Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

“Erdha për energjinë”, e moshuara akuzon shqiptarin 20-vjeçar për përdhunim

Një 20-vjeçar shqiptar akuzohet se ka përdhunuar një grua të moshës 70-vjeçareje. Ngjarja ka ndodhur në Komunën e Fushë-Kosovës, ku edhe pse ngjarja thuhet se ka ndodhur në tetor të vitit të kaluar, akuzat janë bërë vetëm ditët e fundit. “Koha Ditore” shkruan se i akuzuari me inicialet, A.H. është i nacionalitetit shqiptar dhe me status i martuar. “Dyshohet se ...

Lexo me teper »

Pas dorëheqjes nga ‘Vetëvendosja’, Shpend Ahmeti i ka dyert e hapura në tre parti

Pas dorëheqjes nga “Vetëvendosja”, duket se Shpend Ahmeti i ka dyert e hapura në tre parti të tjera. Së pari është Lidhja Demokratike e Kosovës, me të cilat Ahmeti që nga viti 2013 ka patur mjaft debate lidhur me komunën e Prishtinës. Deputeti i LDK-së Driton Selmanaj, tha se bashkimi i Shpend Ahmetit me LDK-në është i natyrshëm, për shkak ...

Lexo me teper »

Po kalonin kufirin në këmbë, kapen me 40 kg drogë tre shqiptarët

Policia maqedonase ka arrestuar tre shtetas shqiptarë ditën e sotme nën akuzën e trafikut të marijuanës. Nga aksioni i policisë u sekuestrua një sasi prej 40 kg drogë e ndarë në 36 pako. Shqiptarët e arrestuar janë të moshave 25 dhe dy të tjerët 27 vjeç ndërsa identiteti i tyre ende nuk është bërë i ditur. Sipas informacioneve paraprake trafikantët u zbuluan ...

Lexo me teper »

Dorëheqja e Ahmetit, reagon Vetëvendosja: Ka zgjedhur të mbajë anën e personave që punojnë kundër Lëvizjes

Një ditë pas largimit të kryebashkiakut të Prishtinës, Shpend Ahmetit, nga radhët e Vetëvendosjes, një reagim zyrtar ka ardhur edhe nga partia përmes një letre publike. Sipas tyre ai është bërë pjesë e grupimit të atyre personave që punojnë kundër interesave të Lëvizjes Vetëvendosje brenda radhëve të saj, madje edhe në sfidën e fundit të balotazhit për zgjedhjet lokale 2017. ...

Lexo me teper »

Ekzekutimi i Oliver Ivanoviçit në Kosovë, Prokuroria Speciale merr përsipër hetimin

Prokuroria Speciale e Kosovës e ka marrë përsipër hetimin për vrasjen e liderit të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç. Lajmin e ka konfirmuar kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku. Millaku tha se vendimin e ka marrë sot. ndërsa kjo ka ndodhur ‘për shkak të kompleksitetit të rastit’. Deri tani, hetimi për vrasjen e Ivanoviçit bëhej nga një ekip prej dy prokurorëve në ...

Lexo me teper »

Deklarata e kryeministrit maqedonas merret si provokim në Athinë, tension mes vendeve

Propozimi i kryeministrit maqedonas Zaev, i cili i ka kërkuar Greqisë që të ndërhyjë në Kushtetutë për sa i përket marrëveshjes së emrit për Maqedoninë ka sjellë reagime të ashpra në vendin fqinj, të cilat e konsiderojnë si provokim deklaratën e kreut të shtetit maqedonas. ‘Identiteti është ndjenjë dhe për të nuk mund të negociohet, të bëhet pazar. Unë besoj ...

Lexo me teper »

‘Pavarësisht përpjekjeve të Serbisë, më shumë shtete do e njohin Kosovën’

Zv/kryeministri i Kosovës, Pacolli, që mban njëkohësisht edhe postin e ministrit të Jashtëm ka thënë se njohjet e reja për Kosovën do vijojnë dhe ato janë një proces i pandalshëm. Pacolli i ka bërë deklaratat e mësipërme në një intervistë për radion ‘Evropa e Lirë’ se ka një angazhim të vazhdueshëm për të arritur rezultate konkrete në këtë drejtim. ‘Praktikisht ne ...

Lexo me teper »

Arrestohet 35-vjeçari në Selanik, u kap me kokainë dhe 14 kilogramë marijuanë

Policia greke ka arrestuar një shqiptar pasi gjatë kontrollit rutinë është kapur me drogë. Shqiptari u arrestua nga policia pasi gjatë kontrollit në makinë dhe në banesë i’u gjetën kokainë dhe marijuanë. Gjatë operacionit të zhvilluar në Selanik, policia i sekuestroi shqiptarit 19 gram kokainë, 14 kilogramë marijuanë 2 peshore, dhe 980 euro ‘cash’. Shqiptari banonte në zonën e Sykeon ...

Lexo me teper »

Shpend Ahmeti heq dorë nga ‘Vetëvendosja’: Nuk erdha këtu për të luftuar me njëri-tjetrin

Ditën e sotme kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, ka dhënë dorëheqjen ditën e sotme nga të gjitha postet në Lëvizjen Vetëvendosja. Lajmin e ka dhënë vetë Ahmeti përmes një letre publike, ku shprehet se mban përgjegjësi për situatën e tensionuar të krijuar brenda partisë. “Nuk pendohem për edhe asnjë ditë në LVV dhe nuk do të fajësoj askënd ...

Lexo me teper »

Kapen 4 shqiptarët e kërkuar në Greqi, akuzohen për trafik droge dhe vjedhje

Policia greke ka arrestuar katër shqiptarë identitetet e të cilëve nuk janë bërë të ditur. Shqiptarët ishin shpallur në kërkim për veprat kriminale të trafikut të drogës dhe vjedhjes. Njëri prej tyre ishte i shpallur në kërkim nga autoritetet Belge të cilat e akuzonin për trafik drogë dhe vjedhje. Ndërsa të tjerët ishin të shpallur në kërkim nga shteti helen ...

Lexo me teper »