Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Vuçiç mbledh Këshillin e Sigurimit

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se Serbia ka kërkuar mbledhje emergjente të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, për shkak të vendimit të parlamentit të Kosovës për themelimin e ushtrisë. Pasi kishte qëndruar që nga mbrëmë në afërsi të kufirit me Kosovën për të vizituar trupat e tij, ai e cilësoi të premten mbrëma vendim të paligjshëm votimin ...

Lexo me teper »

The Guardian: Serbia po shqyrton të ndërhyjë me ushtri në Kosovë

“Serbia po bisedon për mundësinë e një ndërhyrjeje të armatosur në Kosovë pasi parlamenti në Prishtinë ka miratuar  formimin ushtrisë.” Kështu shkruan “The Guardian” duke marrë parasysh edhe deklaratën e Beogradit që e quajti kërcënim të drejtpërdrejtë për paqen dhe stabilitetin në rajon krijimin e ushtrisë së Kosovës.  Të gjithë 107 politikanët e pranishëm në parlamentin me 120 vende votuan në ...

Lexo me teper »

Gjuriç: KFOR të çarmatosë ushtrinë e Kosovës, kush bëhet pjesë do arrestohet

Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ka reviltuar zyrtarët serbë.  Pas votimit të Ushtrisë nga parlamenti i Kosovës, të menjëhershme kanë qenë reagimet e tyre. Marko Gjuriç, Shef i Zyrës për Kosovën në qeverinë e serbe ka kërkuar që KFOR që të çarmatos atë. “Vendimi ka për qëllim ndryshimin me dhunë të kufijve të vendit tonë dhe shkeljes së kushtetutës dhe akteve ...

Lexo me teper »

Ekzekutohet shqiptari në Athinë

Një shtetas, për të cilin autoritetet thonë se është shqiptar, është ekzekutuar mbrëmjen e sotme në rrugën “Kritis” pranë sheshit Omonia në kryeqytetin grek, Athinë. Sipas dëshmitarëve okularë, viktima ndodhej në nëj automjet, ndërsa u qëllua nga dy persona që ishin me motoçikletë dhe mbanin kaska në kokë. Viktima ishte qëlluar me breshëri automatiku, duke marrë plumba në kokë e ...

Lexo me teper »

Masakrohet në burgun grek 19-vjeçari shqiptar (Videot)

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, i cili është një nga dy të akuzuarit për vrasjen e studentes greke, Eleni Topaloudi, është rrahur barbarisht në burgun grek të Avlonës. Ai është filmuar teksa dhunohet dhe më pas pamjet janë shpërndarë në rrjetet sociale. Në dhomën ku ndodhej ai janë futur disa të burgosur grekë që kanë dhunuar shqiptarin, i cili është dërguar ...

Lexo me teper »

Kosova vendos tre masa të reja ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës  pritet të vendosë masën e njëjtë ashtu si e aplikon Serbia lidhur me qarkullimin e njerëzve me makina, ku shtetasit e Kosovës detyrohen t’i vendosin targat e përkohshme kur nisën për në shtetin serb. Veç kësaj, Ekzekutivi do të vendosë edhe ndalimin e mallrave të kompanive të huaja që furnizojnë Kosovën. Po ashtu, Serbisë nuk do t’i ...

Lexo me teper »

Greqia në bisedime me BE-në për lidhjen me gazsjellësin “Rrjedha Turke”

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, ka deklaruar se Greqia është duke zhvilluar bisedime me Bashkimin Evropian  për shtrirjen e gazsjellësit natyror “Rrjedha Turke” nëpërmjet territorit të saj, transmeton Anadolu Agency. Para vizitës së tij të sotme në Moskë, në një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve TASS, Tsipras theksoi rëndësinë e projektit “Rrjedha Turke” për të sjellë gazin rus në Evropë ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Do aplikojmë për në NATO sapo të formohet ushtria

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se sapo të formohej Ushtria e Kosovës, vendi do të aplikonte për anëtarësim në NATO, edhe pse kjo e fundit u shpreh qartazi kundër kësaj nisme vetëm pak ditë më parë. “Pas votimit të ligjeve më 14 dhjetor do të bëjmë atë që bën çdo vend tjetër që ka një ushtri, anëtarësohet në NATO, ...

Lexo me teper »

Ndërpritet takimi i CEFTA-s, Prishtina zyrtare nuk lejon të quhet “Kosova dhe Metohija”

Përfaqësuesi i Kosovës që kryesonte takimin e CEFTA-s, ka urdhëruar që takimi sotëm që mbahej në Prishtinë të ndërpritet, pasi përfaqësuesi i Serbisë i është referuar Republikës së Kosovës me emërtimin “Kosova dhe Metohija”. Kosova këtë vit është udhëheqëse e CEFTA-s dhe kjo javë është java e CEFTA-s, ku në Prishtinë janë mbajtur një varg aktivitetesh, ndërsa sot ishte paraparë ...

Lexo me teper »