Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Kompanitë farmaceutike s’do mbajnë përgjegjësi për efektet anësore të vaksinës anti-Covid

Një zyrtar i lartë i gjigantit farmaceutik AstraZeneca ka konfirmuar se kompania e tij nuk mund të përballet me veprime juridike për ndonjë efekt anësor të mundshëm të shkaktuar nga vaksina e tij anti-Covid. Të prekurit nuk do të kenë mundësi rekurs ligjor. AstraZeneca është një nga 25 kompanitë farmaceutike në të gjithë botën tashmë duke testuar vaksinat e tyre ...

Lexo me teper »

Hologrami 3D i afro-amerikanit George Floyd zëvendëson monumentet e konfederatës në SHBA (Video)

Një hologram 3D i afro-amerikanit, George Floyd, ka filluar turneun e tij në shtetet jugore të SHBA-së, duke debutuar mbrëmjen e së martës në Richmond, Virginia. Ai do të shfaqet në disa vende ku më parë qëndronin monumentet e konfederatës në të gjithë SHBA-në në ditët e ardhshme. Floyd vdiq në duart e policisë së Minneapolis, në një incident i ...

Lexo me teper »

Pajisja që s’të lejon të ndezësh mjetin nëse ke pirë alkool, Rusia e bën të detyrueshme

Në përpjekje për t’i bërë rrugët më të sigurta, Rusia po planifikon të prezantojë ‘bllokuesin e alkoolit’, të cilat kërkojnë që një shofer të provojë se është esëll përpara se të lëvizë një automjet. Sipas të përditshmes së biznesit në Moskë, Kommersant, Ministria e Industrisë dhe Tregtisë po zhvillon një plan për të prezantuar bllokuesit e alkoolit në mjete. Teknologjia, ...

Lexo me teper »

Këshilla e Faucit: Maska s’janë të mjaftueshme ndaj Covid-19, duhen edhe syzet

Shefi i Institutit Kombëtar për Sëmundjet Infektive në SHBA, Dr. Anthony Fauci, ka thënë se qytetarët nuk janë krejt të mbrojtur nga pandemia Covid-19, nëse ata përveç maskës nuk mbajnë edhe syze. Në një intervistë me Dr. Jennifer Ashton, korrespodente kryesore mjekësore e ABC Neës, Fauci u pyet nëse mund të arrijmë në një pikë ku jo vetëm maskat do ...

Lexo me teper »

Astronomët kapin pamjet e rralla, “fluturën” e mahnitshme mijëra vite dritë larg Tokës

Fotografitë e bëra rishtas tregojnë një fenomen ndëryjor, që flakëron krahët e tij eterik në hollësi mahnitëse. Pamja spektakolare vjen nga një mjegullnajë gazi shumë simetrike e njohur si NGC 2899. Pamja u kap si pjesë e programit Gurët Kozmikë të Observatorit Evropian Jugor (ESO), për qëllime arsimimi dhe afrimi të publikut. Duke parë një hapësirë ​​të thellë përmes teleskopit ...

Lexo me teper »

Polonia tërhiqet nga traktati europian që zhduk gjinitë mashkull e femër

Qeveria polake po tërhiqet nga një traktat evropian për të cilin thuhet se përqendrohet në dhunën ndaj grave. Varshava thotë se përmban një dispozitë që shkollat ​​t’u mësojnë fëmijëve për teorinë e gjinisë, e cila i quan sekset biologjike ‘arkaike’. “Ministria e Familjes është drejtuar të ndërmarrë hapat e nevojshëm për t’u tërhequr nga e ashtuquajtura Konventa e Stambollit e ...

Lexo me teper »

“S’do ndërhyjmë në zgjedhjet në SHBA, s’kemi interes” – Deklarata e zyrtarit kinez

Kina përsëriti se ‘nuk do ndërhyjë’ në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA të planifikuara për në nëntor. Duke folur në një konferencë shtypi në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Wang Wenbin, tha: “Kina nuk ka interes për të dhe nuk do të ndërhyjë në zgjedhjet e SHBA-ve dhe akuza që TikTok po ndërhyn në zgjedhjet amerikane është thjesht ...

Lexo me teper »

Rusia dhe Kina përshpejtojnë heqjen dorë nga dollari amerikan

Pas vitesh diskutimi për braktisjen e dollarit amerikan, Rusia dhe Kina po e bëjnë atë në të vërtetë. Në tremujorin e parë të vitit 2020, pesha e dollarit në tregtinë midis vendeve ra për herë të parë nën 50 përqind. Për të dhënë një tregues të shkallës së rregullimit, vetëm katër vjet më parë, monedha e gjelbër përbënte mbi 90 ...

Lexo me teper »

Lëvizja LGBT vandalizon statujën e Jezu Krishtit në Varshavë, deputeti polak i ashpër: Do e mbrojmë Poloninë e Krishtërimin nga terrori i majtë

Deputeti polak Adam Andruszkiewicz ka denoncuar vandalizimin e përdhosjen e monumenteve të heronjve të Polonisë dhe të monumentit të Jezu Krishtit në qendër të Varshavës nga anëtarët e komunitetit LGBT. Përfaqësuesi 30-vjeçar i partisë në pushtet Ligj e Drejtësi të presidentit Duda  u tregua tejet i ashpër në një postim në Facebook duke lëshuar një paralajmërim të fortë ndaj tyre. ...

Lexo me teper »

Industria japoneze e makinave shënon rënie, shitjet bien me 21.3%

Shitjet botërore të prodhuesve japonezë të makinave ranë me 21.3% në Qershor me bazë vjetore, që është muaji i katërt radhazi i rënies dyshifrore, ndërkohë që pjesa më e madhe e fabrikave dhe dyqaneve kanë qëndruar të mbyllura gjatë karantinës, sipas të dhënave të kompanive. Shtatë prodhuesit kryesor të vendit shkruan Scan-Tv, përfshirë Toyota dhe Nissan, kanë shitur në total ...

Lexo me teper »