në dëshminë e dhënë në gjyq. Ajo thotë se udhëzimet e shkollës shkojnë kundër dëshirës së vajzave për intimitet, dinjitet dhe siguri. Udhëzuesi i ri i Përfshirjes Trans, i lëshuar nga Oxfordshire County Council, shkurtin e kaluar udhëzon ...

Lexo me teper »

Georgina “zgjidh qesen”, i dhuron Ronaldo-s supermakinën për 35-vjetorin (Fotot)

Kristiano Ronaldo i ka shtuar një tjetër supermakinë koleksionit që ka aktualisht. Kësaj here ajo i është bërë dhuratë nga bashkëshortja në 35-vjetorin e tij. bëhet fjalë për një version të modifikuar nga kompania ‘Brabus’ të një ‘Mercedes-Benz G Class’. Mjeti ka një motor V12 me 12 cilindra prej 6.3 litrash dhe me 900 kuaj fuqi. Makina ka shpejtësi maksimale ...

Lexo me teper »

Ndërron jetë në moshen 103-vjeçare aktori amerikan, Kirk Douglas

Aktori  njohur i Hollivudit, Kirk Douglas, ka ndërruar jetë në moshën 103 vjeç. Aktori i skenës dhe ekranit ishte i mirënjohur për një varg rolesh, përfshirë Spartakun në vitin 1960, në të cilin luajti personazhin kryesor. Lindur në Nju Jork në 1916, ai spikati gjatë ‘epokës së artë’ të Hollivudit, duke fituar nominimin e tij të parë për Oskar për ...

Lexo me teper »

“Përgjithmonë president”- kjo është videoja me të cilën Trump festoi fitoren e djeshme në Senat

Presidenti amerikan Donald Trump u lirua dje nga akuzat kundër tij në Senat, duke i dhënë fund gjykimit dhe hetimit katër mujor. Këtë presidenti Trump e festoi me një videoi meme nga qershori i vitit të kaluar ku thuhet se Trump do të fitojë zgjedhje pas zgjedhjeje, duke mbetur si president përgjithmonë. Në fund videoja mbyllet me mbishkrimin: “Trump4Eva” ose ...

Lexo me teper »

“Nxehtësia e Diellit” – Njihuni me sistemin e frikshëm ushtarak që shkrumbon gjithçka (Video)

Ushtria ruse publikoi një video të rrallë të sistemeve flakëhedhëse TOS-1A gjatë stërvitjeve ushtarake. Arma e frikshme lëshon 24 raketa termobarike, të afta të shkatërrojnë gjithçka brenda 40,000 metrave katrorë. Sistemet TOS-1A u përdorën gjatë një stërvitjeje ushtarake në rajonin e Leningradit të Rusisë. Sistemet TOS-1A njihen gjithashtu nën pseudonimin Sol Solntsepyok – Nxehtësia e Diellit. Ndërsa sistemet përcaktohen si ...

Lexo me teper »

Efekti “Super Bowl” – Kënga e Shakirës renditet e para në klasifikime 19 vjet pas publikimit

Kënga e saj “Whenever, Whereever” u publikua 19 vjet më parë. Por kurrë nuk ka qenë më e klikuar se sot, falë performancës së Shakirës në shfaqjen e të dielës në Super Bowl. Siç shkruan Daily Mail, kënga arriti në numrin një në grafikun e këngëve të “iTunes Top 100” këtë javë, një pozicion që nuk e arriti kurrë as ...

Lexo me teper »

Plasin talljet në rrjet me Nancy Pelosi-n pas gjestit të saj ndaj Donald Trump-it (FOTO/VIDEO)

Pas gjestit që bëri mbrëmjen e djeshme, duke grisur fjalimin e presidentit Donald Trump, rrjeti ka shpërthyer në meme për zonjën Nancy Pelosi, e cila është dhe kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve. Që kur Trump e injoroi duke mos i shtrënguar dorën kur ajo ia ofroi, Pelosi qëndroi e vrenjtur gjatë gjithë fjalimit të presidentit, lëpinte buzët, tundte kokën e ...

Lexo me teper »