Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Shqiptarët e Kosovës parapëlqejnë Gjermaninë, ‘bum’ kërkesash në ambasadë

Shqiptarët e Kosovës parapëlqejnë Gjermaninë si vend ku dëshirojnë të punojnë, studiojnë, emigrojnë ose shkojnë për vizitë. Siç raporton zëri.net, vetëm për vitin 2017, ka pasur rreth 50 mijë kërkesa për vizë në ambasadën gjermane, ndërsa nuk dihet numri i saktë i shqiptarëve të Kosovës që kanë aplikuar në ambsadat e huaja në Prishtinë. ‘Këtu përfshihen edhe kërkesat për qëndrimet ...

Lexo me teper »

Maqedoni/ Dështon seanca parlamentare për miratimin e gjuhës shqipe

Dështojnë përpjekjet e Kuvendit për leximin e tretë të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Fillimisht seanca e caktuar për në orën 12 u shty për në orën 15, por edhe këtë herë deputetët nuk u thirrën në sallë nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi. Burime nga partitë parlamentare bëjnë të ditur se shtyrja e leximit të tretë, respektivisht shqyrtimit të ...

Lexo me teper »

Ministri i Jashtëm sllovak: Serbia në BE me kushtin e marrëveshjes me Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane i Sllovakisë, Ivan Korçok, ka thënë se për Serbinë nuk ka Bashkim Evropian pa  plotësuar dy kushte. Për Ivan Korçok, kushti i parë për Serbinë është vullneti i fortë politik për reforma dhe i dyti, marrëveshja e detyrueshme me Kosovën. “Nuk ka asnjë mënyrë tjetër”, ka thënë Korçok, përmes një postimi në ...

Lexo me teper »

Sulmohet fizikisht themeluesi i Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoksë në Maqedoni

Branko Sinadinovski, themeluesi i Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoksë në Maqedoni është sulmuar fizkisht sot në mesditë. ALSAT mëson se Sinadinoivski është goditur fizikisht nga dy persona të panjohur. Rasti është  paraqitur në polici, e cila po heton dinamikën dhe motivet e ngjarjeve. Sinadinovski është sulmuar fizikisht, në afërsi të banesës së tij në lagjen Aerodrom. Sinadinovski është  profesor universitar. ...

Lexo me teper »

Dështimi në zgjedhje, dorëhiqet Matteo Renzi

Matteo Renzi ka dhënë dorëheqjen si kryetar i Partisë Demokratike në Itali. Ish-kryeministri italian është larguar pas rezultatit të dobët në zgjedhjet e djeshme, ku partia e tij mori 23.61% të votave. Rezultatet e djeshme kanë qenë ndër më të dobëtat që Partia Demokratike ka marrë ndonjëherë në zgjedhje.

Lexo me teper »

Zgjedhjet lokale në Beograd, Vuçiç shpall fitoren pa dalë ende rezultatet përfundimtare

Një ditë më parë u zhvilluan zgjedhjet lokale në Serbi, ku lideri i Partisë Progresive Serbe, Aleksandar Vuçiç, ende pa dalë rezultatet përfundimtare ka shpallur fitoren. Sipas Vuçiç, subjekti i tij politik ka fituar më shumë se 45 për qind të votave në zgjedhjet lokale të mbajtura dje në Beograd dhe se kjo është arritja e tyre më e mirë ...

Lexo me teper »

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, mijëra njerëz protestojnë në Shkup

Mijëra persona në Maqedoni kanë mposhtur motin e acartë dhe me mesazhin “Ne jemi Maqedoni” dhe nën organizimin e lëvizjes “Emri jonë, e drejta jonë”, në sheshin “Maqedonia” në Shkup protestuan kundër ndërrimit të emrit kushtetues dhe identitetit.  Protestuesit u shprehën të pakënaqur nga politikat që i cenojnë interesat kombëtare të popullit maqedonas dhe se ata do të donin të ...

Lexo me teper »

Qëlloi me grusht policin, ndalohet vëllai i deputetit të Kosovës

Policia e Kosovës ka shoqëruar sot në komisariat Ramadan Selimin, vëllain e deputetit të Vetëvendosjes Rexhep Selimi. Ai akuzohet për sulm ndaj policit dhe moszbatim të urdhrave. Mësohet se ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 18:00, në Prishtinë, teksa policia kishte ndalur një makinë, për kundërvajtje në trafik, e cila ka rastisur të jetë e vëllait të deputetit Selimi. Ramadani nuk ...

Lexo me teper »

Së shpejti nis rotacioni i ambasadorëve të Kosovës

Ambasadorët e Kosovës do t’i nënshtrohen shumë shpejt një procesi “rokade” dhe nuk përjashtohet mundësia që disa nga ta të mbeten edhe jashtë shërbimit diplomatik. Një emër i ri tashmë është propozuar për dekretim, shkruan sot Koha Ditore. Mësohet se në Qeverinë e Kosovës, e kanë konfirmuar tashmë nisjen e këtij procesi. “Ministria e Punëve të Jashtme, në mbështetje të ...

Lexo me teper »