Vendosni fjalën kyçe....

Kosovë& Rajon

Maqedoni, protestë për arratisjen e Gruevskit

Në Maqedoni  një grup qytetarësh janq duke protestuar para kryeministrisë  për arratisjen e Nikolla Gruevski. Të pranishmit kërkojnë dorëheqjen e ministri të Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, por edhe paraburgim për Sasho Mijallkov, ish- drejtorin e DSK-së dhe kushëririn e Gruevskit. Ata akuzojnë qeverinë për dorëheqjen e Gruevskit.  Nga Ministria e…

A u arratis Gruevski nëpërmjet Tiranës? Zbulohet versioni tjetër

Ish-kryeministri maqedonas, Gruevski, ka kaluar kufirin maqedono-shqiptar me një pasaportë të rreme gjatë natës dhe ka hyrë në mënyrë të paligjshme në Tiranë, ku e kanë pranuar në ambasadën e Hungarisë. Mëngjesin tjetër ai mbërriti me avion nga Tirana në Budapest. Nikolla Gruevski, ish-kryeministri i Maqedonisë, është në Budapest, ku…

Edhe pse nuk e njeh si shtet, Spanja lejon përdorimin e simboleve të Kosovës 

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo është deklarata e Komitetit Olimpik spanjoll, lëshuar këtë të mërkurë. Vendimi vjen pasi zv.presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Juan Antonio…

Krimi elektoral, arrestohen në Maqedoni ish-ministri dhe ish-sekretari i Gruevskit

Ish-ministri i Transportit të Maqedonisë, Mile Janakieski dhe ish-sekretari i Përgjithshëm i qeverisë, Kiril Bozhinovski, janë arrestuar natën e mbrëmshme dhe  janë dërguar në burgun e Shutkës, raporton Portalb.mk Ata po hetohen nga Prokuroria Speciale për korrupsion dhe do qëndrojnë prapa hekurave të burgut për 30 ditë si masë paraprake.…

Arrestohen ish-ministri i Transportit dhe ish-sekretari i qeverisë në Maqedoni

Arrestohen ish-ministri i transportit Mile Janakieski dhe ish-sekretari i qeverisë Kiril Bozinovski, pas largimit nga Maqedonia të ish-kryeministrit Nikola Gruevski, të përfshirë gjithashtu në dosjen “Tanku”. Dy ish-zyrtarët u arrestuan mbrëmjen e kaluar, me kërkesë të prokurorisë speciale dhe ky vendim u miratua nga Gjykata Penale. Arrestimi i dy ish-zyrtarëve erdhi…