Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Rama merr në mbrojtje Thaçin: Kush i thotë tradhëtar, është gomar

Kryeministri Rama i ka quajtur gomerë ata që akuzojnë presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi për tradhëti, pas qëndrimit të këtij të fundit për “korrigjimin” e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në konferencën e përbashkët për shtyp Rama tha se asgjë nuk duhej përjashtuar ndërsa shtoi se Thaçi nuk ishte tradhëtar. “Të shohim të ardhmen në mënyrë të qartë. Sot duhet ...

Lexo me teper »

9 marrëveshjet që u nënshkruan mes Shqipërisë e Kosovës në mbledhjen e sotme

9 marrëveshje janë miratuar sot në mbledhjen mes qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës që po mbahet në Pejë. Marrëveshjet kanë qenë kryesisht në rrafshin ekonomik, shëndëtesi e telekomunikacion. Pas kësaj dy kryeministrat, Rama e Haradinaj dhanë një konferencë për shtyp. Marrëveshjet që u nënshkruara Nënshkrimi i marrëveshjeve për heqjen e çmimeve për shërbimin roaming. Nënshkrimi i protokollit për kryerjen e ...

Lexo me teper »

Helikopteri ushtarak rrëzohet mbi banesa në Stamboll, humbin jetën 4 persona

Katër persona humbën jetën ndërsa një i pestë u plagos, pasi një helikopter ushtarak turk u rrëzua në një zonë banimi në rrethinat e Stambollit, njoftoi media lokale. Helikopteri u rrëzuan teksa fluturonte mbi “Sancaktepe”, një lagje në lindje të Stambollit, sipas mediave lokale. Katër persona që ishin në bord u vranë në rrëzimin vdekjeprurës dhe njëri u plagos rëndë, ...

Lexo me teper »

“What the fuck do thuhej në gjuhën e Parlamentit Evropian” – Kryeministri tregon bisedën me ministrin kosovar

Gjatë fjalës së tij në mbedhjen e përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës në Pejë, kryeministri shqiptar, Edi Rama, tregoi një episod nga takimi i mbrëmshëm me ministrin e Kosovës për Punën dhe Mirëqenien Sociale. Sipas Ramës, ngjarja e ndodhur në kryeqytetin serb, dhe kërkesa ndaj ministrit kishte qenë krejtësisht e papranueshme, duke përdorur për të, shprehjen: “What the ...

Lexo me teper »

Rama kritik ndaj Bashkimit Evropian: Ne na ngopin me lugën bosh, Serbisë i hapin kapituj

Nis mbledhja e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës që zhvillohet në Pejë. fjalën hapëse, kryeministri i Kosovës, Haradinaj, tha se sot është mundësia që dy vendet të arrijnë 9 marrëveshje të rëndësishme ndërsa tha se kjo do çojë unifikimin e ekonomive të dy vendeve. Kosova është e kombit tonë. “Sot kemi rastin që të nënshkruajmë 9 marrëveshje të ...

Lexo me teper »

Vuçiç nervozohet me mbledhjen Kosovë-Shqipëri: Kulmi i hipokrizisë!

Presidenti i Serbisë duket se është revoltuar kundër mbledhjes së përbashkët mes qeverisë të Shqipërisë dhe Kosovës. Pas lajmit që duket se ka bërë jehonë edhe në mediet serbe, Vuçiç ka reaguar duke thënë se kjo është një hipokrizi.  “Është kulmi i hipokrizisë, jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në Kosovë dhe Shqipëri, por edhe për të gjithë ata që ...

Lexo me teper »

“Marrëveshja e emrit do miratohet” – Ministri i Jashtëm maqedonas, Dimitrov

Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikola Dimitrov, të shtunën shprehu besimin se miratimi i marrëveshjes së emrit që u nënshkrua me Greqinë në qershor, është i arritshëm, në një diskutim në Parlamentin maqedonas që pritet të fillojë në datën 1 dhjetor, shkruan “Ekathimerini”. “Unë mendoj se jemi shumë afër zgjidhjes së një çështjeje që është në pritje për 27 vjet ...

Lexo me teper »

Burri hyn me thikë në ambasadën serbe në Athinë: Të bashkohemi me Kosovën

Mëngjesin e kësaj të shtune, autoritetet greke janë alarmuar për shkak të një personi që ishte futur me thikë në ambasadën e Serbisë. “Prothothema” shkruan se një person, rreth orës 09:30 kishte thyer perimetrin e sigurisë së ambasadës së Serbisë në Athinë me një thikë në dorë. Burri i paidentifikuar ende, por që thuhet se është një shtetas serb, kishte ...

Lexo me teper »

Orban zbulon pse po e ndihmon Guevskin: Po e përndjekin organizatat e Soros-it

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban i ka dalë në mbrojtje ish-kryeministrit të arratisur të Maqedonisë Nikola Gruevskit, duke dhënë për mediat edhe arsyet se përse po e bën këtë gjë. Sipas Orban, Gruevski e ka ndihmuar Hungarinë gjatë fluksit të refugjatëve dhe mbrojtja e kufijve të Hungarisë pa ndihmën e tij do të kishte qenë thuajse e pamundur.  “Pa ish-kryeministrin ...

Lexo me teper »

Ekonomia e Bosnjë-Hercegovinës, viktimë e politikës

Futja e taksave prej 100% ndaj mallrave që vijnë nga Bosnjë-Hercegovina në Kosovë është një masë më shumë me karakter politik sesa ekonomik, thonë ekspertët në Sarajevë. Ndërsa çmimin do ta pagujnë të pafajshmit.      “Nëse situata e krijuar nuk zgjidhet shpejt, prodhuesit e qumështit Milkos nuk do ta planifikojnë Kosovën si treg për dërgimin e mallit në vitin 2019”, ...

Lexo me teper »