Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

A do të paguajnë qytetarët për dokumente pas ndërrimit të emrit? Çfarë thotë qeveria maqedonase

Pasi Maqedonia mori emrin e ri nuk kanë qenë të pakta edhe pyetjet e qytetarëve kush do të mbulojë harxhimet e dokumenteve të tyre. Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski i pyetur se kush do të paguajë harxhimet për dokumentet e qytetarëve që duhet t’i ndërrojnë me ndërrimin e emrit, tha se qytetarët nuk do të kenë harxhime plotësuese për ndërrimin e ...

Lexo me teper »

‘Emri i Maqedonisë nuk zgjidhet me telefonata’ – Ivanov ‘përzë’ kryeministrin Zaev

Presidenti maqedonas, Ivanov, i ka pritur vetëm pak minuta kryeministrin Zaev dhe ministrin e Jashtëm, Dimitrov ditën e sotme, ky dy zyrtarët e qeverisë shkuan të raportojnë për marrëveshjen e emrit me Greqinë, raporton agjencia e lajmeve ‘INA’. Sipas kabinetit të kreut të shtetit, takimi mes Ivanov e Zaev ka zgjatur dy minuta, ku Ivanov ka thënë se kërkon një ...

Lexo me teper »

Presidenti i Maqedonisë: E papërgjegjshme që çështja të zgjidhej me telefon

Presidenti i Maqedonise George Ivanov ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE. Sipas Ivanovit kjo deklaratë e Zaevit paraqet tentim të dëshpëruar për manipulim të qytetarëve të Maqedonisë në prag të referendumit që do të mbahet. “Përcaktimet strategjike të Maqedonisë për ...

Lexo me teper »

Arrihet marrëveshja/ Zaev: Nga sot e tutje, Republika e Maqedonisë së Veriut

Telefonata  e dytë ishte  vendimtarja për arritjen e marrëveshjes mes Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras. Deri tani, dimë se është njohur “gjuha maqedonase”, ndërsa emri përfundimtar është “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ka qënë kryeministri i Zaev, i cili ka zgjedhur emrin përfundimtar,  me anë të deklarate për shtyp i ka bërë me dije popullit të tij rezultatet e marrëveshjes. ...

Lexo me teper »

Arrihet marrëveshja mes Greqisë dhe Maqedonisë, pas pak kryeministri Zaev zbulon emrin

Telefonata  e dytë ishte  vendimtarja për arritjen e marrëveshjes mes Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras. Deri tani, dimë se është njohur “gjuha maqedonase”, ndërsa emri përfundimtar do të përfshijë edhe termin “Maqedoni”. Ka qënë kryeministri i Zaev, i cili ka zgjedhur emrin përfundimtar,  dhe do t’i drejtohet popullit të tij në orën 19:30 ku do të njoftojë marrëveshjen. Ndërsa para ...

Lexo me teper »

Kotzias zbulon detajet e telefonatës Zaev-Tsipras: Kur do të vendoset për emrin

Në një intervistë për mediat greke, Ministri i Punëve të Jashtme Nikos Kotzias, është shprehur Greqia dhe Maqedonia janë shumë pranë zgjidhjes së emrit. Sipas tij, ditën e nesërme do të zhvillohet një tjetër lidhje telefonike mes kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev dhe kryeministrit grek Alexis Tsipras, pas së cilës do të bëhet shpallja e emrit të të dy palëve. ...

Lexo me teper »

Mediat maqedonase: Kjo është marrëveshja që do nënshkruajnë Cipras dhe Zaev

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi i javës, thuhet në dokumentin deri tek e cila erdhi Alsat-M nga përfaqësues ndërkombëtarë të mediave në Athinë. Sipas burimeve tona, marrëveshja mes tjerash i përmban këto pika: ...

Lexo me teper »

Vuçiç thirrje serbëve: Mos u regjistroni në ushtrinë e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Vuçiç, ka deklaruar sot se i bashkohet apelit të ‘Listës’ serbe, që serbët të mos regjistrohen në ushtrinë e Kosovës, transmeton zeri.info. Në pyetjen se a ka serbë që janë regjistruar në ushtrinë e Kosovës, Vuçiç ka thënë se ka të dhëna për këtë dhe i është bashkangjitur apelit të  kryetarit të  ‘Listës’, Goran Rakiç, që serbët ...

Lexo me teper »

Incidenti i Haradinajt me zonjën në Prizren, Rrjeti i Grave: Të kërkojë falje!

Incidenti që kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj pati në ceremoninë e 140-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, ku largoi me duar një zonjë nga Shqipëria është komentuar së tepërmi në Kosovë. Rrjeti i Grupeve të Grave ka reaguar ashpër ndaj këtij veprimi të kryeministrit, duke kërkuar dorëheqjen e tij. Igballe Rogova është shprehur për emisionin “Frontal” në T7, se nëse Haradinaj ...

Lexo me teper »

Kotzias: Maqedonia dhe Greqia hap vendimtar për marrëveshjen e emrit

Greqia dhe Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë (FYROM) kanë bërë “hapin vendimtar” në dhënien fund të mosmarrëveshjes së emrit midis dy palëve, tha të hënën ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias pasi dy kryeministrat folën në telefon. Nuk kishte detaje rreth telefonatës midis Alexis Tsipras të Greqisë dhe homologut të tij të FYROM Zoran Zaev, edhe pse burimet qeveritare thanë ...

Lexo me teper »