Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

VIDEO/ Kërcënimi i dytë i Erdoganit ndaj Haradinajt: Turp të qoftë!

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayp Erdogan ka falenderuar së fundmi presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin për bashkëpunimin duke paralajmëruar se të njëjtin bashkëpunim për rrëmbimin e mësuesve të tjerë do të ketë edhe në të ardhmen. Ndërsa për Ramush Haradinajn u shpreh se “turp i qoftë që shkarloi nga detyra ministrin e Brendshëm dhe shefin e shërbimeve sekrete të Kosovës”. “Jazëk ...

Lexo me teper »

‘Sputnik’: Kosova në gatishmëri, një luftë e re po përgatitet

Agjencia e lajmeve ruse ‘Sputnik’, paralajmëron tensionim midis marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë. “Sputnik” i referohet ngjarjeve të fundit të ndodhura në Kosovë, arrestimi dhe dëbimi i Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës së qeverisë serbe për Kosovën dhe paralajmërimi i Departamentit të Shtetit të Bashkuara të Amerikës për qytetarët amerikanë, se kishte rrezik të sulmeve terroriste në Kosovë, veçanërisht gjatë Festës ...

Lexo me teper »

Vuçiç ofroi shkëmbim territoresh me Kosovën – Deklarata e ish-ministrit të Jashtëm

Presidenti i Serbisë, Vuçiç, ka ofruar shkëmbim territoresh si zgjidhje për çështjen e Kosovës, ka thënë ish-ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç. Në një takim të Partisë Popullore, president i së cilës është, Jeremiq ka thënë se Vuçiqi ka ofruar jugun e Serbisë në shkëmbim për veriun e Kosovës, por një gjë të tillë nuk e ka pranuar bashkësia ...

Lexo me teper »

Përplasja me Turqinë, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kosovës: Nuk ka nevojë për ndërhyrje në punët e brendshme

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka reaguar pas deklaratave të presidentit turk Erdogan një ditë më parë lidhur me arrestimin e 6 mësuesve të kolegjit ‘Mehmet Akif’, raporton Klankosova. Erdogan u tregua i ashpër pas deklaratave të kryeministrit Haradinaj, duke thënë se do mbante përgjegjësi për to. Zëdhënësi i Ministrisë, Jetlir Zyberaj, ka thënë se ditët në vijim ...

Lexo me teper »

Tërmet në jug të Kretës mëngjesin e sotëm

Në Greqi mëngjesin e sotëm janë ndier tre lëkundje tërmeti. Lëkundje sizmike ka pasur në në Jug të ishullit të Kretës.  Lëkundja e parë ka qene rreth orës 5:08 dhe ishte me magnitudë 3.8 ballë, e dyta në 5:14 dhe ishte 3.5 ballë ndërsa lëkundja e tretë ka qenë në 6:46 të mëngjesit me magnitudë 3.8 ballë. Sipas mediave greke ...

Lexo me teper »

ME VIDEO/ Si e kritikoi ‘live’ Erdogan-Haradinajn: Do të japësh llogari edhe ti për këtë

“Do të japësh llogari edhe t’i për këtë”, kështu është shprehur ndër të tjera Presidenti turk Erdogan  ndaj  Ramush Haradinat për shkarkimin  nga detyra të ministrit të Brendshëm dhe kreun e AKI në Kosovë. Teksa fliste në një mbledhje, ai e quan Haradinajn përgjegjës për shkarkimin e tyre, dhe i bën thirrje kosovarëve ti kërkojnë llogari. “Kryeministri i Kosovës i ...

Lexo me teper »

Pas fluturimeve të Serbisë, rrëzohet një avion ushtarak në Preshevë

Sot në orët e para të mëngjesit ështe gjetur i rrezuar një avion luftarak ne Preshevë, pikërisht në fshatin Osllarë.  Fshatarët kanë treguar se  dëgjuan një zhurme të madhe dhe ndien se toka u drodh kur ra avioni.  Theksojmë se ditët e fundit mbi Preshevë ka fluturuar disa avionë luftarë serb.  Nuk dihet ende nëse ka viktima por mësohet se avioni është përfshirë ...

Lexo me teper »

Vuçiç: Kosova, tema më e vështirë, varet e ardhmja e Serbisë

Së fundmi Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se kur ta prezantojë Platformën për Kosovën do të përpiqet të bazohet në të ardhmen e jo në të kaluarën, raporton Anadolu Agency (AA). Më tej Presidenti serb pasi dëgjoi mendimet e përfaqësuesve të organizatave joqeveritare mbi aspektet politike të një zgjidhjeje gjithëpërfshirëse të çështjes së Kosovës në kuadër të dialogut të ...

Lexo me teper »

Erdogan kritikon Haradinajn: Kosovarët do të japin përgjigjen e merituar

Presidenti Turk Taip Erdogan ka kritikuar kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj pasi ai shkarkoi ministrin e Brendshëm dhe Shefin e AKI-së pas arrestimt të gjashtë shteasve turkë të dyshuar se kishin lidhje me Fetullah Gylenin. Për këtë Erdogan në jë fjalim të mbajtur në Stamboll e ka kritikuar Haradijan se duhet të japë përgjegjësi për menaxhimin e situatës me shtetasit ...

Lexo me teper »

Dëbimi i ‘gylenistëve’, HRW: Arrestime të dyshimta, Kosova shpërfilli të Drejtat e Njeriut

Grupi monitorues me bazë në SHBA, Human Rights Watch (HRW) tha se arrestimi i shtetasve turq në Kosovë tregoi një mospërfillje ndaj të drejtave të njeriut dhe sundimit të ligjit. “Përveç arrestimeve të dyshimta, burrat u dërguan në një vend ku ata përballen me një rrezik serioz ndaj torturës. Presidenti i Kosovës, kryeministri dhe kryetari i parlamentit, të cilët pretendojnë ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful