Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Greqi: 22 viktima dhe 78 të infektuar me koronavirus në 24 orë

Ka shkuar në 22 numri i viktimave në Greqi për shkak të virusit vdekjeprurës COVID-19. Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Shëndetësisë, Sotiris Tsiodras janë regjistruar 78 raste të reja, të konfirmuara në vendin tonë, duke e çuar totalin në 821, ndërsa 134 janë shtruar në spital, përfshirë 53 intubim. Viktima e 21 ishte nje person qe ndërroi jetë në spitalin e Xanthit ...

Lexo me teper »

Bie qeveria Kurti

Qeveria Kurti nuk i ka mbijtuar mocionit të iniciauar nga partneri i koalicionit. Nga 117 deputetë në sallë, 82 vota kanë qenë pro mocionin, 32 kundër dhe një abstenim. Mocioni ishte iniciuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës që për rreth dy muaj bashkëqeverisi me Lëvizjen Vetëvendosje. LDK-ja e prishi koalicionin pasi Kurti shkarkoi pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, ...

Lexo me teper »

Shkon në 71 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë, 8 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se edhe tetë persona kanë dalë pozitivë me koronavirusin pas analizave të kryera. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate të nisur për media. “Sot me 25.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar tridhjetë e katër (34) mostra të marra të rasteve të hospitalizuara ...

Lexo me teper »

“Nëse e kthej ministrin e heq dorë nga reciprociteti mocioni bie, por nuk e bëj” – Kurti

Kryeministri i Kosovës, Kurti, deklaroi në seancën e sotme se në vend vijon kapja e shtetit pasi është zhdukur transkripti i mbledhjes së Këshillit të Sigurisë. Ai këtë e ka quajtur vazhdimësi të kapjes së shtetit, shkruan Koha. ‘Më 17 mars u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë, tash po më njoftojnë se hard-disku nuk e paska regjistruar fare transkriptin. ...

Lexo me teper »

“Ka marrëveshje të gatshme për shkëmbim territoresh Serbi-Kosovë, mocioni i lidhur me këtë” – Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar në seancën e sotme se mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë së tij nuk ka të bëjë me shkarkimin e Agim Veliut si ministër i Brendshëm, por me marrëveshjen për shkëmbim territorial mes Serbisë e Kosovës. ‘Për bindjen time të fuqishme motori për mocionin ka të bëjë asgjë më pak se me një marrëveshje ...

Lexo me teper »

Qytetari proteston para Kuvendit të Kosovës, rrezikon të gjobitet me 2 mijë euro

Një qytetar ka dalë para hyrjes së Kuvendit të Kosovës për të protestuar kundër zhvillimeve të fundit politike, në një kohë kur vendi e bota po përballen me një krizë shëndetësore. Mediat në Kosovë shkruajnë se Reshit Gazhi ka shprehur pakënaqësinë që politikanët po merrem me të ardhmen e qeverisë, më shumë se me adresimin e pasojave të koronavirusit. “Unë, ...

Lexo me teper »

Infektohet me koronavirus zyrtari i lartë i qeverisë serbe

Preket nga koronavirusi edhe sekretari i ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor në Serbi, Branisllav Blazhiç. Lajmi është konfirmuar nga Ministri i Mjedisit Goran Trivan, i cili tha se Bllazhiç është dërguar në klinikën e sëmundjeve infektive në Beograd. Kurir shkruan se Bllazhiç është dërguar atje 7 ditë më parë. “Akoma mjekët po kujdesen për të. Bllazhiç është nga Kikinda ...

Lexo me teper »

Isa Mustafa reagon ndaj Vjosa Osmanit: Nuk jemi as me Thaçin e as me Kurtin, LDK-ja të votojë pro mocionit të votëbesimit

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, i ka kthyer përgjigje akuzave se po bashkëpunon me Presidentin Hashim Thaçi për të rrëzuar qeverinë. Mustafa kështu i ka dalë kundër deklaratave të kryeparlamentares Vjosa Osmani, e cila votoi edhe kundër mocionit të votëbesimit në forumin e LDK-së. Gjithashtu Mustafa, ka kërkuar që asnjë nga të vetit të mos votojnë kundër mocionit të votëbesimit ...

Lexo me teper »

Shkon në 63 numri i të infektuarve në Kosovë, 2 raste të reja në 24 orë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës (IKSHPK), ka konfirmuar edhe dy raste të reja me koronavirus, e që numri i të infektuarve në Kosovë shkon në 63. Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK u testuan 42 mostra nga të cilat dyshohej se mund të jenë të infektuara me koroanvirus. Nga 42 mostra të testuara, dy prej tyre ...

Lexo me teper »

Nesër mocioni për rrëzimin e qeverisë në Kosovë, Vjosa Osmani thirrje deputetëve të mos e votojnë

Vjosa Osmani u bën thirrje deputetëve që të mos e votojnë nesër rrëzimin e Qeverisë së Albin Kurtit. Ajo thotë se nuk do të mund të bëhet një qeveri tjetër legjitime me partitë që LDK-ja ka premtuar se nuk do të bashkëpunojë. Thotë se edhe shtetet e QUINT-it kërkuan funksionalitetin e Qeverisë. Kryeparlamentarja Vjosa Osmani thotë se seanca për mocionin ...

Lexo me teper »