Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Mali i Zi, 26 ditë pa asnjë rast me koronavirus, Sllovenia do shpallë fundin e epidemisë

Për të 26-n ditë rresht, në Mal të Zi nuk është regjistruar asnjë rast i ri me koronavirus. Kjo është bërë e ditur të shtunën nga autoritetet shëndetësore të Malit të Zi. Në këtë vend numri i rasteve aktive mbetet zero. Sipas njoftimit, në 24 orët e fundit janë analizuar 195 mostra. Në Mal të Zi janë regjistruar gjithsej 324 ...

Lexo me teper »

5 viktima dhe 39 raste të reja nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Gjatë 24 orëve të fundit, Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 39 raste të reja me koronavirus dhe 19 pacientë të shëruar, raporton Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Gjithashtu janë regjistruar pesë viktima. Sipas ministrisë ka humbur jetën një pacient nga Shkupi (69 vjeç), i shtruar në spital më 15 maj. Në SPQ “8 Shtatori” vdiq një pacient ...

Lexo me teper »

Pas martesës me gruan 50 vite më të re, kryemyftiu i Maqedonisë së Veriut jep dorëheqjen

Pas martesës me një grua 50-vjet më të re, kryemyftiu i Bashkësisë Islame të Maqedonisë së Veriut, Sylejman Rexhepi ka dhënë dorëheqjen nga posti. Në letrën e dorëheqjes, Rexhepi shpjegon se lajmet e ditëve të fundit që kanë qarkulluar për të janë bërë shkak për këtë vendim. “Kohëve të fundit në opinion qarkulluan një sërë dezinformatash dhe u zhvillua një ...

Lexo me teper »

Akuzohet për aferën e ventilatorëve, arrestohet kryeministri i Bosnje Hercegovinës

Autoritetet boshnjake kanë arrestuar dy zyrtarë të lartë shtetërorë dhe pronarin e një kompanie private e cila importoi 100 ventilatorë nga Kina, që u gjetën të padobishëm për pacientët COVID-19. Prokurorët e shtetit thanë të Premten se personat e arrestuar përfshijnë kryeministrin e federatës boshnjake, Fadil Novaliç, një zyrtar të lartë të shtetit për Mbrojtjen Civile dhe pronari i kompanisë ...

Lexo me teper »

Një ditë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Vuçiç i gatshëm për dialog me qeverinë e re

Presidenti serb Vuçiç ka thënë se është i gatshëm të rikthehet në tryezën e dialogut sapo të formohet qeveria e re e Kosovës. Ai ka shtuar gjithashtu se serbët e shqiptarët janë dy nga kombet më të mëdha në Ballkanin perëndimor dhe duhet të kenë marrëdhënie të mira nëse duan të jetojnë në paqe. “Serbët dhe shqiptarët përfaqësojnë dy nga ...

Lexo me teper »

Greqia hap kufijtë për 29 vende për turizëm, në listë edhe Shqipëria

Greqia do të hapë kufijtë me qëllime turizmi për 29 vende nga 15 qershori. Në këtë listë të përpiluar nga Ministria e Turizmit të vendit fqinj, ku bën pjesë edhe Shqipëria, përfshin vende nga Ballkani, Europa Qëndrore, Skandinavia, Australia por edhe Kina dhe Japonia. Ministria e Turizmit e Greqisë është si vijon: Shqipëria, Australia, Austri, Maqedonia Veriore, Bullgaria, Gjermania, Danimarka, ...

Lexo me teper »

Kurti reagon pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese: U reshtua me kapësit e shtetit

Kryeministri në Detyrë i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas vendimit të mbrëmshëm të Gjykatës Kushtetuese që i dha të drejtë Presidentit Hashim Thaçit, për dekretin me të cilin nominoi Avdullah Hotin për kryeministër të ri. Kryeministri në detyrë e ka cilësuar vendimin si të padrejtë dhe të papranueshëm. Kurti ka listuar një sërë kundërshtimesh për vendimin e Kushtetueses, derisa ...

Lexo me teper »

Thaçi: Gjykata konfirmoi vullnetin e të gjitha partive dhe jo vetëm njërës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur para mediave një ditë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese ku është interpretuar ligjshmëria e dekretit për mandatarin. I pari i shtetit ka thënë se e mirëpret këtë vendim që i hap rrugë formimit të Qeverisë së re, derisa, ka deklaruar se është konfirmuar se vullneti i qytetarëve janë të gjitha partitë. “Në këtë ...

Lexo me teper »

Kushtetuesja “rrëzon” Albin Kurtin, i jep të drejtë Thaçit për qeverinë e re

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar qeverinë e Albin Kurtit duke i dhënë të drejtë presidentit Thaçi lidhur me dekretin e qeverisë së re të vendit. Në vendimin e mbrëmjes së sotme, Gjykata Kushtetuese ka vlerësuar se kreu i shtetit ka vepruar në përputhje me Kushtetutën duke mandatuar Avdullah Hotin e LDK-së për formimin e qeverisë së re të vendit. Ndërkohë sipas ...

Lexo me teper »

Vetëm 1 rast me koronavirus në Kosovë, 7 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se është konfirmuar edhe 1 rast i ri me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 1.048. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 267 mostra, prej të cilave 1 ka rezultuar pozitive. “Rasti pozitiv është rast kontakti nga: komuna e Vushtrrisë 1 ...

Lexo me teper »