Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Haradinaj: Formimi i ushtrisë së Kosovës do zgjasë 10 vjet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se ndërtimi i kapaciteteve të plota të Forcës së Sigurisë së Kosovës do të zgjasë rreth 10 vjet dhe do të ndahet në tri faza. Këto komente Haradinaj i bëri gjatë një ligjërate që mbajti para studentëve të një kolegji privat në Kosovë. Ai tha se nga nuk është vetëm Kosova që do të ...

Lexo me teper »

Gjykata serbe e konsideron fjalën ‘siptar’ si ofenduese

Gjykata serbe e konsideron  fjalën ‘siptar’ si ofenduese. Gjyqësori serb ka dënuar një organizatë mediatike serbe për përdorimin e fjalës ‘siptar’, duke e konsideruar atë politikisht të pasaktë. Kjo fjalë përdoret në shprehjet ofenduese serbe.  “Siptari është fajtor për gjithçka”, “siptari bën plane për të shpallur luftë ndaj Serbisë”, “siptari ble pronat serbe”, “siptari dëshiron të dëbojë serbët nga Kosova”, “siptari  ...

Lexo me teper »

Ish-ministri: Demarkacioni me Kosovën vitin që vjen, pastaj e ka radhën ‘Shqipëria e Madhe’

Kryetari i i ‘Partisë Popullore’ në Serbi, ish-ministri Jeremiç, ka deklaruar se demarkacioni mes Serbisë dhe Kosovës do bëhet vitin që vjen. Ai e tha këtë gjë gjatë mbledhjes së Bordit të Përgjithshëm të partisë. Sipas Jeremiç kjo do të ndodhë në fillim të vitit 2019, pasi presidentët e të dyja vendeve do ta prezantojnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse në tremujorin ...

Lexo me teper »

Greqia rrezikon zgjedhje të parakohshme, Kammenos kërcënon kryeministrin Tsipras

Partia e vogël e koalicionin të majtë në Greqisë, ‘Grekët e Pavarur’ do të largohet nga seanca plenare ditën që në parlament do diskutohet marrëveshja e emrit me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Deklarata u bë nga lideri i saj, ministri i Mbrojtjes, Panos Kammenos. Marrëveshja e emrit, e cila u miratua para pak ditësh në në parlamentin maqedonas nuk ka ...

Lexo me teper »

Arrestohet për ‘ryshfet’ zëvendësministri në Kosovë

Zv.ministri i Zhvillimit Rajonal në Kosovë është arrestuar një natë më parë. Lajmi është konfirmuar nga policia e Kosovës, e cila bën me dije se Musa Cena, i cili vjen nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) është arrestuar për akuzat për ryshfet. Përvecc zëvendësministrit Cena, janë arrestuar edhe dy persona të tjerë, identiteti i të cilëve nuk ...

Lexo me teper »

Çavuşoğlu: Kosova të dëbojë pjesëtarët e “Organizatës FETO”

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, gjatë një vizite të shkurtër në Prishtinë u kërkoi autoriteteve kosovare të dëbojnë në Turqi pjesëtarët e organizatës “Feto”, organizatë terroriste për Turqinë. Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu u ka kërkuar autoriteteve kosovare kthimin në Turqi të pjesëtarëve të organizatës “Feto”, që Turqia e cilëson si organizatë ...

Lexo me teper »

ME VIDEO/ Gazetarja vë në siklet Vuçiçin, presidenti serb bëhet “ujë në djersë”

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic është vënë në siklet në mes të Beogradit teksa eshte pyetur se “çfarë kushtesh ka Serbia për njohjen e Kosovës si shtet? Në videon e mëposhtme ai teksa fillon të japë një përgjigje fillon dhe  bëhet ujë në djersë.  Ai është pyetur nga një gazetare e ” Kosova Press”. Në lidhje me pyetjen ai u përgjigj ...

Lexo me teper »

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, Tsipras uron Zaev: Hap i madh drejt suksesit tonë

Për votimin me 80 vota pro për ndryshimet kushtetuese  në Maqedoni ka reaguar edhe kryeministri grek, Alexis Tsipras. Kryeministri grek  uroi homologun e tij në Shkup Zoran Zaev për këtë nismë të re.  “Urime miku im Zoran Zaev ! Vota e sotme është një hap i madh drejt suksesit tonë të përbashkët. Një hap shumë i rëndësishëm drejt të ardhmes paqësore ...

Lexo me teper »

VMRO-DPMNE përjashton 8 deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese për emrin e Maqedonisë

Deputetët që votuan pro nismës për ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë janë përjashtuar nga partia VRMO-DPMNE . 8 deputetë që dje kanë votuar pro këtyre ndryshimeve kushtetuese janë përjashtuar nga partia. “Tetë deputetë të opozitës kanë tradhëtuar dëshirën e qytetarëve pasi ata janë kushtëzuar dhe kërcënuar. Ju janë ofruar edhe para. Desha t’i falemnderoj deputetët që nuk ...

Lexo me teper »

Thaçi: Korrigjimi i kufijve duhet të përshpejtohet

Presidenti Hashim Thaçi tha se çështja e korrigjimit të kufijve duhet të përshpejtohet, në mënyrë që Lugina e Preshevës të integrohet në territorin e vendit. Ai theksoi se korrigjimi shmang edhe idetë e Beogradit dhe Rusisë për ndarjen e Kosovës. Por, idetë e tij po vazhdojnë të kundërshtohen nga politikanë në Kosovë, të cilët thonë se një gjë e tillë ...

Lexo me teper »