Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Grenell: Marrëveshja Kosovë-Serbi do arrihet në një kohë të shkurtër

Përfaqësuesi Special i Presidentit të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi pas Prishtinës ka arritur për vizitë zyrtare në Beograd. Më të arritur atje Grenell ka folur sa i përket dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, dhe ka potencuar se presidenti i SHBA’së, Donald Trump, nuk do të lejojë që të zvarritet shumë gjatë procesi i arritjes së një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe ...

Lexo me teper »

Hollësi tronditëse, i dyshuari për vrasjen e çiftit të bashkëshortëve në Prizren është djali i tyre

Autori i dyshuar i vrasjes së çiftit të bashkëshortëve në Prizren është djali i tyre. Ditën e djeshme u gjendën të vrarë brenda një banese në lagjen ‘Ortakoll’ burrë e grua, Sokol e Suada Hadri. Ata kishin ardhur me pushime në Kosovës nga Suedia ku jetonin vetëm 3 ditë më parë, ndërsa u gjetën me plagë të shkaktuara nga armë ...

Lexo me teper »

Dy mjekët në Kosovë përleshen në sallën e operacionit

Dy mjekë në Kosovë janë përleshur me njëri-tjetrin në sallën e operacionit, Sipas gazetës Insajderi, bëhet fjalë për mjekët Adem Grbolar dhe Endrit Shala, doktorë në Klinikën e Kardiokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Rasti është raportuar në polici ndërsa nuk dihet ende shkaku i përleshjes mes tyre.  “Dje rreth orës 12:00 kemi pranuar informatën për një mosmarrëveshje ...

Lexo me teper »

Takimi me Grenell, Thaçi: Biseduam për nisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u takua pak më parë me emisarin special të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Richard Grenell. Takimi u zhvillua në një nga restorantet e kryeqytetit. E presidenti Thaçi përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook tha se në takim u bisedua për situatën politike dhe ekonomike në vend dhe rajon, si ...

Lexo me teper »

Malazezët ngrihen në protestë kundër Kishës Serbe

Nacionalistët malazezë organizuan një protestë të mërkurën në mbështetje të shtetësisë së Malit të Zi, që po cenohet nga serbët e mbështetur nga Rusia, në mesin e flamujve malazez ishte edhe flamuri shqiptar. Një miting kundër Kishes Serbe u organizua sot në Cetinje, nga Kisha Malazeze, raporton RTV Cetinje. Qytetarët malazezë brohorisnin në miting “Ne do të mbrojmë Malin e ...

Lexo me teper »

Mijëra grekë ngrihen në protestë për çështjen e emigrantëve

Banorët e ishujve grekë, ku gjendet një numër i madh i refugjatëve nga Lindja e Mesme, kanë protestuar kundër planeve të qeverisë për t’i zëvëndësuar kampet e refugjatëve me qendra paraburgimi. Protestat u mbajtën në ishujt e Lesbos, Samos dhe Chios. Protestuesit kërkuan që migrantëve tu lejohet të lëvizin në kontinentin evropian dhe refugjatëve tu lejohet që të largohen nga ...

Lexo me teper »

Burrë e grua gjenden të vdekur brenda banesës në Prizren, sapo kishin ardhur nga Suedia

Dy trupa të pajetë janë gjetur mëngjesin e sotëm në Prizren. Sipas policisë, ata janë një çift bashkëshortësh që jetonin në Suedi dhe janë gjetur në banesën që kishin në rrugën ‘Avni Kabashi’, në lagjen Ortakoll të Prizrenit, shkruan Koha.net.   Ata janë identifikuar si D.H dhe S.H. ndërsa dyshimet e para të policisë janë se bëhet fjalë për vrasje, ...

Lexo me teper »

I dërguari i posaçëm i Trump-it për dialogun Kosovë-Serbi mbërrin nesër në Prishtinë

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan Trump për dialogun Kosovë-Serbi, njëkohësisht ambasadori i SHBA-së në Gjermani, Grenell, pritet të vizitojë këtë javë Prishtinën e Beogradin. Ai pritet të takojë nesër presidentin e Kosovës, Thaçi, ndërsa të premten në mëngjes pritet që të takojë kreun e Serbisë, Vuçiç. Vizita e Grenell-it vjen pasi pak ditë më parë u njoftua rinisja ...

Lexo me teper »

“Marrëveshja të arrihet deri në fundjavë, ose të konstatohet se s’ka kushte të bëhet” – Mustafa

Kreu i LDK-së, Mustafa, ka deklaruar mbrëmjen e sotme se deri në fund të javës duhet të ketë një marrëveshje për bashkëqeverisje ose duhet të bëhet e ditur se ajo s’mund të arrihet. Ai e ka bërë deklaratën pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së partisë që drejton, duke theksuar se ajo është e përkushtuar për të arritur marrëveshjen qeverisëse, ...

Lexo me teper »

Trump përshëndet marrëveshjen ajrore Serbi-Kosovë: Të gjithë thanë se nuk do të bëhet

Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur marrëveshjen e re për linjën ajrore Kosovë-Serbi, e cila u arrit dje në Berlin të Gjermanisë. Trump e ka quajtur këtë një tjetër fitore. “Të gjithë thanë se nuk do të bëhet. Por, për herë të parë në një gjeneratë do të këtë linja direkte ajrore mes “Serbisë dhe Kosovës. Një tjetër fitore. Faleminderit ...

Lexo me teper »