Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

“S’kemi më besim te dialogu me SHBA-në, do shkojmë rrugës sonë”

Koreja e Veriut tha se ka humbur besimin te dialogu me Uashingtonin pasi Sekretari i Shtetit, Pompeo bëri thirrje për më shumë presion ndaj Phenianit. Në deklaratën e botuar nga agjencia shtetërore e lajmeve një diplomat koreano-verior tha se vendi i tij do vijojë projektet e tij të rëndësishme pavarësisht qëndrimit të SHBA-së. “Ne do të vijojmë rrugën tonë de ...

Lexo me teper »

800 mijë të prekur nga koronavirusi i ri në mbarë botën, shërohen 170 mijë persona

Numri i rasteve të koronavirusit të ri në mbarë botën ka tejkaluar 800 mijë sipas Universitetit John Hopkins në SHBA. Në kohën e shkrimit të raportit, numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirusin e ri në të gjithë botën ishte 800.049, ndërsa ai i vdekjeve lidhur me të 38.714. SHBA-ja ka 164,000 raste, e ndjekur nga Italia me 101.739 dhe ...

Lexo me teper »

As koronavirusi nuk i ndal dot, çifti i të moshuarve që e pijnë kafen çdo ditë bashkë në kufi (FOTO)

Një çift i moshuar janë bërë të famshëm për shkak të takimeve të përditshme të tyre në kufirin mes Danimarkës dhe Gjermanisë. Siç shkruan BBC, 85-vjeçarja e quajtur Inga Rasmussen, nga Danimarka takohet çdo ditë me 89-vjeçarin nga Gjermania, Karsten Tüchsen Hansen, pavarësisht bllokimit të kufijve nga koronavirusi. Dy të moshuarit takohen pranë qytetit të Aventoft për të biseduar dhe ...

Lexo me teper »

Grabitet nga muzeu piktura e famshme e Van Gogh-ut

Dikush ka vjedhur një pikturë të Van Gogh-ut nga një muze në qytetin holandez të Laren. BBC shkruan se ngjarja ka ndodhur të hënën, rreth orës 03:15 (sipas orës lokale) në Muzeun Singer Laren. Muzeu njoftoi se “Kopshti i Pranverës” i Van Gogh, i marrë hua nga Muzeu i Groninger-it, ishte zhdukur. Muzeu ka qenë i mbyllur për shkak të ...

Lexo me teper »

Mesut Ozil bëhet baba: Faleminderit Zotit

Futbollisti Mesut Ozil dhe aktorja Amine Gulse janë bërë prindër për herë të parë. Lajmi u bë i ditur fillimisht nga Gulse, e cila publikoi foton e vajsës së porsalindur në rrjetet sociale. Më pas edhe Ozil e bëri një postim për vogëlushen e tij. “Faleminderit Zotit vajza jonë Eda lindi e shëndetshme.“- shkruan ai. Ozil dhe Gulse u martuan ...

Lexo me teper »

EasyJet ul në tokë gjithë flotën e avionëve, kryen vetëm riatdhesime

Kompania e fluturimeve ‘low cost’, EasyJet i ka ulur në tokë të gjithë avionët e saj pasi të ketë kryer fluturimet e riatdhesimit të personave që kanë mbetur jashtë vendit. Kriza shëndetësore e shkaktuar nga panedmia e koronavirusit e ka ndalur  industrinë globale të udhëtimit. Sipas kompanisë, ajo ka punuar një marrëveshje me ekuipazhin, që do marrë 80 përqind të ...

Lexo me teper »

Çfarë koronavirusi? Tifozët në Bjellorusi mbushin stadiumin për të ndjekur derbin

Futbolli në Bjellorusi ka vijuar veprimtarinë normale pavarësisht kërcënimit që vjen nga koronvirusi i ri. Ndeshjet u zhvilluan këtë javë ashtu siç ishte parashikuar me mijëra tifozë që mbushën stadiumin e Minskut, në derbin e kryeqytetit. Bjellorusia mbetet vendi i vetëm në Evropë që nuk i ka anuluar ende tubimet masive publike, kreut ndrysshe nga sa ka vepruar pjesa më ...

Lexo me teper »

Lituania prodhon me printer 3D pajisjen për hapjen e dyerve pa doreza

Një biblotekë publike në Lituani ka vendosur të ndihmojë bizneset fqinje me disa pajisje dyersh, të cilat ndihmojnë në mospërhapjen e infeksionit. Nëpërmjet printerave 3-D dhe një dizajni belg, bibloteka prodhon 4 lloje të pajisjeve të dyerve, që bëjnë të mundur hapjen e tyre pa kapur dorezën me dorë. “Së pari ne kujdesemi për bizneset tona përreth dhe pastaj i ...

Lexo me teper »

7 skuderi të Formula 1 fikin motorët e makinave për të prodhuar respiratorë

Shtatë skuadra nga Formula 1, me seli në Britaninë e Madhe, janë bashkuar me një projekt si përgjigje e qeverive të vendeve evropiane, për kyçje të kapaciteve prodhuese për pajisje mjekësore, e në rend të parë për prodhimin e respiratorëve, në luftë kundër “Covid 19”. “Duke përcjellur vendimin e qeverisë britanike, projekti i përbashkët ka 3 qëllimi. Fillimisht do të ...

Lexo me teper »

Mënyrat se si mund të përhapet virusi në zyra

Miliona njerëz në të gjithë botën i kanë braktisur zyrat e tyre, tavolinat e organizuara me kujdes, dritat fluoreshente, fotokopjuesin, ftohësin e ujit në zyrë… ndërsa qeveritë kërkojnë që puna të bëhet nga shtëpia. Këto masa janë një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.Punëtorët konsiderohen më të sigurt në shtëpitë e tyre dhe shmangia e zyrave të mbushura me ...

Lexo me teper »