Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Bill Clinton përfundon vizitën në Kosovë, niset për Amerikë

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, përfundoi vizitën e tij dy ditore në Kosovë. Clinton zhvilloi një vizitë zyrtare në Prishtinë në 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s. Pak para se të nisej, Clinton ka zhvilluar vizitë me kryeperlamentarin Kadri Veseli, i cili e ka shoqëruar deri në aeroport. “Ka qenë Kryetari Veseli që e ka ...

Lexo me teper »

Tusk: Nuk do ketë së shpejti vendim për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të nisë bisedimet për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, mirëpo ka paralajmëruar se nuk do të ketë vendim të shpejtë, raporton Radio Evropa e Lirë. “Unë personalisht besoj se duhet të ketë vetëm një vendim: për të nisur negociatat, bazuar në rekomandimet e Komisionit Evropian”, ka ...

Lexo me teper »

Parlamenti miraton dorëheqjen e Gruevskit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky i fundit e kishte njoftuar dorëheqjen para pak ditësh, pasi kishte filluar procedura për t’ia hequr mandatin e ligjvënësit me që mungonte më tepër se gjashtë muaj në vendin e punës. Letrën dërguar parlamentit e kishte shkruar në hungarisht dhe ...

Lexo me teper »

Roli në çlirimin e Kosovës, Clintonit i akordohet titulli “Urdhri i Lirisë”

“Kosova meriton të jetë në Bashkimin Evropian, në NATO dhe në çdo organizatë ndërkombëtare si vend i lirë e i pavarur”, ka deklaruar të martën në Prishtinë, ish-presidenti amerikan Bill Clinton, raporton Radio Europa e Lirë. Këto komente, Clinton i bëri pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili i ndau ish-presidentit amerikan “Urdhrin e ...

Lexo me teper »

13 vende të BE-së kërkojnë çeljen e negociatave me Tiranën dhe Shkupin

13 vende të Bashkimit Europian kërkojnë hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas Euractiv, vendet që e kanë kërkuar këtë gjë janë Estonia, Lituania, Letonia, Çekia, Polonia, Sllovakia, Hungaria, Bullgaria, Italia, Austria, Kroacia, Sllovenia dhe Malta. Më herët, Komisioni Europian për të dytin vit radhazi ka rekomanduar çeljen e neociatave me Shqipërinë, por deri tani kundër këtij ...

Lexo me teper »

Clinton mbërrin në Kosovë për 20-vjetorin e bombardimeve ndaj Serbisë

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, ka mbërritur në Kosovë në kuadër të 20-vjetorit të Luftës së Kosovës. Ai është pritur në aeroport nga zv.kryeministri Pacolli dhe ish-presidentja, Jahjaga. Ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë është ftuar që të marrë pjesë në festimet për çlirimi e Kosovës nga ushtria serbe. Bill Clinton ka qenë president i SHBA-së në vitin 1999, që përkon me ...

Lexo me teper »

Bill Clinton viziton sot Kosovën

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, viziton sot Kosovën. Clinton do të pritet në orën 15:00 nga Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Kujtojmë se Clinton urdhëroi forcat e NATO-s që të kurndër caqeve serbe në Ksoovë dhe në Serbi gjatë vitit 1999. Kjo është vizita e katërt e ish-presidentit Bill Clinton në Kosovë. Ai viziton ...

Lexo me teper »

Emocione të forta në Sofje, zv.presidenti i Federatës së Kosovës pëson arrest kardiak

Zëvendëspresidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Predrag Jovic, është ndier keq dhe është rrëzuar në shkallët e stadiumit “Vasil Levski”, vetëm pak minuta para nisjes së ndeshjes Bullgari-Kosovë, e vlefshme për fazën kualifikuese të Euro 2020.  Pranë Joviç, kanë qenë ish-nënkryetari i FFK-së Bekim Haxhiu dhe zëvendëssekretari i FFK-së Arianit Ahmeti. I menjëhershëm ka qenë reagimi i mjekëve, të ...

Lexo me teper »

Ambasadorja e Kosovës sqaron përplasjen me ministrin e Jashtëm serb: Erdhi pas duke ofenduar (VIDEO)

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Çitaku është përplasur me ministrin e jashtëm serb Ivica Daçiç dje, në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara. Ministri serb i është afruar nga pas ambasadores shqiptare, e cila bashkë me delegacionin që e shoqëronte, ishte duke biseduar me përfaqësuesit e Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.  “Pavarësia e Kosovës ...

Lexo me teper »

Kryeministri italian kërcënon sërish me dorëheqje, kursimet e qytetarëve në rrezik

Italia mund të jetë shteti i radhës në Europë që zhytet në një krizë politike. Kryeministri i vendit, Giuseppe Conte ka ripërsëritur kërcënimin e tij për një dorëheqje, përpara takimit me dy liderët e koalicionit qeverisës, Matteo Salvini, dhe Luigi di Maio. Përplasja më e re në kabinetin qeverisës italian vjen pas paralajmërimit të Brukselit në lidhje me buxhetin dhe ...

Lexo me teper »