Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Merkel takon Tsipras në Athinë, diskutojnë edhe integrimin e Ballkanit në BE

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zhvilluar sot një vizitë zyrtare në Greqi, ku ka takuar edhe kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras. Mësohet se gjatë takimit tyre është diskutuar edhe ecuria evropiane e Shqipërisë. “Mirënjohje Tsipras për stabilitetin në rajonin ballkanik, me zgjidhjen e vështirë të çështjes së emrit, por që ofron qartësi në Gjermani, çel rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë ...

Lexo me teper »

“Cakaj u propozua qëllimshëm dhe me djallëzi nga Rama. Vendimi i Metës, kombëtar dhe vizionar” – Edita Tahiri

Ish-zv.kryeministrja e Kosovës dhe ish-kryengociatorja e Kosovës në Bruksel, aktualisht ministre për Dialog dhe Qeverisje, Edita Tahiri, ka përshëndetur vendimin e presidentit tyë Shqipërisë, Meta, për mosdekretimin e Gent Cakajt, si ministër i Jashtëm i Shqipërisë. Ajo shkruan se vendimi i Metës është kombëtar dhe vizionar në mbrojtje të kufijve të Kosovës. Tahiri thekson gjithashtu se emri i Gent Cakajt ...

Lexo me teper »

Reshjet e borës shkaktojnë probleme edhe në Kosovë, si paraqitet gjendja atje

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është bllokuar nga bora dhe rrugët janë në kaos. Sipas Lajmi.net. Komuna e Prishtinës dhe kompanitë që janë përgjegjëse për pastrimin e rrugëve nuk po ja dalin t’i pastrojnë ato në kohë reale. Sipas zv.ministrit të Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, të gjitha rrugët janë të kalueshme dhe kompanitë kanë pastruar tërë natën. Ai tha se asnjë rrugë ...

Lexo me teper »

Albin Kurti sulmon Hashim Thaçin: Shko në Hagë, përballu me Gjykatën Speciale

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka sulmuar presidentin e Kosovës Hashim Thaçin, duke i thënë se duhet të shkojë në Hagë, që të përballet me Gjykatën Speciale.  “Kosova nuk është dashur të ketë gjykatë speciale me paracaktim etnik, por gjykata normale dhe zbatim të ligjit. Tash, edhe nuk kemi gjykata normale e zbatim të ligjit, si në shtetet demokratike, ...

Lexo me teper »

Jo Haradinaj, kush e dha idenë për taksën 100% për Serbinë

Ndonëse taksa 100% për Serbinë është promovuar e mbështetur nga kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, idenë për të e ka dhënë një tjetër politikan. Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëherësh nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, ndërsa fliste për RTK-në  është shprehur se taksa nuk ka qenë kundër dialogut me Serbinë ashtu sikurse e kanë konsideruar shumë media. ...

Lexo me teper »

Hahn provon presionin ndaj Kosovës, kërkon heqjen e taksës 100%

  Komisioneri evropian për Zgjerim, Johanes Hahn, ka thënë sot se është duke pritur një përgjigje nga Prishtina për kërkesën e tij rreth heqjes së taksës ndaj produkteve me origjinë nga Serbia. “Shpresoj të marr një përgjigje nga Kosova këto ditë rreth taksës”, ka thënë Hahn para gazetarëve, shkruan Tanjug. Përpara gazetarëve Hahn ka përsëritur ofertën e tij për një ...

Lexo me teper »

Shkatërrohet banda e drogës në Leçe, mes të arrestuarve edhe shqiptarë

Policia italiane ka ekzekutuar 16 urdhër-arreste ndaj një grupimi kriminal të trafikut të drogës në Salento. Autoritetet hetimore theksuan se të arrestuarit janë të gjitha pjesë e një grupi kriminal që kishte marrë kontrollin e një pjese të trafikut dhe drogës, në qendren e Leçes. Shumica e të arrestuarve janë shtetas italianë, ndërsa pjesë e grupit janë edhe shqiptarët Krenar ...

Lexo me teper »

Përfundon takimi mes ekipit negociator të Kosovës dhe BE-së: Taksa ndaj Serbisë s’hiqet

Ka përfunduar takimi i ekipit negociator të Kosovës me shefen e politikës së jashtme të BE-së, Mogherini. Pas këtij takimi, anëtarët e ekipit, Shpend Ahmetaj dhe Fatmir Limaj kanë dhënë një deklaratë për mediat. Ata kanë thënë se ia kanë bërë të qartë Mogherini-t se Kosova përfaqësohet nga ekip negociator dhe jo nga individë. Ahmeti e Limaj kanë theksuar se ...

Lexo me teper »

Haradinaj përplaset me Thaçin për taksën ndaj mallrave serbe

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj dhe presidenti Thaçi janë përplasur për taksën ndaj mallrave serbe, teksa ky i fundit ka deklaruar se Kosova është gati të shqyrtojë heqjen e taksës ndaj mallrave. Këshilltari i kryeministrit, Haki Shatri, ka thënë se presidenti Thaçi nuk e ka diskutuar asnjëherë këtë gjë me Haradinajn ndërsa shtoi se presidenti duhet të përfaqësojë dhe mbrojë interesin ...

Lexo me teper »

Anarkistët sulmojnë ambasadën e SHBA-së në Athinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Athinë u sulmua në orët e para të së hënës nga pjesëtarë të grupimit anarkist “Rubikoni”. Sulmi, që u shënua në orën 03 e 30 pas mesnate, u krye në hyrje të parkingut të ambasadës, që ruhet nga personeli i sigurisë i përfaqësisë diplomatike amerikane. Anarkistët hodhën drejt mureve dhe dyerve shishe e tollumbace ...

Lexo me teper »