Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Maqedonia sot voton për referendumin për emrin

Që prej orës 7 të mëngjesit të sotëm nëm Maqedoni janë hapur të gjitha vendvotimet  për referendumin për emrin. Deri në 19.00 do të jenë të hapura 3.480 qendra votimi në 80 komunat e vendit, ku qytetarë do të deklarohen rreth pyetjes së referendumit: “A jeni për hyrjen e vendit në BE dhe NATO duke pranuar marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë?” ...

Lexo me teper »

Presidenti grek kërcënon Shqipërinë: Nëse doni BE-në, pranoni që çamët ishin bashkëpunëtorë të nazizmit (Video)

Presidenti i Greqisë, Pavlopoulos, ka kërcënuar Shqipërinë se për t’u bërë pjesë e BE-së, duhet t’i konsiderojë çamët si bashkëpunëtorë të nazizmit. Në fjalën e tij para banorëve të Paramithias, kreu i shteti grek tha se Shqipëria nuk duhet ta përmendte kurrë çështjen çame në bisedimet me Greqinë. Ndërsa shtoi se është fakt historik që çamët kishin qenë bashkëpunëtorë të ...

Lexo me teper »

Protesta masive në Prishtinë, Thaçi viziton Mitrovicën e Veriut (FOTO)

Mijëra protestues me parulla të ndryshme në duar protestojnë në sheshin kryesor të Prishtinës e ndërkohë presidenti Hashim Thaçi, ka hyrë në veriun e Kosovës, ku ka konsumuar kafe me qytetarët serbë në liqenin e Ujmanit. Thaçi e ka konsideruar këtë si një vizitë krejtësisht normale, duke thënë se ai është president për t’u shërbyer të gjithë qytetarëve njëlloj. Thaçi ...

Lexo me teper »

Vetëvendosje nesër në protestë,Thaçi: I gatshëm të përfshij Albin Kurtin në negociata me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke folur për protestën që do të mbahet nesër nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se e respekton të drejtën e reagimit të gjithsecilit. Ai është shprehur i gatshëm që të bisedojë me kryetarin e kësaj partie, Albin Kurtin, në lidhje me dialogun dhe ta përfshijë edhe në këtë proces. “Besimi i qytetarëve fitohet përmes votës, ...

Lexo me teper »

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë do sjellë njohjen e Kosovës

Presidenti i Kosoves, Hashim Thaçi  ka numëruar përfitimet e mundshme të Kosovës nga arritja e marrëveshjes me Serbinë, duke theksuar se shtetësia e Kosovës do të njihet globalisht. “Përparësitë e marrëveshjes Kosovë-Serbi për Kosovën janë këto: Nëse arrihet, do të jetë proces paqësor. Përparësia e Kosovës do të jetë se jo vetëm që do të njihet nga Serbia, por automatikisht ...

Lexo me teper »

Gjykata e Prishtinës jep një muaj paraburgim për deputetin Demaliaj

Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh për deputetin Shkumbin Demaliaj, i cili i arrestua një ditë më parë. Deputeti është arrestuar dje pas kërcënimeve që i kishte bërë ndaj ish-prokurorit, Elez Blakaj. Në një intervistë televizive, deputeti kërcënoi ish-prokurorin dhe e ofendoi. “UÇK- ju dua shumë..!!! Do ta duam gjithmonë vendin tonë..!! Por kurrë sdo ta pranojmë poshtërimin..!!! Lavdi ...

Lexo me teper »

Presidenti i Maqedonisë kundër referendumit: I është kërkuar shtetit të kryejë vetëvrasje historike

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov u ka bërë thirrje votuesve të bojkotojnë referendumin për emrin, duke thënë se shtetit i është kërkuar të kryejë “vetëvrasje historike”. “Votimi në referendum është e drejtë, jo obligim”, ka thënë Ivanov më 27 shtator në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Banorët e Maqedonisë pritet të dalin në votime më ...

Lexo me teper »

Një tjetër deputet arrestohet në Kosovë për kanosje

Në Kosovë është arrestuar një tjetër deputet. Bëhet fjalë për deputetin e AAK, Shkumbin Demaliaj. Sipas mediave kosovare, deputeti Demaliaj është ndaluar për veprën penale të kanosjes. Ai do të mbahet në paraburgim për 48 orë. Demaliaj akuzohet se ka kërcënuar ish-prokurorin Elez Blakaj. Në një intervistë televizive, deputeti kishte kërcënuar ish-prokurorin dhe e kishte ofenduar. “UÇK- ju dua shumë..!!! Do ta ...

Lexo me teper »

Përleshje mes shqiptarve dhe marokenëve në burgun italian, plagoset gardiani

Përleshje mes të burgosurve në burgun Solliçiano në Firence, ku në sherr janë përfshirë edhe një grup shqiptarësh. Ngjarja ndodhi sot rreth orës 13:30 gjatë kohës që të burgosurit ishin në vendin e ajrimit. Mësohet se sherri është zhvilluar mes një grupi shqiptarësh dhe një grupi marokenësh, e për pasojë u plagos një gardian i burgut sipas “Ansa”. Deri më ...

Lexo me teper »

Gjermani – Francë ndihmë Ballkanit kundër trafikut illegal të armëve

Në Ballkanin Perëndimor gjashtë milionë armë të vogla zjarri ndodhen jashtë kontrollit të autoriteteve. Është koha për të ҫarmatosur qytetarët në Ballkanin Perëndimor që zotërojnë ilegalisht armë. Një nismë e përbashkët e Gjermanisë dhe Francës, në kuadër të Procesit të Berlinit, synon të mbështesë gjashtë vendet e rajonit, që deri në vitin 2025, të kenë reduktuar në mënyrë të ndjeshme tregtinë ...

Lexo me teper »