Vendosni fjalën kyçe....

Kosovë& Rajon

VMRO-DPMNE përjashton 8 deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese për emrin e Maqedonisë

Deputetët që votuan pro nismës për ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë janë përjashtuar nga partia VRMO-DPMNE . 8 deputetë që dje kanë votuar pro këtyre ndryshimeve kushtetuese janë përjashtuar nga partia. “Tetë deputetë të opozitës kanë tradhëtuar dëshirën e qytetarëve pasi ata janë kushtëzuar dhe kërcënuar. Ju…

Ndryshimi i emrit/ Kuvendi në Maqedoni miraton me 80 vota nismën për ndryshimet kushtetuese

Kuvendi i Maqedonisë ia ka dalë mbanë të sigurojë votat për të miratuar nismën për ndryshimet kushtetuese, që i hapin rrugë kështu ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut, e po ashtu edhe rrugën drejt integrimit euroatlantik të fqinjit tonë. Votimi ishte programuar për…

Mediat greke: Kotzias ka dhënë fonde sekrete për mediat në Shqipëri e Maqedoni

Prokuroria greke ka nisur hetimet pas deklaratave të ministrit grek të Mbrojtjes, Kammenos, se ish-ministri i jashtëm Kotzias ka përdorur paratë e miliarderit George Soros për të financuar marrëveshjen e emrit me Maqedoninë fqinje. Përveç deklaratave të Kammenos, ka pasur edhe disa rrjedhje informacioni spas të cilit, Ministria e Jashtme…

Miratohet projektligji që i hap rrugën themelimit të Ushtrisë së Kosovës

Është miratuar me 101 vota pro, projektligji që i hap rrugën ngritjes së Ministrisë së Mbrojtjes të Kosovës, projektligj ky që i hap rrugën transformimit të FSK-së në ushtri, raporton ‘Zëri.info’ Pas këtij projektligji pritet që të votohen edhe dy projektligjet tjera me qëllim që t’i hapen rrugët transformimit të…