Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Trazira në Selanik, policia përleshet me protestuesit për çështjen e emrit me Maqedoninë

Protestuesit përleshën me policinë duke krijuar trazira jashtë qendrës së konferencës së Panairit Ndërkombëtar të Selanikut të hënën, ku SYRIZA në pushtet po organizonte një event për të prezantuar marrëveshjen e arritur javën e kaluar midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë (FYROM). Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Athinë-Maqedoni, tifozët e klubit të futbollit PAOK u përpoqën të hynin në ...

Lexo me teper »

Sot mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi, takohet Vuçiç dhe Thaçi

Sot në orën 15:00 do të zhvillohet takimi mes Hashim Thaçit dhe Aleksandër Vuçiç.  Ky takim do të realizohet me shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini si një përpjekje të re për të siguruar një marrëveshje normalizimi ndërmjet të dyja palëve. “Ata do të vazhdojnë punën e tyre në fazën e bisedimeve për normalizimin e plotë të ...

Lexo me teper »

Thaçi takohet me Vuçiç në Bruksel, zbardhen detaje një ditë përpara dialogut

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiç do të takohen në Bruksel këtë të diel duke nisur dialogun në nivel presidentësh. Një ditë para takimit, “Indeksonline” ka zbuluar detaje nga takimi. Ky takim do të ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini. Takimi mes presidentëve po vlerësohet si fazë finale e dialogut, ku ...

Lexo me teper »

Basketbollistët e Kosovës pësojnë aksident, ndërron jetë Gazmend Sinani

Basketbollisti i Përfaqësueses së Kosovës, Gazmend Sinani ka humbur jetën pas një aksidenti rrugor. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm. Sëbashku me Sinanin, në aksident u përfshinë edhe të tjerë përfaqësues të skuadrës së Kosovës. Granit e Fisnik Rugova, Altin Morina si dhe fizioterapeuti Kujtim Shala kanë mbetur të lënduar. Lidhur ...

Lexo me teper »

Greqia firmos marrëveshjen e borxhit, Tsipras: Rimorrëm sovranitetin

Greqia rimori sovranitetin pas vendimit nga kreditorët për t’i dhënë vendit një lehtësim të borxhit, duke i bërë huatë të përballueshme. Kështu deklaroi sot kryeministri grek Aleksis Cipras. Gjatë një fjalimi në ceremoninë festive që u zhvillua në pallatin Zappeion për të shënuar fillimin e marrëveshjes, Cipras tha se “Greqia po kthen një faqe, duke dalë nga tetë vite rënie ...

Lexo me teper »

Qeveria gjermane rekomandon hapjen e negociatave për Maqedoninë

Qeveria gjermane ka rekomanduar hapjen e bisedimeve të pranimit të Maqedonisë në BE. Në një letër drejtuar Bundestagut, qeveria gjermane thotë se përpjekjet e reformave së qeverisë maqedonase duhet të japin rezultat në fillimin e bisedimeve të pranimit të Unionit në samitin e javës së ardhshme. “Miratimi (përcaktimi i datës për fillimin e negociatave) do të jetë sinjali i duhur ...

Lexo me teper »

Ivanov po hesht, a do e nënshkruajë marrëveshjen ose jo?!

Presidenti Gjorgje Ivanov akoma nuk është prononcuar zyrtarisht se a do të nënshkruaj apo jo ratifikimin e marrëveshjes për emrin, apo në afat më të shkurtër do ta refuzojë dhe do t’ia kthejë Kuvendit. Ivanov në disa dalje të tij publike ka shprehur qëndrimin se nuk e pranon marrëveshjen për emrin dhe është kundër ndryshimeve kushtetuese për ndryshimin e emrit,informon ...

Lexo me teper »

Kryeministrja e Britanisë letër Zaevit: Urime për marrëveshjen e emrit

Pas arritjes së marrëveshjes me Greqinë kryeministrja e Britanisë së Madhe, Tereza Mej sot i ka dërguar letër urimi kryeministrit  maqedonas Zoran Zaev.  “Kjo arritje e rëndësishme nuk do të ndodhte pa guxim politik, mision dhe liderizëm, ku të dy kryeministrat e treguat. Siç biseduam më herët në Shkup, zgjidhja e kësaj çështje do të sjellë të mira për të dyja ...

Lexo me teper »

Liberia anulon njohjen e Kosovës

Liberia nuk do ta njohë Kosovën si shtet derisa negociatat në Bruksel mes Beogradit dhe Prishtinës nuk përfundojnë, deklaroi sot në Beograd ministri i Punëve të Jashtme të Liberisë, Gbehzohngar Milton Findley, me çka vendi anuloi njohjen e pavarësisë së Kosovës. “Qeveria e Liberisë ka njohur faktin se BE po negocion midis Serbisë dhe Kosovës, dhe ne duhet të pranojmë ...

Lexo me teper »

BBC, media e parë ndërkombëtare që fillon të përdorë emrin “Maqedonia Veriore”

BBC është media e parë ndërkombëtare që fillon të përdorë emrin “Maqedonia Veriore”. Në hartën e saj shkruhen Maqedonia Veriore.  BBC në raportin e saj dedikuar marrëveshjes për emrin të arritur nga Zaev dhe Cipras, ndryshoi emrin e Maqedonisë në hartën e saj. Më parë në hartën e këtij gjiganti televiziv, vendi ishte njohur si Maqedoni, ndërsa pasi që është ...

Lexo me teper »