Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Haradinaj shkarkon ministrin e Brendshëm dhe kreun e Shërbimit Inteligjent

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka shkarkuar ministrin e Brendshëm, Flamur Sefaj dhe kreun e Agjencisë të Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi. Kjo lëvizje vjen pas arrestimit ditën e djeshme të gjashtë drejtuesve të kolegjit ‘Mehmet Akif’. “Dua të theksoj se veprimet e djeshme në këtë rast ishin tërësisht të papranueshme dhe në kundërshtim me vlerat dhe parimet tona si popull ...

Lexo me teper »

Haradinaj mbledh qeverinë, pritet shkarkimi i Ministrit të Brendshëm

Mbrëmjen e sotme, në orën 19 e 30 pritet të mblidhet qeveria në Kosovë për shkak të arrestemit të 6 gylenistëve dhe dërgimit të tyre në Turqi.  Sipas “Ekspress” për shkak të kësaj çështje pritet të  shkarkohet Ministri i Brendshëm Flamur Sefaj dhe shefi i AKI’së Driton Gashi. Haradinaj tashmë ka reaguar rreth arrestimit dhe deportimit të shtetasve turq të ...

Lexo me teper »

Ambasadori rus kërcënon Maqedoninë: Do të jeni fushëbetejë

“Nëse Maqedonia anëtarësohet në NATO, do të bëhet fushëbetejë e luftës midis NATO-s dhe Rusisë”. Me këtë paralajmërim është shprehur së fundmi ambasadori rus në Maqedoni, Oleg Shçerbag, raporton INA.  “Ju si qytetarë të përgjegjshëm të vendit tuaj duhet të mendoni rreth asaj se pas anëtarësimit në NATO, vendi do të bëhet pjesë e makinerisë ushtarake dhe nëse ndodh ndonjë ...

Lexo me teper »

Arrestohen në Kosovë 5 drejtues të shkollës ‘Mehmet Akif’

Policia e Kosovës ka arrestuar gjatë ditës së sotme 5 drejtues të shkollës “Mehmet Akif”. Mediat në Kosovë e kanë raportuar këtë ngjarje si përmbushje të detyrave që presidenti turk, Erdogan i ka dhënë Thaçit gjatë takimit të tyre disa muaj më parë. Të arrestuarit janë, drejtori i përgjithshëm i Kolegjit “Mehmet Akif”, Mustafa Erden, zëvendës drejtori i përgjithshëm,Yusuf Karabina, ...

Lexo me teper »

‘Vetëvendosja’ votoi kundër demarkacionit, sot e çon në Gjykatën Kushtetuese

Kryetari i grupit parlamentar të ‘Vetëvendosjes’, Glauk Konjufca, ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese projektligjin për Demarkacionin me Malin e Zi. ‘Vetëvendosja’ votoi kundër këtij projektligji, që u miratua në seancëne jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës, me 80 vota pro dhe 11 vota kundër, raporton ‘Klankosova’. Demarkacioni me Malin e Zi dështoi të votohej në Kuvend në katër seanca radhazi dhe ...

Lexo me teper »

Ambasada e SHBA-ve ngre alarmin për sulme terroriste gjatë Pashkëve

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka paralajmëruar qytetarët amerikan, se mund gjatë festave katolike dhe ortodokse mund të ketë sulme terroriste. “Departamenti i Shtetit dëshiron të paralajmërojë qytetarët amerikanë për rrezikun e shtuar të sulmeve terroriste në Kosovë, veçanërisht gjatë stinëve të festave. Qytetarët amerikanë duhet të tregojnë kujdes në festimet e festës dhe në ngjarjet ...

Lexo me teper »

Varufakis krijon parti të re në Greqi, pjesë e një lëvizje europiane për ndryshim

Ish ministri grek i financave dhe i masave anti-shtrëngim (austerity) Yanis Varufakis njoftoi të hënën për krijimin e një partie të re. Kjo është pjesë e një lëvizjeje në disa vende evropiane për të kundërshtuar zgjedhjet e BE vitin e ardhshëm. Duke premtuar “të sjellë shpresë realiste” në Greqi, Varoufakis tha se lëvizja bazë pro-evropiane përbëhet nga “njerëzit e së ...

Lexo me teper »

Pas tensioneve me Serbinë, Haradinaj: Kosova nuk zhbëhet për hatër të askujt

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar së fundmi se Kosova nuk mund të zhbëhet për hatër të askujt. “Nuk ka ndarje të Kosovës dhe as nuk do të ketë këmbim territoresh”, ka thënë Haradinaj, përmes Facebook.  “Lista Serbe duhet të kthehet në tavolinë dhe të diskutojë për temat e përbashkëta në të mirë të qytetarëve tanë. Ultimatumi është qasje ...

Lexo me teper »

‘Qeveria e Kosovës nuk do bjerë, Lista Serbe del në opozitë’ – Deklarata e Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, në një intervistë për televizionin serb pas takimit me Komisioneren e BE-së për Punët e Jashtme, Mogherini, ka thënë se ‘Lista Serbe’ do të mbetet në opozitë dhe se Qeveria e Kosovës nuk do të rrëzohet Sipas tij, ‘Lista Serbe’ duke qëndruar në opozitë do të luftojë për serbët në Kosovë dhe në këtë ndërmarrje do ...

Lexo me teper »

Mogherini pas takimit me Vuçiç: Presim paqe e dialog, episodi i Mitrovicës s’duhet përsëritur

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe Shefja për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pas takimit të sontëm kanë rënë dakord të gjejnë rrugë të reja për të vazhduar punën dhe zgjidhjen e problemeve në mes Beogradit dhe Prishtinës në mënyrë paqësore. Mogherini komentoi arrestimin dhe dëbimin e Marko Gjuriç duke thënë se ajo që ndodhi dje, nuk mund ...

Lexo me teper »