Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Nesër Putin në Serbi ndërsa Hahn në Kosovë

Euro komisionari për zgjerim Johanes Han do të vizitoj nesër Kosovën.Për momentin është paralajmëruar takim me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, por nuk është bërë e ditur se cila do të jetë tema e diskutimeve, raporton KP. Ndryshe, vizita e Hahn vjen në kohën kur BE ka kërkuar nga Kosova heqjen e taksave ndaj mallrave serbe dhe atyre nga Bosnja. ...

Lexo me teper »

“Putin nesër në Serbi, do paraqesë qëndrimin e tij për Kosovën”

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të qartësojë qëndrimin e Moskës ndaj Kosovës në bisedimet që do t’i zhvillojë nesër (e enjte), me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, në Beograd. Kështu ka paralajmëruar Yuri Ushakov, ndihmës i numrit një të Rusisë, në një prononcim për agjencisë ruse të lajmeve TASS. “Ky qëndrim është i qartë, konsekuent dhe i bazuar ...

Lexo me teper »

Tsipras i mbijeton mocionit të mosbesimit pas largimit nga qeveria të Kamenos

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, e kaloi të mërkurën mocionin e votëbesimit, duke ia hapur rrugën Parlamentit që ta procedojë ratifikimin e marrëveshjes të cilën ai e mbërriti me Maqedoninë në fund të vitin e shkuar për t’i dhënë fund përplasjes së kamotshme rreth emrit. Ai mori mbështetjen e 151 deputetëve nga 300. Pasi që ai e siguroi shumicën e nevojshme ...

Lexo me teper »

Arsimi në Kosovë futet në grevë, kërkohet rritje pagash dhe përmirësim kushtesh

Punonjësit e shkollave fillore, ato të mesme dhe universitetet publike të Kosovës, janë hedhur në një grevë të përgjithshme, për t’i bërë trysni qeverisë që të ndryshojë ligjin e pagave, duke rritur normën e pagesës për të gjithë punonjësit e sistemit arsimor publik. Krerët e sindikatave të arsimit thanë se greva do të vazhdojë deri sa të zbatohen kërkesat e ...

Lexo me teper »

Gjuha shqipe bëhet gjuhë zyrtare në Maqedoni

Edhe pa nënshkrimin e Presidentit Gjorge Ivanov, gjuha shqipe është bërë zyrtare në Maqedoni. Lajmi është dhënë nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi me anë të një postimi në “Facebook”. “Ligji për gjuhët, edhe në gazetën zyrtare”, ka shkruar Xhaferi në “Facebook”. Tashmë, ligji me firmën e Xhaferit dërgohet në Gazetën Zyrtare dhe pas shpalljes në të menjëherë hyn në ...

Lexo me teper »

“Ultimatumi” amerikan ndaj Kosovës për mallrat serbe, çfarë deklaroi kryeministri Haradinaj

Qeveria e Kosovës ka mohuar se SHBA-ja, ka dorëzuar kërkesë për pezullimin e menjëhershëm të taksës ndaj Serbisë. Donjeta Gashi, zëdhënëse në Qeverinë e Kosovës, ka thënë për Lajmi.net se “qeveria nuk ka pranuar ndonjë kërkesë zyrtare nga SHBA-të.” “Qeveria nuk ka pranuar ndonjë kërkesë zyrtare nga SHBA-të në lidhje me këtë çështje”, ka thënë shkurt Gashi. Ndërkohë kryeministri Haradinaj, ...

Lexo me teper »

Kriza në kabinet, kryeministri grek kërkon votëbesimin e qeverisë së tij

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka thënë se do të vetëbesohet në parlament, pasi aleati i tij i koalicionit, ish-ministri i Mbrojtjes, Kammenos, u largua nga qeveria, duke krijuar mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme. Më herët, ish-ministri i Mbrojtjes, dha dorëheqjen në shenjë proteste për marrëveshjen e emrit me Maqedoninë. Mbështetja parlamentare greke për emrin kërkohet që kombi i vogël ballkanik ...

Lexo me teper »

Mësuesit grekë protestë në Athinë, kundërshtojnë ligjin e emërimeve

Mësuesit grekë do të zhvillojnë një demonstratë të hënën, duke protestuar ndaj një sistemi të ri të emërimit të mësuesve në shkollat ​​shtetërore, për të cilin ata pretendojnë se është i padrejtë për ata që kanë vite përvojë në sektorin publik. Sindikata që përfaqëson mësuesit e shkollave fillore, e njohur me akronimin e saj DOE, u ka bërë thirrje anëtarëve ...

Lexo me teper »

Miratimi i marrëveshjes së emrit, opozita në Maqedoni kërkon zgjedhje të parakohshme

Pas miratimit të marrëveshjes së emrit me Greqinë nga ana e shumicës parlamentare, partia opozitare VMRO-DPMNE ka kërkuar zgjedhje të parakohshme. Deputetët e LSDM-së në pushtet kanë deklaruar se do e shqyrtojnë këtë kërkesë por kanë deklaruar se ajo është bërë për të tërhequr vëmendjen, shkruan Portalb. Në një deklaratë për mediat, ministrja e Mbrojtjes, Radmila Shekerinska, deklaroi: “Ata këtë ...

Lexo me teper »

Ndryshimi i emrit, Zaev mesazh Athinës: Le të ndërtojmë miqësinë e re

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i kërkoi të shtunën Greqisë që t’i japë fund mosmarrëveshjes së hershme mes dy vendeve duke ratifikuar marrëveshjen për emrin e ri të vendit, Republika e Maqedonisë së Veriut. “Kam një mesazh të rëndësishëm për miqtë tanë grekë. Parlamenti jonë e gjeti forcën. Nuk ishte e lehtë. Ne e morëm këtë vendim me shpresë tek ...

Lexo me teper »