Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Haradinaj: Po bëhet një fushatë për të hequr taksën ndaj Serbisë, nuk do ta lejoj

Ramush Haradinaj kryeministri i Kosovës   ka komentuar sërish vendimin e Qeverisë së tij për vendosjen e taksës ndaj produkteve serbe. Në lidhje me këtë taksë Haradinaj u shpreh se sheh se ka nisur një fushatë për ta dëmtuar vendosjen e taksës. Madje, Haradinaj ka deklaruar se e di edhe prej nga po vjen kjo fushatë. Por ai ka theksuar më tej ...

Lexo me teper »

Shkupi miraton “Maqedoninë Veriore” me 81 vota pro

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar mes debateve të shumta ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë. Ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut u votua me 81 vota. Pro votuan edhe të gjitha partitë shqiptare, ...

Lexo me teper »

Votohen ndryshimet kushtetuese, zyrtarizohet emri “Maqedonia e Veriut”

Duke filluar që sot, zyrtarisht Republika e Maqedonisë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut. Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar sot me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese, duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Amendamentet 33, 34,35, 36 të propozuar nga Qeveria dhe partitë aleate, janë miratuar me shumicë votash. Amendamentet ishin pjesë e ...

Lexo me teper »

Ministri gjerman: Kosovës t’i liberalizohen vizat, i ka përmbushur kushtet e BE-së

Ministri gjerman i Shtetit për Evropën, Michael Roth, ka deklaruar se Kosova i ka plotësuar kushtet e vendosura nga Bashkimi Evropian për liberalizimin e vizave dhe se tani i duhej dhënë dritë jeshile lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës drejt vendeve të BE-së. “Kosova i ka përmbushur kushtet e vendosura nga Bashkimi Evropian në mënyrë që të përfitojë liberalizim ...

Lexo me teper »

Merkel takon Tsipras në Athinë, diskutojnë edhe integrimin e Ballkanit në BE

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zhvilluar sot një vizitë zyrtare në Greqi, ku ka takuar edhe kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras. Mësohet se gjatë takimit tyre është diskutuar edhe ecuria evropiane e Shqipërisë. “Mirënjohje Tsipras për stabilitetin në rajonin ballkanik, me zgjidhjen e vështirë të çështjes së emrit, por që ofron qartësi në Gjermani, çel rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë ...

Lexo me teper »

“Cakaj u propozua qëllimshëm dhe me djallëzi nga Rama. Vendimi i Metës, kombëtar dhe vizionar” – Edita Tahiri

Ish-zv.kryeministrja e Kosovës dhe ish-kryengociatorja e Kosovës në Bruksel, aktualisht ministre për Dialog dhe Qeverisje, Edita Tahiri, ka përshëndetur vendimin e presidentit tyë Shqipërisë, Meta, për mosdekretimin e Gent Cakajt, si ministër i Jashtëm i Shqipërisë. Ajo shkruan se vendimi i Metës është kombëtar dhe vizionar në mbrojtje të kufijve të Kosovës. Tahiri thekson gjithashtu se emri i Gent Cakajt ...

Lexo me teper »

Reshjet e borës shkaktojnë probleme edhe në Kosovë, si paraqitet gjendja atje

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është bllokuar nga bora dhe rrugët janë në kaos. Sipas Lajmi.net. Komuna e Prishtinës dhe kompanitë që janë përgjegjëse për pastrimin e rrugëve nuk po ja dalin t’i pastrojnë ato në kohë reale. Sipas zv.ministrit të Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, të gjitha rrugët janë të kalueshme dhe kompanitë kanë pastruar tërë natën. Ai tha se asnjë rrugë ...

Lexo me teper »

Albin Kurti sulmon Hashim Thaçin: Shko në Hagë, përballu me Gjykatën Speciale

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka sulmuar presidentin e Kosovës Hashim Thaçin, duke i thënë se duhet të shkojë në Hagë, që të përballet me Gjykatën Speciale.  “Kosova nuk është dashur të ketë gjykatë speciale me paracaktim etnik, por gjykata normale dhe zbatim të ligjit. Tash, edhe nuk kemi gjykata normale e zbatim të ligjit, si në shtetet demokratike, ...

Lexo me teper »

Jo Haradinaj, kush e dha idenë për taksën 100% për Serbinë

Ndonëse taksa 100% për Serbinë është promovuar e mbështetur nga kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, idenë për të e ka dhënë një tjetër politikan. Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëherësh nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, ndërsa fliste për RTK-në  është shprehur se taksa nuk ka qenë kundër dialogut me Serbinë ashtu sikurse e kanë konsideruar shumë media. ...

Lexo me teper »

Hahn provon presionin ndaj Kosovës, kërkon heqjen e taksës 100%

  Komisioneri evropian për Zgjerim, Johanes Hahn, ka thënë sot se është duke pritur një përgjigje nga Prishtina për kërkesën e tij rreth heqjes së taksës ndaj produkteve me origjinë nga Serbia. “Shpresoj të marr një përgjigje nga Kosova këto ditë rreth taksës”, ka thënë Hahn para gazetarëve, shkruan Tanjug. Përpara gazetarëve Hahn ka përsëritur ofertën e tij për një ...

Lexo me teper »