Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Rusia po teston disa lloje vaksinash kundër Covid-19

Qendra hulumtuese e virologjisë dhe bioteknologjisë e Rusisë, e njohur si Instituti i Vektorit, po teston prototipe të shumta vaksinash të ndryshme kundër sëmundjes Covid-19 në një garë për të gjetur një kurë për virusin pas një pandemie globale. Këtë javë, instituti ‘filloi studimet e imunogjenitetit në kafshët laboratorike të ndjeshme me të gjitha prototipet e vaksinave të zhvilluara,’ tha ...

Lexo me teper »

“Bllokada nga COVID-19 ul nivelin e ndotjes”-Agjencia Evropian e Hapësirës

Bllokimi që synonte ndalimin e përhapjes së COVID-19 ka ndikuar në nivelet e ndotjes duke e ulur atë është shprehur Agjencia Europiane e Hapësirës. Të dhëna të reja nga Sateliti Copernicus Sentinel i Agjencisë Hapësinore tregojnë një ulje dramatike dhe drastike të ndotjes së ajrit në të gjithë Italinë dhe më gjerë, raporton Euronews. Josef Aschbacher, Drejtori i Agjencisë Europiane ...

Lexo me teper »

Shtyhet festivali i filmit në Kanë

Një tjetër event i rëndësishëm për industrinë e filmit është shtyrë për shkak të situatës së krijuar nga virusi Covid-19. Është fjala për festivalin e filmit në Kanë, në Francë. Reuters shkruan se festivali prestigjoz i filmit po merr masa paraprake për shkak të pandemisë. Organizatorët e eventit më të madh vjetor të kinemasë, të planifikuar të zhvillohet në datat ...

Lexo me teper »

“Punoni shumë, pini vodka e bëni sauna” – Presidenti bjellorus këshillon qytetarët për Covid-19

Ndryshe nga sa po vepron pjesa më e madhe e botës, që ka ndaluar të gjitha veprimtaritë sportive e artistike, presidenti i Bjellorusisë ka vendosur që të mos i ndalojë ato. Kampionati bjellorus rifillon sot dhe ndeshjet do luhen me porta të hapura ku pritet të marrin pjesë edhe tifozët e ekipeve. Presidenti i vendit ka këshilluar bashkëqytetarët e tij ...

Lexo me teper »

Debati për Covid-19 në parlamentin holandez, ministrit të Shëndetësisë i bie të fikët (Video)

Ndërsa Holanda po përballet me më shumë se 2 mijë raste koronavirusi, ministri i Shëndetësisë, Bruno Bruins, u rrëzua gjatë një seance parlamentare pas një dobësie. Bruins po u përgjigjej pyetjeve në parlament lidhur me Covid-19 që ka shkaktuar 60 viktima deri tani. Për dallim nga disa vende të tjera evropiane, Holanda vendosi të mbyllë shkollat ​​dhe qendrat e kujdesit ...

Lexo me teper »

Dashuri “e frikshme”, sportisti nga Kazakistani njofton martesën me kukullën prej silikoni

Një sportist nga Kazakistani ka njoftuar se ka ndërmend të martohet me të dashurën e tij, kukullën plastike Margo, të cilën e trajton si një zonjë të vërtetë. Kukulla prej silikoni ka faqen e saj në Instagram të drejtuar nga sportisti Yuri Tolochko, ku ‘ajo’ ndan detaje për përgatitjet e tyre të dasmës. Atleti, i cili pretendon se ka qenë ...

Lexo me teper »

“Friends” viktima më e fundit e koronavirusit, ndërpriten xhirimet e serive të reja

Rikthimi i shumëpritur i serialit “Friends” mund të vonohet për shkak të virusit. Kështu shkruan revista amerikane Variety. Xhirimet pritej të fillonin javën e ardhshme, por tani janë shtyrë të paktën maj. Sipas revistës, Warner Bros. Television dhe HBO Max nuk pranuan të komentojnë. Në shkurt u dha lajmi i shumëpritur që gëzoi miliona fansa jo vetëm në SHBA por ...

Lexo me teper »

Koronavirusi rikthen në kanalet e Venecias peshqit, delfinët dhe mjellmat

Nga bllokimi i qarkullimit të barkave në kanalet piktoreske të Venecias prej rrezikut të koroanvirusit, qytetarët venecianë raportuan se përveç peshqve kishin parë sot dhe delfinë e mjellma në ujërat e pastruara të qytetit turistik. Italia është tashmë epiqendra e pandemisë në Evropës me 28,000 raste infektimi dhe 2,503 vdekje, rreth një e treta e shifrës globale. Por mes bllokadës ...

Lexo me teper »

Anulohet EUROVISION 2020

Pas kampionateve të futbollit e EURO 2020, situata e krijuar në kontinent nga Covid-19 ka çuar në anulimin e festivalit europian të këngës, EUROVISION 2020. Ai ishte parashikuar të mbahej në Roterdam të Holandës në muajin maj. Në njoftimin e organizatorëve të festivalit është vendosur që festivali të zhvillohet në vitin 2021.

Lexo me teper »

Covid 19 cardio – Instruktori i palestrës u vjen në ndihmë spanjollëve në karantinë (Video)

Banorët e izoluar në një kompleks apartamentesh në Spanjë u bashkuan nga nga ballkonët e tyre, ndërsa morën pjesë në një seancë fitnesi të kryer nga një instruktor që qëndronte në sheshin mes pallateve në çatinë e një godine. Me Spanjën aktualisht në karantinë për shkak të pandemisë Covid-19, shumë qytetarë aktualisht po izolohen duke shpresuar se mund të ndihmojnë ...

Lexo me teper »