Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Pas katër dështimesh, Haradinaj i bindur: I kemi votat për Demarkacionin

Kuvendi i Kosovës po zhvillon seancën për miratimin e ligjit të Demarkacionit. I pari që mori fjalën ishte kryeministri, i cili u shpreh i sigurt se ligji do të miratohej madje edhe me ndihmën e AAK-së, duke nënkuptuar kështu edhe votën e deputetes Donika Kadaj. Sipas tij vota pro kësaj Marrëveshjeje është vota për të ardhmen e qytetarëve dhe se ...

Lexo me teper »

Seancë e jashtëzakonshme për demarkacionin në Kosovë, tre përpjekjet e deritanishme kanë dështuar

Sot mbahet seanca e jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Kjo është përpjekja e katërt pas tre dështimeve të mëpërparshme. Këtë marrëveshje e kundërshtojnë grupi i deputetëve të pavarur, ‘Lëvizja Vetëvendosja’ si dhe ‘Lista Serbe’, raporton koha.net. Megjithatë  raportohet se koalicioni qeverisës ka arritur marrëveshje individuale me disa deputetë dhe ka ...

Lexo me teper »

Pesë burrshtetas të Kosovës të fokusuar në një qëllim të vetëm

Pesë ligjvënës në Kosovë janë fokusuar në një qëllim të përbashkët: Të bindin ‘Listën Serbe’ që të japë votën për të ratifikuar demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi. Këtë deklaratë e ka bërë zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj në televizionin ‘Klan Kosova’. Hoxhaj tha se falë mbështetjes të LDK-së mund të sigurohen votat e mjaftueshme për të kaluar demarkacionin, ...

Lexo me teper »

Kryeministrja e Serbisë flet për darkën e fshehtë Vuçiq – Thaçi

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq ka folur për një darkë të fshehtë në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandar Vuciq. Kjo pasi, ish-ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Vuk Jeremiq, tha se Thaçi-Vuqic janë takuar në Paris. “Nuk jam zëdhënëse e Presidentit. Pyeteni kabinetin e tij” ka thënë Bërnabiq kur është pyetur rreth darkës ...

Lexo me teper »

Ambasadori i BE në Shkup: Ligji i gjuhëve, i rëndësishëm për marrëdhëniet ndëretnike

Lidhur me ligjin për përdorimin e gjuhëve është prononcuar edhe ambasadori i BE-së në Shkup Samuel Zhbogar Sipas tij, se zbatimi i Ligjit për gjuhët është shumë i rëndësishëm për përmirësimin e marrëdhënieve ndëretnike. Sikurse kryeministri, edhe Zhbogar mbanë qëndrim se zbatimi i këtij ligji nuk do e rrezikonte aspak komunitetin shumicë Maqedonas. “E kuptoj se për shqiptarët ligji i ...

Lexo me teper »

Greqi/ Shqiptari dënohet me 108 vite burg, ligji i ri e liron pas 8 vitesh

Media greke “Protothema ka trajtuar lirimin e parakohshëm nga burgu të një shqiptari, që ka ndodhur për faj të ligjit aktual të quajtur “Paraskevopoulos”. Një shtetas shqiptar i cili u arrestua në shkurt të vitit 2008, u dënua nga Gjykata greke me 108.5 vite burg për akuzat e krijimit të një organizate kriminale, vrasjeje, vjedhjeje në bashkëpunim e armëmbajtjeje pa ...

Lexo me teper »

Dialogu Kosovë-Serbi, Kocijançiç: Vuçiç e Thaçi i kanë marrë ftesat, takim të premten

BE-ja pret zbatimin e plotë të të gjitha marrëveshjeve të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, duke përfshirë edhe marrëveshjen mbi formimin e komunave serbe. Kjo deklaratë është bërë sot në Bruksel nga zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç para fillimit të një raundi të ri të dialogut teknik në mes të Beogradit dhe Prishtinës.  “Si gjithmonë, dhe për një kohë ...

Lexo me teper »

Demarkacioni me Malin e Zi, Thaçi e Haradinaj takim surprizë në orët e para të mëngjesit

Presidenti i Kosovës, Thaçi është takuar me kryeministrin Haradinaj, një ditë para votimit për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, raporton ‘IndeksOnline’ dhe takimi ka pasur në fokus pikërisht këtë çështje. Edhe pse pak kohë më parë u lajmërua se deputetët kosovarë e kishin arritur dakordësinë për ratifikimin e marrëveshjes, kjo gjë nuk u pasqyrua në votën ...

Lexo me teper »

Maqedonasit protesta në Bruksel, djegin flamurin e BE-së

Diaspora maqedonase në Bruksel, ka zhvilluar protesta në kryeqytetin belg, kundër asaj që e quajnë junta jolegjitime e instaluar në Maqedoni. Në këtë protestë, disa protestues dogjën flamurin e Bashkimit Evropian. Ky gjest nuk është hera e parë që kryhet nga protestues maqedonas, të cilët në një protestë të organizuar para Kuvendit në Shkup dy muaj më parë, e kanë ...

Lexo me teper »