Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Dështimi në zgjedhje, dorëhiqet Matteo Renzi

Matteo Renzi ka dhënë dorëheqjen si kryetar i Partisë Demokratike në Itali. Ish-kryeministri italian është larguar pas rezultatit të dobët në zgjedhjet e djeshme, ku partia e tij mori 23.61% të votave. Rezultatet e djeshme kanë qenë ndër më të dobëtat që Partia Demokratike ka marrë ndonjëherë në zgjedhje.

Lexo me teper »

Zgjedhjet lokale në Beograd, Vuçiç shpall fitoren pa dalë ende rezultatet përfundimtare

Një ditë më parë u zhvilluan zgjedhjet lokale në Serbi, ku lideri i Partisë Progresive Serbe, Aleksandar Vuçiç, ende pa dalë rezultatet përfundimtare ka shpallur fitoren. Sipas Vuçiç, subjekti i tij politik ka fituar më shumë se 45 për qind të votave në zgjedhjet lokale të mbajtura dje në Beograd dhe se kjo është arritja e tyre më e mirë ...

Lexo me teper »

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, mijëra njerëz protestojnë në Shkup

Mijëra persona në Maqedoni kanë mposhtur motin e acartë dhe me mesazhin “Ne jemi Maqedoni” dhe nën organizimin e lëvizjes “Emri jonë, e drejta jonë”, në sheshin “Maqedonia” në Shkup protestuan kundër ndërrimit të emrit kushtetues dhe identitetit.  Protestuesit u shprehën të pakënaqur nga politikat që i cenojnë interesat kombëtare të popullit maqedonas dhe se ata do të donin të ...

Lexo me teper »

Qëlloi me grusht policin, ndalohet vëllai i deputetit të Kosovës

Policia e Kosovës ka shoqëruar sot në komisariat Ramadan Selimin, vëllain e deputetit të Vetëvendosjes Rexhep Selimi. Ai akuzohet për sulm ndaj policit dhe moszbatim të urdhrave. Mësohet se ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 18:00, në Prishtinë, teksa policia kishte ndalur një makinë, për kundërvajtje në trafik, e cila ka rastisur të jetë e vëllait të deputetit Selimi. Ramadani nuk ...

Lexo me teper »

Së shpejti nis rotacioni i ambasadorëve të Kosovës

Ambasadorët e Kosovës do t’i nënshtrohen shumë shpejt një procesi “rokade” dhe nuk përjashtohet mundësia që disa nga ta të mbeten edhe jashtë shërbimit diplomatik. Një emër i ri tashmë është propozuar për dekretim, shkruan sot Koha Ditore. Mësohet se në Qeverinë e Kosovës, e kanë konfirmuar tashmë nisjen e këtij procesi. “Ministria e Punëve të Jashtme, në mbështetje të ...

Lexo me teper »

Maqedoni/ Ligji i gjuhës shqipe, VMRO-ja nuk tërhiqet nga 35 mijë amendamentet

VMRO-DPMNE-ja nuk lëshon pe dhe nuk tërheq 35 mijë amendamentet ndaj Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Sipas liderit të kësaj partie, Hristijan Mickoski, tërheqja eventuale e amendamenteve mund të ndodhë vetëm atëherë kur shumica të jetë e gatshme të hartojë propozim ligj të ri për përdorimin e gjuhëve duke përfshirë opozitën dhe ekspertët. Po ka mënyrë, të tërhiqet ligji nga ...

Lexo me teper »

Kryeministri i Kosovës Haradinaj ‘kundër’ ndryshimeve kufitare

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në një intervistë për median britanike ka folur për zërat e fundit për ndryshimet territoriale të Kosovës. Në intervistën e tij Kryeministri Haradinaj thotë se ai është “plotësisht kundër” për t’i dhënë territor Serbisë. Më 17 shkurt 2018, Kosova festoi 10 vjet pavarësi nga Serbia, por Serbia refuzon të njohë sovranitetin e Kosovës. Ka pasur ...

Lexo me teper »

Fillojnë protestat në Maqedoni, mijëra qytetarë kundër ndryshimit të emrit

Në Shkup para Kuvendit po protestohet kundër ndryshimit të emrit të shtetit të tyre. Protestuesit e kanë filluar protestën para ‘Qendrës Info EU ‘ dhe janë ndalur para Kuvendit. Sipas “INA” shumica e pjesëmarrësve në protestë mbajnë flamujt maqedonas. Ata që dolën në protestë thonë se emri nuk është për shitje, dhe se populli nuk është pyetur për këtë, dhe ...

Lexo me teper »

Zaev: Këto janë 4 propozimet për emrin e Maqedonisë

Së fundmi kreyministri Zoran Zaev ka deklaruar se Maqedonia ka paraqitur katër opsione për të zgjidhur mosmarrëveshjen e gjatë me Greqinë mbi emrin e saj. ” Republika e Maqedonisë Veriore, Republika e Maqedonisë e Epërme, Republika e Maqedonia e Vardarit dhe Republika e Maqedonisë (Shkup),” tha Zaev pas një samiti të Ballkanit Perëndimor në Londër. I pyetur nëse ai mendonte se ...

Lexo me teper »

Kosova para vendimit të madh, nesër seanca për Demarkacionin

Pasditen e sotme Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendimin që seanca për çështjen e Demarkacionit të Kufirit me Malin e Zi do të zhvillohet nesër në orën 11:00. Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, siguroi se qëndrimi i PDK-së është pro ratifikimit të Demarkacionit. Ai tha se është e rëndësishme që Demarkacionin ta votojnë ...

Lexo me teper »