Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Haradinaj: Trysnia ndaj pjestarëve serbë të FSK nga Serbia është krim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të enjten se trysnia e Serbisë ndaj pjesëtarëve serb të Forcës së Sigurisë është krim dhe në kundërshtim me konventat ndërkombëtare dhe me të drejtat e njeriut. Ai i bëri këto komente pas mbledhjes së Këshillit Kombëtar të Sigurisë, i cili shqyrtoi gjendjen e sigurisë në vend pas trysnisë së Beogradit ndaj pjesëtarëve të ...

Lexo me teper »

69 vota pro për së dyti herë për marrëveshjen për emrin, ç’do të bëj Ivanov?!

Ditën e sotme Parlamenti i Maqedonisë për të dytën herë miratoi ligjin për marrëveshjen për emrin me Greqinë. Nga 120 deputetë, 69 votuan pro marrëveshjen, një i përmbajtur dhe asnjë kundër. Në sallën e parlamentit ishin vetëm të pranishëm deputetët e VMRO-DPMNE dhe partitë e tjera opozitare maqedonase, shkruan INA.  Ligji ishte rikthyer në Kuvend, pasi i njëjti nuk ishte firmosur nga ...

Lexo me teper »

Pa praninë e opozitës, parlamenti maqedonas miraton marrëveshja e emrit me Greqinë

Parlamenti maqedonas ka miratuar me 69 vota pro ratifikimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë. Deputetët e opozitës nuk ishin të pranishëm në seancën e sotme pasi janë shprehur kundër kësaj marrëveshjeje. Kjo ishte hera e dytë që ky ligj vinte në parlament pasi herëne parë ai nuk u firmos nga presidenti i vendit, Ivanov. Pas kësaj ligji i miratuar ...

Lexo me teper »

Zaev: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO stabilitet për rajonin

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, sot në një ceremoni solemne ndanë çertifikatat për pranimin e 125 ushtarëve profesionalë të Armatës së Republikës së Maqedonisë. Në adresimin e saj para të pranishmëve, ministrja Shekerinska tha se eventi i sotëm, paraqet një fillim të ri për ushtarët e sapopranuar, të cilëve u tha se ...

Lexo me teper »

Vetëvendosje: Nuk duhet të ketë dialog me Serbinë pa vija të kuqe

Komiteti për Politikë të Jashtme i Lëvizjes Vetëvendosje, sot organizoi një diskutim mbi zhvillimet e fundit rreth dialogut me Serbinë dhe problemeve që e kanë shoqëruar atë proces. Sipas njoftimit të VV-së, diskutimin e hapi drejtuesja e Komitetit, Fitore Pacolli. Ndërsa për një prezantim ishte i ftuar studiuesi gjerman Bodo Weber i cili po viziton Kosovën këto ditë. Tema të ...

Lexo me teper »

Hungaria i dhuron tel me gjemba Malit të Zi për mbrojtjen e kufirit me Shqipërinë

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Hungarisë, Peter Szijjarto, tha se Hungaria do t’i dhurojë Malit të Zi gardh me gjemba në gjatësi prej 25 kilometrash për ta mbrojtur kufirin e përbashkët me Shqipërinë prej refugjatëve. Szijjarto, i cili realizoi vizitë zyrtare në Mal të Zi, tha për Agjencinë e Lajmeve Maxhar (MTI) se fluksi i refugjatëve në ...

Lexo me teper »

Zvëndësministri: FSK shndërohet në ushtri në vjeshtë emri i ndërrohet më vonë

Zëvendësministri i  Forcës së Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani ka thënë se janë duke u përgatitur që gjatë vjeshtës përmes ndryshimeve ligjore ta bëjnë FSK-në ushtri, por pa ia ndërruar emrin. Ai ka deklaruar për Klan Kosovën, se edhe pas kryerjes të këtij procesi do të mundohen që ta ndryshojnë edhe kushtetutën, në mënyrë që të ndryshohet edhe emri. Ai ...

Lexo me teper »

Deklarata e fortë e Gjuriç: Kosova është Serbi

Për drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç,  Kosova është Serbi. Kështu ka deklaruar ai teksa ka pohuar se Kosova dhe Metohia është territor i Serbisë sipas Kushtetutës serbe dhe sipas Rezolutës 1244. “Ajo kur fyejnë, përdorin retorikë provuese, flasin marrina për njëfarë territori që nuk e kanë, nuk përbëjnë kurrfarë lajmi. Kosova dhe Metohia është ...

Lexo me teper »

Ministri grek për marrëveshjen me Shqipërinë: S’ka çështje çame, janë kriminelë lufte

Greqia mund të përfundojë në zgjedhje të parakohshme pas firmosjes së marrëveshjes së emrit me Maqedoninë fqinje. Aleati i kryeministrit Tsipras në qeveri, kreu i “Grekëve të Pavarur”, Panos Kammneos ka deklaruar se kjo marrëveshje nuk do kalojë pa u pyetur populli grek dhe mundësitë për këtë në dy: Referendum ose zgjedhje të parakohshme, shkruan Protothema. Më tej ka folur ...

Lexo me teper »

Mali i Zi dërgon ushtarët në Kosovë për KFOR-in, Ministri i Mbrojtjes Serbe e quan akt armiqësie

Parlamenti i Malit të Zi pritet të vendos sot për të dërguar ushtarakët e saj në Kosovë, në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it. Por një gjë e tillë nga ministri serb i Mbrojtjes po konsiderohet si akt armiqësie ndaj Serbisë. Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka komentuar lidhur me debatin e paralajmëruar në Parlamentin e Malit të Zi, ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful