Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Tsipras: Jemi shumë afër marrëveshjes me Shqipërinë

Sipas Tsipras çështje që ende kanë mbetur pa zgjidhur janë; ZEE, ligji i luftës dhe kufijtë. Mes të tjerash ai tha se gjatë takimit me kryeministrin Edi Rama dy liderët u pajtuan që të dyfishohen përpjekjet.   “Jemi pranë arritjes së marrëveshjes me Shqipërinë. Çështjet e mbetura, ZEE, ligji i luftës dhe kufijtë. Jemi pranë fundit, por s’i kemi zgjidhur ...

Lexo me teper »

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, Lugina e Preshevës kërkon përfshirjen

Në fazën finale të dialogut me Serbinë është duke kërkuar përfshirje edhe Lugina e Preshevës. Madje ata për të shtunën kanë paralajmëruar një seancë të jashtëzakonshme të tri komunave me shumicë shqiptare. Paralajmërimet për arritjen e një zgjidhje përfundimtare në mes të Kosovës dhe Serbisë si dhe gjendja jo e mirë e të drejtave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës ...

Lexo me teper »

Serbia anulon takimin e ardhshëm të dialogut me Kosovën

Shefi i ekipit negociator të Kosovës për dialogun, Avni Arifi, ka konfirmuar për KTV-në se pala serbe ka anuluar pjesëmarrjen në këtë takim tre palësh. “Anulimi i takimit është edhe një dëshmi i radhës dhe dëshmon se Serbia me çdo kusht po insiston të bllokojë zbatimin e marrëveshjes së Brukselit për energji”, ka thënë Arifi. Ai ka shtuar se nuk ...

Lexo me teper »

NATO i bën ftesën Maqedonisë por anëtarësimi vjen pas ndryshimit të emrit

Pas takimit të Këshillit veri-atlantik të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s nëse nuk e ndryshon emrin, siç parashikohet në marrëveshjen e nënshkruar të këtij vendi me fqinjin e tij jugor, Greqinë. Stoltenberg, në konferencën për media në Bruksel, tha se anëtarësimi i Maqedonisë në NATO varet ...

Lexo me teper »

Maqedonia merr ftesë për anëtarësim në NATO

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha procedurave të brendshme, gjegjësisht implementimin e plotë të Marrëveshjes për Çështjen e Emrit ndërmjet Republikës së Greqisë dhe Republikës së Maqedonisë. “Në vitin 2008 vendosëm se NATO do t’i ndajë ftesë ...

Lexo me teper »

Haradinaj takohet me Rita Orën: Preke majat e suksesit por nuk i harrove rrënjët

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është takuar me Rita Orën në Londër. Ai i ka dhuruar asaj ‘Hyjneshën në Front’ të gravuar në filigran duke e falenderuar që pavarësisht famës së madhe ajo nuk i harroi asnjëherë rrënjët.   Për këtë takim Haradinaj shprehet se Rota Ora flamurit të Kosovës i ka dhënë shkëlqimin më të mirë.  Postimi i Plotë: Përmbyllje ...

Lexo me teper »

Greqia dëbon dy diplomatë rusë, për çfarë i akuzon

Greqia ka dëbuar dy diplomatë rusë si dhe ka vendosur ndalimin e hyrjes për dy të tjerë. Shkak për këtë është bërë ndërhyrja sipas Athinës e diplomatëve në punët e brendshme të Greqisë, shkruan “Ekathimerini”. Në një deklaratë për “SKAI”, zëdhënësi i qeverisë, Dimitris Tzanakopoulos, tha se Greqia kërkon marrëdhënie të mira me të gjitha shtetet dhe këtë e ka ...

Lexo me teper »

Haradinaj i dorëzon Rita Orës një çmim: Faleminderit që nuk i harrove rrënjët tua

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vlerësuar me çmim këngëtaren Rita Ora, për punën e saj si ambasadore nderi e Kosovës. Titulli që Haradinaj i ka dhënë Rita Orës është “Hyjnesha në fron”, ndërsa thotë që këngëtarja i ka dhënë flamurit të Kosovës shkëlqimin më të mirë përmes muzikës së saj. “Përmbyllje e mirë e një dite pune konstruktive në ...

Lexo me teper »

“Tsipras tradhëtar, dorëhiqu” – Protestë në Greqi kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë

Qindra qytetarë grekë protesuan mbrëmë në Selanik kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë. Ata mbanin në duar pankarta ku shkruhej “Tsipras tradhëtar”, “Tsipras dorëhiqu”, shkruan Portalb.mk. Protesta të tjera këto ditët e fundit kundër kësaj marrëveshjeje janë zhvilluar edhe në Athinë dhe ishullin e Kretës. Sipas marrëveshjes mes dy qeverive, Maqedonia do njihet si Maqedonia Veriore por kjo nuk është ...

Lexo me teper »

Vuçiç në hall me Kosovën, brenda ditës lexon 500-600 faqe dokumente publike dhe sekrete

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç nuk ka një propozim për një zgjidhje të përhershme ‘të problemit të Kosovës’. Vuçiç deklaroi për mediat në Zemun se në të gjitha rastet duheshin pyetur njerëzit përmes një referendumi.  “Çfarëdo që bëjmë, duhet të shkojmë në referendum. Çfarëdo që  ndryshojmë dhe në çfarëdo mënyre, çfarëdo ndryshim kushtetues që duhet të bëjmë, duhet të shkojmë ...

Lexo me teper »