Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Demarkacioni në Kosovë bllokohet për disa vota

Çështja për Demarkacionin në Kosovë ka ngelur e bllokuar vetëm për dy-tri vota.  Përpjekja për sigurimin e këtyre votave u dëshmua e pasuksesshme gjatë dy javëve të fundit.  Drejtues të koalicionit qeverisës kanë bërë të ditur se nuk po arrijnë ta miratojnë Demarkacionin me Malin e Zi pasi po u mungojnë vetëm dy-tri vota të deputetëve. Më herët u tha se ...

Lexo me teper »

Veseli: Shpresat për dy votat e demarkacionit tek Vetëvendosja

Shumica parlamentare në Kosovë ka hequr dorë nga votat e Listës Serbe për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit kufitar me Malin e Zi. Sipas kreut të kuvendit, Kadri Veseli, shpresat mbeten tek reflektimi i deputetëve të Vetëvendosjes dhe data e seancës do të vendoset. Por Lëvizja Vetëvendosje e ka bërë të qartë qëndrimin kundër marrëveshjes por duke mos i mbyllur ...

Lexo me teper »

Greqia me propozim për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim-marrëveshjes që do t’i dorëzohet Shkupit për zgjidhjen e kontestit rreth emrit të Maqedonisë. Lajmi është publikuar nga mediat greke, por pa dhënë detaje mbi propozimet edhe pse supozohet se ato përmbajnë vijat e kuqe të palës greke, e ...

Lexo me teper »

Vriten me armë dy vëllezër në Kosovë, njëri pjesëtar i FSK-së

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e shkuar në Kosovë, ku pas disa të shtënave me armë kanë ndërruar jetën dy persona. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në Malishevë rreth orës 1, pas mesnatës. Gazeta Ekspress shkruan se viktimat ishin vëllezër dhe njëri prej tyre ishte pjesëtar i FSK-së. Njëri nga vëllezërit ka ndërruar jetë kur është dërguar në ...

Lexo me teper »

“Erdha për energjinë”, e moshuara akuzon shqiptarin 20-vjeçar për përdhunim

Një 20-vjeçar shqiptar akuzohet se ka përdhunuar një grua të moshës 70-vjeçareje. Ngjarja ka ndodhur në Komunën e Fushë-Kosovës, ku edhe pse ngjarja thuhet se ka ndodhur në tetor të vitit të kaluar, akuzat janë bërë vetëm ditët e fundit. “Koha Ditore” shkruan se i akuzuari me inicialet, A.H. është i nacionalitetit shqiptar dhe me status i martuar. “Dyshohet se ...

Lexo me teper »

Pas dorëheqjes nga ‘Vetëvendosja’, Shpend Ahmeti i ka dyert e hapura në tre parti

Pas dorëheqjes nga “Vetëvendosja”, duket se Shpend Ahmeti i ka dyert e hapura në tre parti të tjera. Së pari është Lidhja Demokratike e Kosovës, me të cilat Ahmeti që nga viti 2013 ka patur mjaft debate lidhur me komunën e Prishtinës. Deputeti i LDK-së Driton Selmanaj, tha se bashkimi i Shpend Ahmetit me LDK-në është i natyrshëm, për shkak ...

Lexo me teper »

Po kalonin kufirin në këmbë, kapen me 40 kg drogë tre shqiptarët

Policia maqedonase ka arrestuar tre shtetas shqiptarë ditën e sotme nën akuzën e trafikut të marijuanës. Nga aksioni i policisë u sekuestrua një sasi prej 40 kg drogë e ndarë në 36 pako. Shqiptarët e arrestuar janë të moshave 25 dhe dy të tjerët 27 vjeç ndërsa identiteti i tyre ende nuk është bërë i ditur. Sipas informacioneve paraprake trafikantët u zbuluan ...

Lexo me teper »

Dorëheqja e Ahmetit, reagon Vetëvendosja: Ka zgjedhur të mbajë anën e personave që punojnë kundër Lëvizjes

Një ditë pas largimit të kryebashkiakut të Prishtinës, Shpend Ahmetit, nga radhët e Vetëvendosjes, një reagim zyrtar ka ardhur edhe nga partia përmes një letre publike. Sipas tyre ai është bërë pjesë e grupimit të atyre personave që punojnë kundër interesave të Lëvizjes Vetëvendosje brenda radhëve të saj, madje edhe në sfidën e fundit të balotazhit për zgjedhjet lokale 2017. ...

Lexo me teper »

Ekzekutimi i Oliver Ivanoviçit në Kosovë, Prokuroria Speciale merr përsipër hetimin

Prokuroria Speciale e Kosovës e ka marrë përsipër hetimin për vrasjen e liderit të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç. Lajmin e ka konfirmuar kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku. Millaku tha se vendimin e ka marrë sot. ndërsa kjo ka ndodhur ‘për shkak të kompleksitetit të rastit’. Deri tani, hetimi për vrasjen e Ivanoviçit bëhej nga një ekip prej dy prokurorëve në ...

Lexo me teper »

Deklarata e kryeministrit maqedonas merret si provokim në Athinë, tension mes vendeve

Propozimi i kryeministrit maqedonas Zaev, i cili i ka kërkuar Greqisë që të ndërhyjë në Kushtetutë për sa i përket marrëveshjes së emrit për Maqedoninë ka sjellë reagime të ashpra në vendin fqinj, të cilat e konsiderojnë si provokim deklaratën e kreut të shtetit maqedonas. ‘Identiteti është ndjenjë dhe për të nuk mund të negociohet, të bëhet pazar. Unë besoj ...

Lexo me teper »