Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Greqi: 32 vitkima dhe 1061 të infektuar me koronavirus

Numri i personave që kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e koronavirusit ka shkuar në 32. Sikurse bëjnë të ditur mediat greke numri i personave të infektuar ka shkuar në 1061, ku 95 raste janë evidentuar vetëm sot. Ndërkohë që numri i viktimave dhe infektuarve rritet Greqia, po aplikon masa shtrënguese. Mëngjesin e ditës së sotme qytetarët grekë nxituan ...

Lexo me teper »

Shkon në 90 numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë, sot dy raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 2 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 90. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 38 mostra, prej të cilave 2 kanë rezultuar pozitive. “Rastet pozitive janë raste kontakti, një me vendbanim në Podujevë ...

Lexo me teper »

Shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Sot në mëngjes ka ndërruar jetë një tjetër person nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Ajo është një grua 66 vjeçare nga Struga. Sipas anketës së epidemiologëve, familja e saj kishte qenë në Dibër, pak para se të shpallej gjendja e krizës dhe kishte pasur kontakt me një nga mjekët e infektuar atje. Edhe burri i saj është gjithashtu pozitiv ...

Lexo me teper »

Qeveria e Kurtit shkarkon bordin e institucionit të rëndësishëm shëndetësor

Qeveria ende në detyrë e Albin Kurtit ka aprovuar vendimin për shkarkimin e Bordit Drejtues të Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës me arsyetimin se nuk i ka përmbushur detyrat dhe përgjegjësitë e rëndësishme të përcaktuara me Statutin e SHSKUK-së dhe ka dështuar në arritjen e objektivave. RTK shkruan se qeveria në po të njëjtin vendim ka emëruar dhe Bordin e ...

Lexo me teper »

“E kam parë dy herë në sy, po s’i kam premtuar heqje takse pa reciprocitet” – Kurti i përgjigjet Grenell-it

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Kurti, i është përgjigjur të dërguarit të presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Grenell, i cili deklaroi mbrëmjen e sotme se kreu i qeverisë i kishte premtuar duke e parë në sy se do hiqte taksën ndaj mallrave serbe. Kurti thotë se Grenellin e ka takuar dy herë gjithsej dhe është e vërtetë se e ka ...

Lexo me teper »

Grenell “ngacmon” Kurtin: Më pa në sy dhe më tha do e heq taksën ndaj Serbisë

I dërguari special i presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Grenell, deklaroi se kryeministri i Kosovës, i ka premtuar heqjen e taksës 100% ndaj mallrave serbe. Ai e bëri deklaratën në një intervistë në televizionin T7 në Kosovës. ‘Ai më shikoi në sy dhe tha se ata do ta heqë taksën. Prandaj, për ne nuk ka kuptim që të ketë politika ...

Lexo me teper »

Lajme të mira për Maqedoninë e Veriut, bëhet zyrtarisht anëtarja e 30-të e NATO-s

Maqedonia e Veriut është anëtarja më e re e NATO-s. Lajm është njoftuar nga kreu i aleancës, Stoltenberg. Teksa i uron mirëseardhjen ai shkruan në Twitter se procesi i pranimit të Shkupit është i plotë ‘Mirësevjen në NATO, Maqedoni e Veriut! Ka qenë rrugë e gjatë, por të gjitha përpjekjet janë shlyer. Procesi zyrtar i pranimit tani është i plotë ...

Lexo me teper »

“Thirrjet e dyshes Thaçi-Vuçiç për shkëmbim territoresh janë ende kërcënuese” – Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka reaguar zyrtarisht pas deklaratës së Departamentit Amerikan të Shtetit ku thuhej se nuk ka një marrëveshje të fshehtë mes Kosovës e Serbisë për shkëmbim territoresh. Në njoftimin e Prishtinës zyrtare theksohet se deklarata e DASH-it rikonfirmon faktin se Uashingtoni do qëndrojë pranë popullit të Kosovës. Më tej në deklaratë thuhet se qëndrimi zyrtar i DASH-it pohon ...

Lexo me teper »

Italia shënon numrin më të madh të viktimave në 24 orë, 969 të vdekur nga koronavirusi

Ka shkuar në 969 numri i viktimave në Itali 24 orët e fundit. Njoftimi është bërë në buletinin e përditshëm të Mbrojtjes Civile të vendit apenin. Ky është numri më i lartë i viktimave që kur Italia u prek nga Covid-19. Ndërkohë numri i përgjithshëm i viktimave ka mbërritur në 9134, duke e kthyer Italinë në vendin më të prekur ...

Lexo me teper »

Ministri i Financave në Kosovë propozon 73 milionë euro për dy muajt e ardhshëm

Ministri i Financave në detyrë i Kosovës, Besnik Bislimi, ka propozuar një paketë masash për sektorin privat teksa vendi përballet me emergjencën e koronvirusit. Ai thekson se masat e marra nga qeveria për kufizimin e shumë veprimtarive ka çuar në rënie të prodhimit dhe rënie të aktivitetit ekonomik për qytetarët, biznesin e buxhetin e shtetit. Paketa e propozuar prej tij ...

Lexo me teper »