Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Kongresistët amerikanë kërkojnë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Kongresisti amerikan, Jim Banks, udhëheq një grup kolegësh të tij në letrën dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg, në lidhje me Maqedoninë. Në këtë letër thuhet se SHBA-të e kanë mbështetur synimin e Maqedonisë për anëtarësim të plotë në institucionet euro-atlantike, shkruan Telegrafi. Duke e konsideruar si komb shumë kulturorë, kongresistët thonë se Maqedonia ka të ardhme të ...

Lexo me teper »

Të zhdukur prej 6 ditësh, gjendet trupi i pajetë i një prej policëve në Kosovë

Në Kosovë është gjetur një nga trupat e pajetë të policëve të zhdukur pak ditë. Sipas “Express” është gjetur trupi i një prej efektivëve në Lepenc. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Ferizajt, Agim Gashi, ka konfirmuar për “Express” se pesë kilometra larg vendit të ngjarjes është gjetur trupi i pajetë i njërit prej policëve të zhdukur. Sjellim në vëmendje ...

Lexo me teper »

Frikë se do dëbohen, turqit kërkojnë azil në Kosovë

Që pas dëbimit të 6 gylenistëve nga Kosova, janë rritur kërkesat për azil në qendrën për Azil në Magure. T7 raporton se janë plot 36 shtetas turq që kanë kërkuar azil në Qendrën për Azil, por nuk dihet nëse do ta fitojnë. Të gjitha këto kërkesa për azil janë bërë vetëm në një muaj. Sipas mediave në Kosovë, mes azilkërkuesve ...

Lexo me teper »

Deportimi i “gylenistëve” në Turqi, Haradinaj: Do hiqja dorë nga qeverisja

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë për mediat është shprehur se ka qenë  i gatshëm të hiqte dorë nga qeverisja për shkak të deportimit të gjashtë gylenistëve për në Turqi. Në Rubikon të KTV-së, Haradinaj ka thënë se ky incident e bëri Kosovën të dukej si marionetë e Turqisë. Haradinaj me këtë rast kishte marrë kritika të mëdha ...

Lexo me teper »

“Rebelët” e Vetëvendosjes po krijojnë parti të re

Të larguarit nga “Vetëvendosja” po përgatitien për  të krijuar një arti të re.  Ende nuk kanë vendosur emrin e partisë së tyre të re, për të cilën raportohet se mund të quhet Partia Social-demokrate, por grupi i Deputetëve të Pavarur, dikur pjesë e Vetëvendosjes, paraqitën për mediat dhe publikun deklaratën e parimeve të saj. Visar Ymeri  ka deklaruar se kjo ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Nuk e njohim pavarësinë e Katalonjës, nuk ka asgjë të përbashkët me Kosovën

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar se nuk e njeh pavarësinë e Katalonjës, për shkak se sipas tij, ndyshojnë situatat mes këtij vendi dhe Kosovës. “Nuk ka asnjë analogji të mundshme mes Kosovës dhe Katalunjës. vendosja e një paralelizmi do të ishte e pakuptimtë.”, është shprehur Haradinaj, për të përditshmen spanjolle ‘El Pais’.  “Nuk do ta njohim pavarësinë e ...

Lexo me teper »

Kosovarët “braktisin” Durrësin për Ulqinin

Festa e 1 Majit ka shënuar fluksin e parë dhe të madh të mysafirëve në qytetin e Ulqinit ku edhe kësaj here dominojnë ato nga Kosova. Në pikën kufitare të Sukubinës, numri i madh i automjeteve me targa nga Kosova tregon se edhe këtë vit vizitorët e parë dhe të përhershëm janë nga shteti më i ri në Ballkan. Radhët ...

Lexo me teper »

Ramush Haradinaj kërkon ndihmë nga Zoran Zaev

Ramush Haradinaj do të kërkojë ndihmën e kryeministrit maqedonas zoran Zaev, në kërkimet për për dy policët e zhdukur kosovarë në lumin Lepenc. Haradinaj deklaroi se do e bënte këtë kërkesë, në mënyrë që kërkimet të bëhen edhe në anën e territorit të shtetit fqinj.  “U bë edhe dita e dyta që nga aksidenti i djeshëm. Dy policë janë të ...

Lexo me teper »

Shkalla e papunësisë mbi 50%, mijëra të rinj maqedonas largohen nga vendi

Shkalla e lartë e papunësisë ka bërë që të rinjtë në Maqedoni të ardhmen e tyre gjithnjë e më shumë ta shohin jashtë vendit. Përderisa institucionet shtetërore nuk kanë informacion për numrin e të rinjve që janë larguar nga vendi, madje nuk dihen as profilet e atyre, të cilët janë larguar për gjetur punë në ndonjë nga vendet e Bashkimit ...

Lexo me teper »

Partia Serbe në Malin e Zi synon anullimin e njohjes së Kosovës me referendum

Partia serbe në Mal të Zi, Këshilli Kombëtar Serb (SNS), ka ndërmarrë një iniciativë për anulimin e vendimit të Qeverisë malazeze për njohjen e pavarësisë së Kosovës, gjegjësisht për mbajtjen e një referendumi shtetëror në lidhje me këtë çështje. Iniciatorët e këtij referendumi, presidenti i SNS-së, Momçilo Vuksanoviq dhe Simon Gjuretiq, sot kanë deklaruar se edhe patriarku serb Irinej e ...

Lexo me teper »