Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Merkel-Vuçiçit: Gjermania kundër ndryshimit të kufijve mes Serbisë e Kosovës

Ndryshimi i kufijve të Kosovës është i papranueshëm për Berlinin. Ky është mesazhi që kancelarja Merkel ia ka përsëritur presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, në takimin e tyre të mbajtur të mërkurën, në Davos të Zvicrës, shkruan Koha.net. Sipas medias së lartpërmendur, takimi në Forumin Botëror Ekonomik të Davosit është shfrytëzuar nga kancelarja gjermane mes të tjerash për t’ia qartësuar presidentit ...

Lexo me teper »

Gjendet i vdekur në Kosovë, turku që kërkohej për laboratorin e drogës në Has

Njëri nga shtetasit turq që ishin në kërkim pasi akuzoheshin se kishin lidhje me laboratorin e heroinës që u zbulua në Has, është gjetur i vdekur në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë. Nejdet Cesuroglu është gjetur i vdekur në një banesë në Prishtinë në datën 2 dhjetor 2018 dhe ishte në kërkim pas një vendimi të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. ...

Lexo me teper »

Vetëvendosje kërkon nga qeveria të mos tërhiqet nga taksa ndaj Serbisë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është shprehur se taksa ndaj produkteve serbe nuk duhet të hiqet.  Edhe pse gjuha e SHBA-së dhe Evropës ka qenë e “ashpër” ndaj Kosovës, Kurti ka dalë hapur në mbështetje  të kryeministrit Ramush Haradinaj teksa shton se qeveria e Kosovës nuk duhet të lëshojë aspak terren. Lideri i Vetëvendosjes ka nënvizuar faktin se vendi ...

Lexo me teper »

Merkel takon Vuçiç, marrëveshja me Kosovën në qendër të bisedimeve

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, është takuar sot në Davos, Zvicër, gjatë Forumit Ekonomik Botëror, me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Ai pas takimit është shprehur se duhet të gjendet një kompromis për Kosovën. “Kompromisi është diçka që çon në rezultate të mira dhe se njerëzit duhet të përpiqen të bënë kompromis, të mos i poshtërojnë dhe të shkatërrojnë kundërshtarët e tyre”, ...

Lexo me teper »

Akuza për drogë, prostitucion dhe armëmbajtje pa leje, arrestohet shqiptari në Itali

Një shqiptar 36-vjeçar është arrestuar sot në Itali nën akuzën e shitjes së lëndëve narkotike, posedimit të armëve të zjarrit dhe për shfrytëzim prostitucioni. Sipas mediave italiane, shqiptari i arrestuar është Kostandin Zama. Ai u arrestua nga karabinierët në zonën e Puno-s. Shqiptari teksa ka pikasur policinë e cila po shkonte drejt shtëpisë ku jetonte, ka hedhur nga dritarja 20 ...

Lexo me teper »

Takimi me ambasadorin amerikan, Haradinaj nuk dorëzohet për taksën me Serbinë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka folur rreth takimit të tij bashkë me kryeparlamentarin Kadri Veseli, me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett. Haradinaj tha se edhe pas takimit me diplomatin, nuk ka ndryshuar asgjë rreth taksës. Haradinaj ka thënë se takimi i sotëm, i thirrur nga kryeparlemantari Veseli nuk ka lëvizur qëndrimin e Qeverisë për taksën prej 100 për qind ndaj produkteve serbe ...

Lexo me teper »

Garë armatimesh në Lindjen e Mesme, Izraeli prezanton sistemin antiraketor me rreze të gjatë

Izraeli njoftoi se procedoi sot bashkë me SHBA-në me sukses një testim të sistemit antiraketor “Arrow 3” të zhvilluar dhe financuar bashkërisht nga të dyja vendet. Testimi i sistemit, që synon të interceptojë raketa mbi atmosferë me një rreze që mund të arrijnë deri në 2 400 kilometra, u zhvillua nën kontekstin e tensioneve me Iranin. Ushtria izraelite goditi të ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Nuk heqim taksën derisa Serbia të na njohë si shtet

Në lidhje me taksën ndaj mallrave serbe ka folur së fundmi dhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Haradinaj ka folur për takimin që pati me komisionerin Hahn në lidhje me këtë çështje.  Shefi i qeverisë së Kosovës deklaroi se  zyrtari i lartë evropian i ka ofruar ndihmë, ndërsa Haradinaj i ka treguar kushtet se si mund të hiqet taksa. Por ...

Lexo me teper »

Gjukanoviç kundër shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka kundërshtuar idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Deklarata e kreut të shtetit malazez është bërë gjatë takimit që ka zhvilluar sot në Podgoricë me Presidentit Shqiptar, Ilir Meta. Në deklaratën e tij, Gjukanoviç ka bërë thirrje që dy vendet, Serbia dhe Kosova të arrijnë një marrëveshje që do të ...

Lexo me teper »

Kotzias tregon si arriti marrëveshjen e Prespës dhe negociatat me Bushatin

Ish ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka dhënë një intervistë për News24/7, ku ka folur ndër të tjera për marrëveshjen e Prespës si dhe për bisedimet me Shqipërinë për çështjen e kufirit detar. Nikos Kotzias deklaroi midis të tjerash se: “Kur u bëra Ministër i Jashtëm dhe shkova për herë të parë në Shkup në epokën e Gruevskit ...

Lexo me teper »