Templates by BIGtheme NET

Fast Foodi

Digjet statuja e drunjtë e Trump-it në Slloveni (FOTOT)

Digjet një statujë prej druri e presidentit Donald Trump në vendlindjen e gruas së tij Melania, Slloveni. Siç shkruan Daily Mail, skulptura prej druri gati 8 metra e lartë, ishte ngritur vitin e kaluar në fshatin Sela pri Kamniku në Slloveni. Trump paraqitet në kostumin e tij karakteristik blu, këmishën e bardhë dhe një kravatë të gjatë të kuqe. Krahun ...

Lexo me teper »

Kompania izraelite gjen mënyrën për të prodhuar ujë nga ajri

  Në rast të shterimit të burimeve të ujit, Izraeli e ka gati zgjidhjen, të prodhojë ujë nga ajri duke përdorur një teknologji të patentuar. Këtë “fantazi” në dukje e ka kthyer në realitet kompania izraelite “GENNY”, e cila në fokus të saj ka projektet inovative me bazë shkencore. Ky zbulim ka marrë çmime të shumta ndërkombëtare, në panairet e ...

Lexo me teper »

Mjafton një rrjedhë uji dhe turbina mund të prodhojë energji për 60 shtëpi (Video)

Kjo turbinë vorbull mund të mbulojë dhjetëra shtëpi, duke siguruar energji 24 orë në ditë. Ndërmarrja belge “Turbulent” ndoshta ka dalë me një zgjidhje për të gjeneruar energji për zonat rurale në shkallë të vogël, por duhet patjetër të jetoni afër një lumi. Turbina mund të instalohet në shumicën elumenjve  dhe kanaleve, duke përdorur ujin që rrjedh për të prodhuar ...

Lexo me teper »

Mbretëresha i kërkon familjes zgjidhje të shpejtë për largimin e princit Harry dhe dukeshës Markle

Mbretëresha Elizabeth II i dha disa ditë familjes mbretërore për të rënë dakord për një zgjidhje përsa i përket tërheqjes së kërkuar nga princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan, njoftuar pa u konsultuar me mbretëreshën, sipas disa mediave britanike. Ekipet e mbretëreshës dhe të djalit të tij Charles dhe të djemve të këtij të fundit, William dhe Harry janë ...

Lexo me teper »

“Tradhti e ulët, Meghan ndau dy vëllezërit e tani po copëton Familjen Mbretërore” – Gazetari kritikon vendimin e çiftit

Gazetari dhe moderatori i njohur britanik, Piers Morgan, ka lëshuar një seri kritikash të ashpra kundër Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan, duke pretenduar se vendimi i tyre për t’u larguar nga detyrat e larta mbretërore ishte një ‘mënyrë e turpshme për të trajtuar Mbretëreshën’. Morgan, i cili është moderator i emisionit ‘Mirëmëngjes Britani, postoi disa reagime në mediat sociale të ...

Lexo me teper »

Tifozët rrëzojnë përfundimisht statujën e Ibrahomiviçit, autoritet e Malmo-s e heqin nga qyteti

Autoritetet lokale të qytetit suedez të Malmo-s, e kanë hequr statujën e futbollistit Zllatan Ibrahimoviç, pasi ajo u rrëzua nga tifozët e ekipit. Javë më parë, statuja e yllit suedez të futbollit, u dëmtua në disa raste nga tifozët ndërsa tashmë ajo është hequr përfundimisht. Tifozët e Malmo-s, shprehën pakënaqësinë e tyre lidhur me blerjen nga ana e Ibrahimoviçit të ...

Lexo me teper »

Gjykata braziliane ndalon serialin e Netflix-it që e paraqet Jezu Krishtin si homoseksual

Një gjykatë braziliane ka vendosur që Netflix duhet të pezullojë transmetimin e serialit ‘Tundimi i parë i Krishtit’, një komedi që e përshkruan Jezu Krishtin si një homoseksual. Gjykatësi Benedicto Abicair tha në aktvendimin e tij se e drejta për lirinë e shprehjes, shtypit dhe artit nuk është absolute. ‘Pezullimi është më i përshtatshëm dhe i dobishëm për shoqërinë braziliane, ...

Lexo me teper »

“Shpata lazer” – Izraeli prezanton armën e re të mbrojtjes ajrore

Izraeli njoftoi një përmirësim të sistemeve të tij të mbrojtjes ajrore, një armë lazer për të cilën ministri i Mbrojtjes i vendit thotë se do të jetë në gjendje të gjurmojë raketat, predha te telekomanduara dhe armë të tjera që kërcënojnë të godasin vendin. Izraeli ka zhvilluar armë lazer që nga mesi i viteve 1990, por arma më pemtuese ‘Laser-Tactical ...

Lexo me teper »

Gjykata në Brazil i kërkon “Netflix”-it të heqë nga transmetimi filmin ku Jezusi shfaqet si gay

Një gjykatës në Brazil ka vendosur që filmi që e paraqet Jezusin si homoseksual i Netflix, të hiqet nga transmetimi. Filmi i titulluar “The First Temptation of Christ” (Në shqip: Tundimi i parë i Krishtit) ka shkaktuar zemërim tek besimtarët e krishterë në vend. Dy milion njerëz nënshkruan një peticion duke kërkuar që filmi të hiqet dhe ndërmarrja e prodhimit ...

Lexo me teper »