Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Rënie rekord, nga 120 vetëm 2 kamionë në ditë hynë në Kosovë me mallra serbe

Vendosja e taksës prej 100% për mallrat serbe ka bërë që importi i produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina të ketë një rënie të madhe.  Më parë hynin në tokën Kosovare 100 deri në 120 maune me mallra në ditë tani zhdoganohen vetëm 2 të tilla.  Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavilec për Gazetën Express deklaron se deri ...

Lexo me teper »

Operacion antidrogë në Greqi, kapen 87 kilogramë marijuanë, arrestohet një shqiptar dhe tre grekë

Policia greke nëpërmjet dy operacioneve për goditjen e trafikut të drogës ka bërë të mundur kapjen e 87 kilogramve marijuanë. Në kufirin greko-shqiptar, në Kallpaq, Janinë, policia greke ka ndaluar një mjet brenda të cilit u gjetën dhe u sekuestruan 2 çanta që me 6 pako me 38 kg marijuanë. Gjatë operacionit është ndaluar vetëm drejtuesi i mjetit, shqiptari 23-vjeçar ...

Lexo me teper »

Kuvendi maqedonas i heq imunitetin Gruevskit

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë votuan për heqjen e imunitetit të deputetit dhe ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili u arratis nga Maqedonia dhe mori azil në Hungari. Me 62 vota pro, në mungesë të partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së, Kuvendi e pranoi rekomandimin e Komisionit për Çështje të Rregullores dhe Imunitetit. Në vigjilje të debatit të Parlamentit Europian mbi rezolutën për ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Nëse Serbia njeh pavarësinë e Kosovës hiqet tarifa 100%

Kryeministri Ramush Haradinaj ka përsëritur edhe njëherë qëndrimin e tij se taksa ndaj mallrave serbe do të hiqet kur të njihet Pavarësia e Kosovës. Kryeministri tha se prodhimi në vend ka qenë sfidë. Ai paralajmëroi se taksa mund të qëndroj gjatë derisa Serbia ta njohë Kosovën e të zbatohen marrëveshjet e arritura mes dy vendeve. “Prodhimi është sfidë dhe prodhuesit ...

Lexo me teper »

Grevë për pagat dhe pensionet, paralizohet Athina

Mijëra vetë protestuan në Athinë të mërkurën në një grevë 24 orëshe në lidhje me pagat dhe pensionet dhe kjo lëvizje ka shkaktuar probleme në trafik. Rreth 7 mijë vetë iu përgjigjën apelit të sindikatës më të madhe greke të sektorit privat, por pjesëmarrja ishte më e ulët në krahasim me grevat e të shkuarës. Greva u kufizua në anijet ...

Lexo me teper »

Mogherini telefonon Thaçin: Të hiqet tarifa 100% për mallrat serbe

Presidenti Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me përfaqësuesen e BE-së, Federica Mogherini, e cila ndërmjetëson në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Mësohet se Mogherini i ka kërkuar kreut të shtetit kosovar që të hiqet tarifa 100 për qind që qeveria ka vendosur për mallrat serbe. Po ashtu bëhet e ditur se Mogherini e Thaçi kanë folur për ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet në 4 komunat në veri të Kosovë një mision i pamundur

Katër komunat veriore të Kosovës të banuara më shumicë serbe, nga dita e martë kanë mbetur pa kryetarë, pasi që ata dhanë dorëheqje, si kundërpërgjigjeje ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për rritjen e tarifës doganore në 100 për qind për mallrat me origjinë nga Serbia. Me dorëheqjet e tyre, kryetarët e komunave, Mitrovicë Veriore, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan, ...

Lexo me teper »

Dadiç: Taksa duhet të hiqet, Serbisë nuk i intereson se si

Në lidhje me taksën 100% për mallrat serbe, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar sot se lkop duhett ë hiqet nga qeveria e Kosovës.  “Beogradit nuk i intereson se si do të ndodhë kjo. Ai që i dha jetë këtij monstrumi politik në Prishtinë, ai ka për ta zgjidhur këtë problem dhe t’i kontrollojë atë. S’ka lojëra të ...

Lexo me teper »

Veriu i Kosovës drejt zgjedhjeve të parakohshme, japin dorëheqjen krerët e komunave me shumicë serbe

Zubin Potoku, Leposaviqi, Zveçani e Mitrovica e Veriut, kanë mbetur pa kryetarë në Kosovë. Kjo deri të zgjidhen kryetarët e rinj. Ky proces mund të fillojë pas 40 ditësh. Sipas rregullës zgjedhore, zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe të parakohshme nuk mund të mbahen më herët se 30 ditë dhe më vonë se 40 ditë pas shpërbërjes, përkatësisht pas shkaktimit të rrethanave që kanë ...

Lexo me teper »

Serbia ultimatum CEFTA-s për largimin e tarifës 100% nga Kosova

Vazhdojnë kërcënimet e Serbisë për largimin e taksës së 100 për qindëshit të vendosur nga Kosova për produktet serbe. Bërnabiq i dha ultimatum CEFTA-s për 100 për qindëshin duke vendosur një afat prej 90 ditë. Nëse nuk fillon një konsultim i përbashkët ose problemi nuk zgjidhet brenda 90 ditëve të ardhshme, Serbia do të fillojë procedurat në Gjykatë të Arbitrazhit. ...

Lexo me teper »