Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Arrestohet shqiptari në Itali për vjedhje prone dhe shfrytëzim të paligjshëm punonjësish

Policia italiane ka arritur të verë në pranga shqiptaren Auglent Lallollari 34-vjeë. Shqiptari u arrestua pas akuzave për vjedhje të pronës nga Prokuroria në Ragusa. Ai më parë ishte arrestuar edhe për shfrytëzim të punonjësve duke marrë një dënim me arrest shtëpiak por më pas u lirua. Lallollarit i’u gjet në banesë pas kontrollit sende të vjedhura me vlerë dhe ...

Lexo me teper »

“Kufiri me Kosovën do hiqet”/ Gjuriç i përgjigjet Majkos: Serbia ka vetëm kufi me Maqedoninë dhe Shqipërinë

Drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi Marko Djuriç reagoi ndaj deklaratës të Ministrit shqiptar Pandeli Majko duke thënë se “kufiri midis Shqipërisë dhe Kosovës” do të hapet duke filluar nga 1 janari duke e cilësuar si “mungesë serioziteti dhe përgjegjësia” dhe duke shtuar se deklarata e ministrit shqiptar përgjegjës për diasporën shërbeu vetëm për të përkeqësuar më tej marrëdhëniet ...

Lexo me teper »

TAP/ Çfarë është në rrezik mes Italisë dhe SHBA

  Ndërsa Kryeministri italian viziton Shtëpinë e Bardhë, një nga çështjet e shumta që do të diskutohet do të jetë në lidhje me Tubacionin Trans Adriatik (TAP) me vlerë 5 miliardë euro. Një tubacion prej 870 kilometrash (540 milje) do të lidhë fushën Azerbajxhan Shah Deniz II me Italinë, duke kaluar nëpër Gjeorgji, Turqi, Greqi, Shqipëri dhe Detin Adriatik. Deri ...

Lexo me teper »

Ish-diplomati amerikan: Idetë e Thaçit për shkëmbim territoresh me Serbinë vetëvrasëse për Kosovën

Ish-diplomati amerikan dhe njohësi i çështjeve ballkanike Daniel Serwer është pozicionuar kundër deklarimit të Presidentit Hashim Thaci për këmbim territoresh me Serbinë të cilën shefi i shtetit kosovar po e kamuflon me shprehjen ‘korrigjim kufijsh”. Serwer një mbështetës i Kosovës ka numërur një varg arsyesh që shkëmbimi i territoreve me Serbinë është i rrezikshëm dhe çon në fundin e shtetit ...

Lexo me teper »

Busti i Skënderbeut fut në sherr partitë politike në Mal të Zi

Partitë politike shqiptare në Malin e Zi të mërkurën akuzuan aleancën pro-serbe të Frontit Demokratik, që pretendon se heroi kombëtar shqiptar, Skënderbeu, është serb. Reagimi i tyre erdhi pasi Fronti Demokratik mirëpriti një nismë nga autoritetet lokale në qytetin shqiptar të Ulqinit për të ndërtuar një monument të Skënderbeut, duke thënë se ai ishte një “hero i madh dhe i ...

Lexo me teper »

Meta dekreton ligjin që zyrtarizon mësimin shqip në diasporë

Presidenti Meta ka dekretuar sot ligjin që zyrtarizon mësimin shqip në diasporë.  Mbi bazë të këtij ligji të rëndësishëm, ministria përgjegjëse për arsimin, do të krijojë regjistrin shtetëror të mësuesëve të gjuhës dhe kulturës shqiptare jashtë vendit dhe do të pajisë me certifikatë nxënësit pas përfundimit të programit. Kriteret për krijimin e regjistrit shtetëror dhe dhënien e certifikatës miratohen nga ...

Lexo me teper »

Jep dorëheqjen ministrja e Mjedisit në Kosovë

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në Kosovë, Albena Reshitaj ka thënë dorëheqjen. Sipas Reshitajt, arsyeja e këtij vendimi është personale. “Për shkaqe personale, sapo kam ofruar dorëheqjen time nga pozita e Ministres së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.”, janë fjalët e Reshitajt e cila shton se vullneti dhe përkushtimi i saj për t’i kontribuar vendit, mjedisit ku jeton dhe vepron, ...

Lexo me teper »

SHBA rrit prezencën ushtarake në Kosovë, dërgon 125 ushtarë

Mbi 125 ushtarë të batalionit për sulme helikopterë të Gardës Kombëtare të shtetit amerikan Tenesi, vitin e ardhshëm do të dërgohen në Kosovë. Ata do të shërbejnë në Kosovë për 11 muaj dhe do t’i ofrojnë ndihmë KFOR-it në ruajtjen e paqes. “Ushtria e Shteteve të Bashkuara është e pranishme në Kosovë për më shumë se 20 vjet dhe në ...

Lexo me teper »

91 të vdekur nga zjarri në Athinë, paditen autoritetet përgjegjëse

Është ngritur padia e parë  për humbjen e madhe të njerëzve në fatkeqësinë katastrofike në Greqi, pasi qeveria paraqiti legjislacionin që përshkruante lehtësim financiar për viktimat. Të afërmit e trazuar që humbën anëtarët e familjes  10 ditë më parë, paraqitën padinë në zyrën e prokurorit publik në mes të kritikave në rritje lidhur me reagimin ndaj katastrofës. E nxitur nga ...

Lexo me teper »

Kryetari i partisë serbe bën “shqiponjën” live në emision (Video)

Lideri i liberal-demokratëve të Serbisë, Cedomir Jovanoviç, ka bërë simbolin e shqiponjës në një emision live, teksa po fliste për negociatat mes Serbisë dhe Kosovës. Ai ka deklaruar se serbët e dinë tashmë të vërtetën rreth Kosovës dhe do ishte mirë që edhe politikanët serbë ta pranonin këtë. “Ka ardhur koha që të arrijmë një marrëveshje me shqiptarët e Kosovës, ...

Lexo me teper »