Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Vulin: Serbia nuk do anëtarësohet në NATO

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha të mërkurën se Serbia ka zgjedhur të mbetet vend ushtarakisht neutral dhe se kurrë nuk do të bëhet anëtare e NATO-s, apo e ndonjë aleance tjetër ushtarake. Vulin i bëri këto komente në një konferencë për siguri që u mbajt në Moskë. Ai tha se NATO-ja me bombardimet e para 20 vjetëve ...

Lexo me teper »

KQZ nuk certifikon kandidatët e listës serbe për zgjedhjet në veri të Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë nuk certifikoi katër kandidatët e Listës Serbe, të cilët pritet të garojnë për kryetarë të komunave në veri të vendit në zgjedhjet lokale të 19 majit. Kjo erdhi pas abstenimit të dy anëtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Gjatë debatit në KQZ, Adnan Rrustemi kërkoi që Lista Serbe të zëvendësojë 3 nga 4 kandidatët e saj, ...

Lexo me teper »

Aksion anti-drogë në Greqi, kapet heroinë dhe hashash, mes të arrestuarve dhe 3 shqiptarë

Sipas policisë greke, fillimisht forcat speciale të policisë (Ekam) ndërhynë në zonat Sepolia, Ilion, Zefiri, Kipseli, dhe Menidhi të kryeqytetit, ku vunë në pranga 5 shtetas të huaj, mes tyre tre shtetas shqiptarë dhe dy shtetas iranian. Në cilësinë e provës materiale, u sekuestruan 44 kg heroinë e pastër, 10 kg përzierjes të lëndës narkotike. Sipas informacioneve të dhëna, policia ...

Lexo me teper »

“Italia e Greqia, fëmijët problematikë të Eurozonës” – Gazeta gjermane

Greqia dhe Italia kanë treguar se ata janë “dy fëmijë problematikë” në Eurozonë, pasi ato janë të vetmet vende ku borxhi kombëtar është rritur, vëren gazeta e famshme gjermane Handelsblatt. Raporti i borxhit të Greqisë ndaj PBB-së u rrit në 181.1% në 2018, nga 176.2% në vitin 2017, sipas Eurostat, që është ecuria më e keqe në eurozonë, siç nënvizon ...

Lexo me teper »

Meta pret komunitetin shqiptar që jeton në Kroaci: Lidhjet tona të thella

Presidenti Meta ka pritur sot një grup nga Arbanasit e Zarës në Kroaci. Ata ndodhen në një vizitë disa ditore në Shqipëri. Kreu i Shtetit i vlerësoi për vizitën ndërsa vlerësoi kontributin e shkëlqyer që komuniteti shqiptar në Kroaci ka dhënë dhe vazhdon të japë për forcimin e marrëdhënieve të shkëlqyera historike, kulturore, politike dhe njerëzore mes dy popujve dhe ...

Lexo me teper »

Merkel e Macron presion Serbisë e Kosovës: Marrëveshje brenda tetorit

Gazeta serbe “Novosti” shkruan se Bashkimi Evropian ka një plan për zgjidhje afatgjate të çështjes së Kosovës. Më 29 prill, në Berlin do të mbahet Takimi i Liderëve të Ballkanit Perëndimor, ku pritws do të jenë kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, shkruan Lajmi.net. Kosova dhe Serbia do të përballen me presion të Bashkimit Evropian në këtë ...

Lexo me teper »

Haradinaj flet për takimin e 29 prillit në Berlin: Qëndrimi ynë dihet

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka dhënë një konferencë për shtyp pas mbledhjes së qeverisë, ku ka folur për takimin e 29 prillit në Berlin. Haradinaj u shpreh se ftesa për Prishtinën në këtë samit është një fakt i rëndësishëm, shkruan Lajmi.net “E rëndësishme është që Kosova është pjesë e 6 vendeve të Ballkanit, për shkak se kjo nuk lejon që ...

Lexo me teper »

Presidenti i Maqedonisë së Veriut zgjidhet në balotazh

Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni do të përballen kandidati i mbështetur nga koalicioni qeverisës Stevo Pendarovski dhe kandidatja Gordana Siljanovska-Davkova nga radhët e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit. Në një kohë kur janë numëruar 99.95% e votave, Stevo Pendarovski udhëheq me 4.582 vota më tepër se Gordana Siljanovska. I treti renditet kandidati i mbështetur nga Aleanca për Shqiptarët ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, numërohen 90% e votave

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, ka publikuar rezultatet e mbi 90 për qind të votave të numëruara. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në faqen zyrtare ka publikuar rezultatet e para nga zgjedhjet për president të shteti, shkruan Lajmi.net. Rezultatet e deritanishme Blerim Reka (Aleanca për shqiptarët dhe Lëvizja Besa), është votuar nga 73 mijë e 611 qytetarë ...

Lexo me teper »

BE: Taksa ndaj mallrave serbe pengesë për rifillimin e dialogut

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka ngecur që nga dita kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën doganore 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës. Ndonëse ky vendim u mbështet nga qytetarët e Kosovës, ndryshe reagoi Bashkimi Evropian, zyrtarë të cilës vazhdimisht deklaruan se taksa duhet hequr. Po ashtu, kundër u shprehen edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ...

Lexo me teper »