Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Serbia ultimatum CEFTA-s për largimin e tarifës 100% nga Kosova

Vazhdojnë kërcënimet e Serbisë për largimin e taksës së 100 për qindëshit të vendosur nga Kosova për produktet serbe. Bërnabiq i dha ultimatum CEFTA-s për 100 për qindëshin duke vendosur një afat prej 90 ditë. Nëse nuk fillon një konsultim i përbashkët ose problemi nuk zgjidhet brenda 90 ditëve të ardhshme, Serbia do të fillojë procedurat në Gjykatë të Arbitrazhit. ...

Lexo me teper »

DASH kundër tarifës ndaj Serbisë, thirrje Kosovës: Hiqeni!

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar autoriteteve të Kosovës që të heqin tarifat ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina dhe të punojnë me Serbinë për të shmangur provokimet dhe zbutur tensionet. Sikurse shkruan VOA, ky qëndrim u bë publik nga zëdhënësja e Departamentit të Shtetit.  “Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, është e vetmja mënyrë për t’u hapur rrugën ...

Lexo me teper »

Taksa ndaj mallrave serbe, ambasada amerikane: Rrit tensionet

Për vendimin e taksës 100% ndaj mallrave serbe që hyjnë në Serbi ka reaguar edhe ambasada amerikane në Kosovë. Colleen Hyland, e ka cilësuar si të dëmshme vendosjen e taksës së Kosovës ndaj produkteve të Serbisë. Sipas saj, rritja e taksave ndaj Serbisë nënkupton rritje të tensioneve dhe rritje të dëmtimit të reputacionit të Kosovës. “Rritja e taksave për anëtarët ...

Lexo me teper »

Rama merr në mbrojtje Thaçin: Kush i thotë tradhëtar, është gomar

Kryeministri Rama i ka quajtur gomerë ata që akuzojnë presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi për tradhëti, pas qëndrimit të këtij të fundit për “korrigjimin” e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në konferencën e përbashkët për shtyp Rama tha se asgjë nuk duhej përjashtuar ndërsa shtoi se Thaçi nuk ishte tradhëtar. “Të shohim të ardhmen në mënyrë të qartë. Sot duhet ...

Lexo me teper »

9 marrëveshjet që u nënshkruan mes Shqipërisë e Kosovës në mbledhjen e sotme

9 marrëveshje janë miratuar sot në mbledhjen mes qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës që po mbahet në Pejë. Marrëveshjet kanë qenë kryesisht në rrafshin ekonomik, shëndëtesi e telekomunikacion. Pas kësaj dy kryeministrat, Rama e Haradinaj dhanë një konferencë për shtyp. Marrëveshjet që u nënshkruara Nënshkrimi i marrëveshjeve për heqjen e çmimeve për shërbimin roaming. Nënshkrimi i protokollit për kryerjen e ...

Lexo me teper »

Helikopteri ushtarak rrëzohet mbi banesa në Stamboll, humbin jetën 4 persona

Katër persona humbën jetën ndërsa një i pestë u plagos, pasi një helikopter ushtarak turk u rrëzua në një zonë banimi në rrethinat e Stambollit, njoftoi media lokale. Helikopteri u rrëzuan teksa fluturonte mbi “Sancaktepe”, një lagje në lindje të Stambollit, sipas mediave lokale. Katër persona që ishin në bord u vranë në rrëzimin vdekjeprurës dhe njëri u plagos rëndë, ...

Lexo me teper »

“What the fuck do thuhej në gjuhën e Parlamentit Evropian” – Kryeministri tregon bisedën me ministrin kosovar

Gjatë fjalës së tij në mbedhjen e përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës në Pejë, kryeministri shqiptar, Edi Rama, tregoi një episod nga takimi i mbrëmshëm me ministrin e Kosovës për Punën dhe Mirëqenien Sociale. Sipas Ramës, ngjarja e ndodhur në kryeqytetin serb, dhe kërkesa ndaj ministrit kishte qenë krejtësisht e papranueshme, duke përdorur për të, shprehjen: “What the ...

Lexo me teper »

Rama kritik ndaj Bashkimit Evropian: Ne na ngopin me lugën bosh, Serbisë i hapin kapituj

Nis mbledhja e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës që zhvillohet në Pejë. fjalën hapëse, kryeministri i Kosovës, Haradinaj, tha se sot është mundësia që dy vendet të arrijnë 9 marrëveshje të rëndësishme ndërsa tha se kjo do çojë unifikimin e ekonomive të dy vendeve. Kosova është e kombit tonë. “Sot kemi rastin që të nënshkruajmë 9 marrëveshje të ...

Lexo me teper »

Vuçiç nervozohet me mbledhjen Kosovë-Shqipëri: Kulmi i hipokrizisë!

Presidenti i Serbisë duket se është revoltuar kundër mbledhjes së përbashkët mes qeverisë të Shqipërisë dhe Kosovës. Pas lajmit që duket se ka bërë jehonë edhe në mediet serbe, Vuçiç ka reaguar duke thënë se kjo është një hipokrizi.  “Është kulmi i hipokrizisë, jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në Kosovë dhe Shqipëri, por edhe për të gjithë ata që ...

Lexo me teper »

“Marrëveshja e emrit do miratohet” – Ministri i Jashtëm maqedonas, Dimitrov

Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikola Dimitrov, të shtunën shprehu besimin se miratimi i marrëveshjes së emrit që u nënshkrua me Greqinë në qershor, është i arritshëm, në një diskutim në Parlamentin maqedonas që pritet të fillojë në datën 1 dhjetor, shkruan “Ekathimerini”. “Unë mendoj se jemi shumë afër zgjidhjes së një çështjeje që është në pritje për 27 vjet ...

Lexo me teper »