Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Hahn reagon për përgjimet në Maqedoninë e Veriut: Lufta ndaj korrupsionit duhet të vazhdojë

Komisioneri i zgjerimit Johannes Hahn ka reaguar lidhur me skandalin e publikuar në Maqedoninë e Veriut për korrupsionin në drejtësi. Hahn shkruan se lufta ndaj korrupsionit duhet të vazhdojë dhe e rëndësishme është që të veprojë ligji. “Maqedoni e Veriut. Lufta ndaj korrupsionit në nivele të larta duhet të vazhdojë e pandërprerë.  Sa i përket zbulimeve të fundit, është shumë ...

Lexo me teper »

Flakët përpijnë ishullin grek, evakuohen banorët dhe kampi i turistëve

Zjarri në ishullin e Elafosinosit është përhapur më shumë nga dita e djeshme duke rrezikuar shumë banesa dhe një kamp turistësh. Erërat e forta i përhapën më tepër flakët. Forcat e shpëtimit arritën të evakuonin të gjithë kampin e turistëve në këtë ishull. Elafosinosi është njëri prej ishujve më të vizituar nga turistët. Plazhet dhe natyra tërheqin çdo vit nga ...

Lexo me teper »

1 i vrarë, 1 e plagosur e 5 të ndaluar nga grabitja në Kosovë

Një person ka humbur jetën, një tjetër është plagosur ndërsa 5 janë arrestuar lidhur me grabitjen e ndodhur në Shtime të Kosovës. Viktima është rrahur për vdekje nga pronari i banesës ku kishte hyrë për të vjedhur sipas policisë. Ai u rrah për vdekje nga pronarët e shtëpisë, 300 metra larg nga vendi ku kishte ndodhur vjedhja, shkruan Koha.net. 3 ...

Lexo me teper »

Prokurorja Speciale pas përgjimit të tretë: Thjesht doja ta bëja Kamçevin dëshmitar

Pas publikimit të videos së tretë nga media italiane “La Verita”, vjen një reagim nga Prokurorja special Katica Janeva. Sipas mediave në Maqedoni, Katica insiston se biseda e saj, me Kamçevin kanë qenë vetëm në interes të procedurave parahetimore dhe se biznesmenin ajo vetëm ka dashur ta bëjë dëshmitar.  “Disa herë kam biseduar me persona të ndryshëm në tentim që ...

Lexo me teper »

I doli emri në audiopërgjime, Zaev: Boki 13 tha gënjeshtra

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka reaguar pas publikimit të audiopërgjimeve nga media italiane “La Verita”. Përmes një postimi në llogarinë e tij zyrtare në “Facebook”, Zaev ka bërë thirrje që rasti “Zhvatja” të hetohet deri në fund. Zaev thotë se emri i tij është keqpërdorur në këto përgjime. “Gjatë kësaj nxirren gënjeshtra me qëllim njëri bashkëbisedues të ...

Lexo me teper »

Përgjimet që tronditën Maqedoninë, Lile Stefanova thirret nga Prokuroria Publike

Pas publikimit të tretë të audiopërgjimeve nga media italiane “La Verita” që tronditën Maqedoninë e Veriut, është thirrur në Prokurorinë Publike, prokurorja Lila Stefanova. Sipas “Alsat”, Stefanova e cila e udhëheq rastin “Perandoria” të PSP-së, është ftuar për t’u marrë në pyetje në Prokurorinë Publike për rastin “Reket”. Kjo është konfirmuar  nga  prokurori publik Lubomir Jovevski. Stefanova përmendej në audiopërgjimet ...

Lexo me teper »

Del përgjimi i tretë, Boki e siguron Kamçevin se Zaevi s’do i nxjerrë probleme (VIDEO)

Media italiane “La Verità” ka publikuar mëngjesin e kësaj të shtune, videon e tretë të çështjes “Racket” që po trondit Maqedoninë e Veriut prej disa ditësh. Në videon e fundit, “Boki 13”, emri me të cilin përmendet Bojan Jovanovski si dhe prokurorja speciale Katica Janeva bindin biznesmenin Jordan (Orce) Kamçevin se ai do të lirohet dhe se prokurorja e ka ...

Lexo me teper »

‘Koalicioni ka marrë fund’ – Salvini kërkon zgjedhje të parakohshme

Partia qeverisëse në Itali, Lega, tha se do paraqesë një mocion mosbesimi në senatin e Italisë për të rrëzuar qeverinë dhe shpreson që vendi shpejt të përballet me zgjedhje të parakohshme. “Ata që humbin kohën e dëmtojnë vendin,” thuhet në deklaratën e Legas. Partia e krahut të djathtë të zv.kryeministrit Matteo Salvinit njoftoi të enjten se koalicioni i saj qeverisës ...

Lexo me teper »

Korrupsioni në Maqedoninë e Veriut, publikohet video e dytë

Me titullin “Rasti tronditi qeverinë në Shkup”, sot në mëngjes në faqet e gazetës italiane, “La Verita” është botuar një material i ri për rastin “Reket”. Në incizim së pari dëgjohet një bisedë mes Boki 13 dhe Orce Kamçevit në të cilën Boki kërkon shpjegime se pse paratë në kartëmonedha prej 50 eurove, duke shprehur dyshimin se mund të jetë ...

Lexo me teper »

Gjykata në Maqedoninë e Veriut refuzon ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së në Serbi

Një gjykatë në Maqedoninë e Veriut ka refuzuar një kërkesë serbe për ekstradim për një ish-ushtar të UÇK-së, i cili u arrestua nën një urdhër ndërkombëtar për krime lufte. Gjykata e Shkupit thotë se ka rishikuar të gjithë dokumentacionin dhe konstatoi se kushtet për ekstradimin e shtetasit kosovar, të identifikuar vetëm si T.M., nuk ishin përmbushur. Kosova dhe Serbia të ...

Lexo me teper »