Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Vuçiç i gatshëm për bisedime të vështira me Kosovën: Më parë të hiqet taksa

Presidenti serb, Vuçiç, është i gatshëm për vendime siç tha ai, të vështira për Kosovën. Në një intervistë për “RTS”-në, kreu i shtetit ka thënë se është i gatshëm që të marrë vendime të vështira, por siç ka thënë ai, ato vendime duhet të jenë një kompromis, raporton “Lajmi.net”. Ai ka theksuar se nuk është optimist se do të arrihet ...

Lexo me teper »

Videolajm – Gazetari shqiptar sulmohet nga protestuesit në Athinë, i turren ta largojnë

Korrespondenti i Top-Channel në kryeqytetin grek, Athinë, Artur Bibe, është sulmuar nga protestuesit teksa ishte në lidhje të drejtpërdrejtë duke pasqyruar protestat e ditës së sotme kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë. Ndërsa gazetari Bibe po fliste, një protestues i afrohet atij dhe i kërkon të largohet duke e ngatërruar për gazetar maqedonas. Më pas aty afrohet edhe një protestues ...

Lexo me teper »

Emri i Maqedonisë, mbi 40 të plagosur nga përplasjet e dhunshme në Athinë

Policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit që u mblodhën para parlamentit grek në kryeqytetin Athinë, për të kundërshtuar marrëveshjen e emrit me fqinjët e Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë. Pas nënshkrimit të marrëveshjes nga qeveritë respektive, Shkupi zyrtar e ratifikoi marrëveshjen në parlamentin e tij dhe është radha e Athinës zyrtare që të bëjë të njëjtën gjë javën që ...

Lexo me teper »

Ndotja disa herë mbi normën, Shkupi shton autobusët urbanë falas

Për shkak të ndotjes së shtuar, drejtuesit e kryeqytetit të Maqedonisë së Veriut, Shkupit, kanë vendosur që të shtojnë autobusët falas për transportin ndërqytetas si dhe të dyfishojnë çmimin e parkingut. Dy ditët e fundit përqendrimit i ndotjes e ka tejkaluar disafish nivelin e lejuar dhe kjo ka bërë që autoritetet të marrin masat e lartpërmendura, shkruan Portalb. Masat urgjente ...

Lexo me teper »

Ish-aleati i kryeministrit grek, ironi me kreun e qeverisë pas protestave në Athinë

Në përgjigje të deklaratës së kryeministrit grek, Alexis Tsipras, rreth ekstremistëve që qëndrojnë pas përleshjeve të së dielës gjatë protestës kundër marrëveshjes së Prespes, si kreu i opozitës ashtu edhe ish-aleati i dërguan kreut të qeverisë në detyrë një mesazh në rrjetet sociale. Kreu i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis, shkroi: “Sot, populli grek foli dhe ne duhet të dëgjojmë ...

Lexo me teper »

Haradinaj ofertë mësuesve për të ndërprerë grevën

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka mbajtur një konferencë për mediat për të sqaruar gjithçka ka bërë qeveria e drejtuar prej tij lidhur me arsimtarët, të cilët kanë disa ditë që janë në grevë të përgjithshme. Haradinaj tha se qeveria i ka bërë ofertë SBASHK-ut për të ndërprerë grevën duke u ofruar rritjen e pagave mësimdhënësve. Ai ka thënë se është ...

Lexo me teper »

Përleshje mes policisë dhe qytetarëve, rrethohet parlamenti grek (VIDEO)

Në Athinë kanë filluar protestat para parlamentit në lidhje me emrin e Maqedonisë. Mijëra qytetarë janë ngritur në protestë para parlamentit pasi nuk janë dakort me emrin “Maqedoni Veriore”, kjo tashmë e votuar edhe nga parlamenti maqedonas pak ditë më parë. Në sheshin “Sintagma” para Kuvendit grek kundër marrëveshjes së Prespës nën moton “Maqedoni do të thotë Greqi”, qytetarët kërkojnë ...

Lexo me teper »

“Maqedoni do të thotë Greqi”, mijëra qytetarë në protestë para parlamentit grek (VIDEO)

Në Athinë kanë filluar protestat para parlamentit në lidhje me emrin e Maqedonisë. Mijëra qytetarë janë ngritur në protestë para parlamentit pasi nuk janë dakort me emrin “Maqedoni Veriore”, kjo tashmë e votuar edhe nga parlamenti maqedonas pak ditë më parë. Në sheshin “Sintagma” para Kuvendit grek kundër marrëveshjes së Prespës nën moton “Maqedoni do të thotë Greqi”, qytetarët kërkojnë ...

Lexo me teper »

Tsipras kërkon miratimin e marrëveshjes së Prespës, e depoziton në parlament

Zhvillimet politike në Greqi ndodhen në pikën më kulmore të tyre, pasi marrëveshja e Prespës është çuar në parlamentin grek mesditën e së shtunës për t’iu nënshtruar proceseve përkatëse deri në miratimin e saj në fundjavë. Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka siguruar opozitën e konservatorëve se do të jetë i hapur dhe i duruar në gjithë proceset parlamentare që do ...

Lexo me teper »