Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Austria i refuzon Kosovës kartonin jeshil të sigurimeve shkak mos anëtarësimi në OKB

Hyrja e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), është kushti i vetëm që ka mbetur për anëtarësim në Këshillin e Byrove për Kartonin e Gjelbër në Bruksel, edhe pse Kosova ka krijuar bazë ligjore, duke mbledhur 4 milionë euro fond rezervë. Kosova vazhdon të mbetet pa alternativë rreth këtij sigurimi. Drejtori ekzekutiv i Byrosë Kosovare të Sigurimit, Blerim ...

Lexo me teper »

Testimi i sigurisë, në zyrën e Haradinajt pakoja me eksploziv hyn lehtesisht

Në Zyrën e Kryeministrit Ramush Haradinaj ka arritur një pako nga “Xhorxh Majkëll”, në të cilën nuk kishte ndonjë dhuratë, por krejt diçka tjetër – hiç më pak se dy kilogramë eksplozivë të llojit tritol. Agjencia e Lajmeve FaktePlus merr vesh nga burimet e veta se krejt kjo ishte bërë për ta testuar sigurinë në Zyrën e Kryeministrit dhe objetin ...

Lexo me teper »

Burimi diplomatik francez: Plani ‘A’ ndarja e Kosovës/ Plani ‘B’ zhdukja e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për një të përditshme modeste afër Edi Ramës, tha se po dështoi plani ‘A’ që është sipas tij ‘korrigjim kufijsh’ por që në fakt është ndarja e Kosovës, ka një plan ‘B’. Po cili është plani ‘B’ që ka Thaçi në mendje? Sipas një burimi diplomatik francez në Bruksel, Hashim Thaçi po ...

Lexo me teper »

Hashim Thaçi i kërkon falje gazetarit: Nuk ka qenë qëllimi im të të fyej

Pas një debati me gazetarin Fitim Gashi, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka kërkuar fallje për sjelljen e tij. Thaçi thotë se nuk ka patur asnjëherë si qëllim të fyejë Gashin apo gazetarët e tjerë. “Në konferencën e djeshme u krijua një keqkuptim gjatë bashkëbisedimit që kisha me gazetarin e “Kohes Ditore”, Fitim Gashi. Unë i kërkoj falje Fitimit dhe ...

Lexo me teper »

Kushtet e këqija të punës, punëtorët afrikanë dalin në greva në Itali

Punëtorët emigrantë afrikanë kanë dalë në grevë në Itali në shenjë proteste ndaj kushteve të tyre të këqija të punës, pasi 16 punëtorë vdiqën në aksidente në rrugë. Duke bërtitur “ne nuk jemi skllevër”, punonjësit e fermave ulën mjetet dhe marshuan në qytetin e Foggia në Italinë jugore. Greva vjen pasi 16 emigrantë vdiqën në dy aksidente të veçanta në ...

Lexo me teper »

“Mund të ketë korrigjim kufijsh me Serbinë, koha e luftës ka mbaruar” – Thaçi sqaron deklaratën

Teksa u ndal tek zhurma mbi deklaratën e tij për “korrigjim” e kufirit, Thaçi e përsëriti se korrigjim duhet të ketë pasi bëhet fjalë për një kufi të gjatë me Serbinë që duhej saktësuar. “Synimi nuk është ndryshimi i kufijve, është korrigjimi i tyre, kemi 400 km kufi që duhet të saktësohet me kufirin e Serbisë. Ky proces duhet të ...

Lexo me teper »

Thaçi: S’do ketë ndarje, shkëmbim territoresh e autonomi për serbët. Referendum për Luginën

Presidenti i Kosovës, Hashi Thaçi, ka dhënë një konferencë për mediat sot për të sqaruar gjithë zhurmën e ditëve të fundit në mjedisin politik kosovar e shqiptar. Ai ka theksuar se në deklaratën e tij më herët për korrigjim kufijsh nuk nënkuptohej ndarja, shkëmbimi i territoreve apo autonomia e ndonjë pjesë të Kosovës. “Nuk kam thënë kurrë për ndarje, shkëmbim ...

Lexo me teper »

Ndryshimi i kufijve mes Kosovës e Serbisë, reagon DASH

Departamenti amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një marrëveshje që siguron qëndrueshmëri për të dyja vendet dhe rajonin. Siç shkruan Zëri i Amerikës, një zëdhënës i DASH ka thënë se “politika e kësaj administrate është e qëndrueshme: thelbi i çdo marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ...

Lexo me teper »