Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian, sondazhet nxjerrin fituese opozitën

Dy sondazhet e publikuara të premten, dita e fundit e fushatës përpara zgjedhjeve të së dielës për Parlamentin Evropian i dhanë opozitës konservatore një udhëheqje të fuqishme mbi majtistët në pushtet. Sipas Mark, i cili zhvilloi një sondazh në emër të televizionit Antenna, partia opozitare Demokracia e Re shihet duke mbledhur 29.4 përqind të votave për Parlamentin Europian të dielën, ...

Lexo me teper »

Operacioni “Mbretëresha e drogës” , 21 të arrestuar mes tyre 4 shqiptarë në rrjetin që drejtohej nga gratë

21 persona u arrestuan në kuadër të operacionit “Mbretëresha e drogës”, pasi hetimet nisën fillimisht për 4 gra, italiane dhe marokene. Nga hetimet u zbulua se grupi shiste kokainë në zona të ndryshme dhe në të gjitha oraret, në varësi nga kërkesat. Në një nga rastet, një nga shitësit duke mos arritur të dilte në rrugë dhe në mungesë të ...

Lexo me teper »

Greqia fillon fluturimin mbi Maqedoninë e Veriut

Greqia të martën zhvilloi fluturimin e parë mbi Maqedoninë e Veriut, në një mision që u krye nga një F-16 nga 110 Combat Wing i Forcave Ajrore Hellenike “Tactical Air”, me seli në Larisa. Qëllimi i misionit ishte gjetja e çdo sektori bosh të radarëve dhe testimi i përputhshmërisë së sistemeve të zbulimit, shkruan gazeta greke “Ekathimerini”. Misioni i së ...

Lexo me teper »

“Serbia do marrë masa ndaj taksës së Prishtinës pas Samitit të Parisit” – Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Vuçiç, ka deklaruar se Serbia i ka gati kundërmasat ndaj Kosovës, por ato do hynin në fuqi pas Samitit të Parisit që do mbahet në muajin korrik. Kreu i shtetit serb i bëri deklaratat gjatë takimit me përfaqësuesit e Listës Serbe në Beograd, ku ndër të tjera i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të parandalojë arrestimin e ...

Lexo me teper »

Alarm për bombë në Këshillin Gjyqësor të Kosovës, policia rrethon zonën (VIDEO)

Paraditen e sotme policia ka marrë një telefonatë kërcënuese e cila lajmëronte vendosjen e një bombe pranë Këshillit Gjyqësor në Prishtinë. Sikurse shkruan “Klan Kosova”, në rrugën “Luan Haradinaj” në Prishtinë afër dy objekteve dyshohet se ndodhen  mjete të dyshuara shpërthyese. Në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitet e Policisë dhe janë duke bërë ekzaminimin dhe lajmi është ...

Lexo me teper »

Shqiptari Erolld Musliu emërohet në krye të Shërbimit Informativ maqedonas

Presidenti i sapoemëruar i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka emëruar në krye të Agjensisë së Zbulimit të vendit, pas një prërvoje disa vjeçare në Agjensinë e Sigurisë Kombëtare, shqiptarin Erolld Musliut. Ky emërim nga presidenti Pendarovski ka ngjallur reagimi nga partia shqiptare e koalicionit qeverisës, BDI-ja. Partia e Ali Ahmetit ka kërkuar nga Pendarovski që të korrigjojë vendimin. ‘Vendimi ...

Lexo me teper »

Çfarë deklaroi Haradinaj për taksën 100% ndaj prodhimeve që hyjnë nga Shqipëria

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, është deklaruar lidhur me lajmin që qarkulloi ditën e djeshme për vendosjen e një takse 100% ndaj mallrave që hyjnë në Kosovë nga Shqipëria. I pyetur nga gazetarët lidhur me këtë çështje, Haradinaj e pranoi qenien e disa mosmarrëveshjeve tregtare mes Prishtinës dhe Tiranës por pohoi se ka besim te zgjidhja e tyre. “Me Shqipërinë kemi ...

Lexo me teper »

Daçiç mes bombardimeve në Somali: Ne jemi mësuar!

Në kohën kur ndodhi sulmi me bombë në pallatin presidencial në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, ministri serb Ivica Daçiç ndodhej në një takikm me presidentin e vendit. Dadiç ka shpëtuar mirë nga sulmi që vrau ish-ministrin e jashtëm të Somalisë. “Ne (këtu në Somali) mezi mbijetuam . Një makinë bombë ishte përpara pallatit presidencial ndërsa ishim në takim. Ka të ...

Lexo me teper »

Haradinaj mbron Berishën: Thaçi bashkëpunëtor i Vuçiç

Kryeministri Ramush Haradinaj në emisionin Pressing ka komentuar përplasjet e ashpra mes Presidentin Hashim Thaçi dhe ish-kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berishën,raporton Gazeta Express. Haradinaj, kur pyetet nëse mendon se Berisha ka qenë “argat i Millosheviçit”, ashtu siç e quan Thaci, thotë se kjo nuk mund të qëndrojë aspak. “Thaçi është bashkëpunëtor i Aleksandër Vuçiçit” , ka thënë Haradinaj. Ai tutje ...

Lexo me teper »

Admirali Foggo: Forca e Sigurisë e Kosovës do transformohet në bashkëpunim me NATO-n

Komandanti i Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s me seli në Napoli, admirali amerikan James Foggo, tha të mërkurën në Prishtinë se procesi i shndërrimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të saj, duhet të bëhet në bashkërendim me NATO-n dhe bashkësinë ndërkombëtare. Admirali Foggo, vizitoi Forcën e Sigurisë së Kosovës me udhëheqësit e së cilës, siç thuhet ...

Lexo me teper »