Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Thaçi në Austri: Marrëveshja s’duhet të frikësojë askënd, korrigjimi i kufijve ide kreative

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, këmbëngul në idenë e tij për korrigjim territoresh mes Serbisë dhe Kosovës. Në një konferencë për mediat në samitin e liderëve rajonalë e europianë në Alpbach të Austrisë sot, Thaçi tha se korrigjimi i kufijve nuk e destabilizon rajonin. “Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet ta frikësojë askënd e as korrigjimi i kufijve”, tha ...

Lexo me teper »

Hahn shpreh pëlqimin për korrigjimin e kufijve por kërkon garanci për stabilitetin

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn i cili ka mori pjesë sonte në panelin e Forumit të Alpbach ka thënë se nëse zgjidhja nënkupton ndryshim kufijsh atëherë duhet të jepen garanci që nuk do të këtë efekt në vende tjera. Gjatë fjalës së tij Hahn u shpreh se të dy vendeve nuk do t’i imponohet asgjë nga jashtë dhe se çfardo zgjidhje ...

Lexo me teper »

Thaçi nga takimi me Vuçiç në Austri: Korrigjimi i kufijve nuk duhet të friksojë vendet e tjera, të vendosur të arrijmë marrëveshje me Serbinë

Presidenti, Hashim Thaçi, ka thënë sot në, se Kosova është e vendosur që ta arrijë një marrëveshje me Serbinë, dhe tha se përfshirja e korrigjimit të kufijve në këtë marrëveshje nuk duhet t’i frikësojë apo të kundërshtohet nga vendet tjera, shkruan Klan Kosova. Ai foli në kuadër të një paneli të përbërë po ashtu nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, nga ...

Lexo me teper »

Ish-politikani britanik: Ndryshimi i kufijve të Kosovës të çon drejt luftës

Ish-përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar për Bosnjë e Hercegovinën dhe politikani i njohur britanik, Paddy Ashdown, e konsideron si jashtëzakonisht të rrezikshme idenë për ndryshimin e kufijve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë, shkruan Gazeta Express. Në një intervistë për “Dnevni Avaz” ai ka thënë se ka folur edhe me disa politikanë evropian lidhur me këtë temë. “Çfarëdo lëvizje e kufijve ...

Lexo me teper »

Mogherini bën së bashku Thaçin dhe Vuçin në 7 shtator në Bruksel

Nëpërmjet një njoftimi zyrtar në nga zyra për Marrëdhëniet me Jashtë të Evropës u njoftua se Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë do të mbajë një takim në 7 Shtator në Bruksel me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandër Vuçiç. Sipas njoftimit ky takim do të mbahet në kuadër të Dialogut për normalizimin ...

Lexo me teper »

Jeta e senatorit McCain drejt fundit, reagojnë republikanët amerikanë

Senatori McCain ka vendosur të ndërpresë trajtimin mjekësor për sëmundjen e keqe që ka në tru. Për këtë veprim kanë reaguar  një sërë miq të tij të cilët luten për të. “I gjithë klani McCain po bën atë që familja e tyre ka bërë prej brezash të tërë, po përballon sfidat me dinjitet”, shkroi senatori republikan Lindsey Graham. Ish-astronauti Scot ...

Lexo me teper »

Bllokimi i anijes me emigrantë në port, Salvini mund të përballet me ligjin

Bashkimi Europian i është kundërpërgjigjur kërcënimit të qeverisë  italiane se do të ndërpresë pagesat e saj për buxhetin në Bruksel, pas një mosmarrëveshjeje mbi një anije shpëtimi me refugjatë e emigrantë, teksa prokurorë nga Siçilia kanë udhëtuar drejt Romës për të marrë në pyetje zyrtarët vendas, përfshi ministrin e Brendshëm të ekstremit të djathtë, Matteo Salvini, mbi ndalimin e paligjshëm ...

Lexo me teper »

Vuçiç: Prishtina dhe Beogradi janë larg arritjes së marrëveshjes, së shpejti takim me Ramën dhe Thaçin

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se Beogradi dhe Prishtina nuk janë fare afër arritjes së marrëveshjes. Sidoqoftë, ai është zotuar se do t’i informojë qytetarët në Serbi nëse marrëveshja arrihet duke e prezantuar atë para opinionit. “Është shumë vështirë të arrijmë çfarëdo marrëveshje. Nuk jemi afër, nuk ka marrëveshje. Se a jemi afër zgjidhjes, nuk jemi, jemi ...

Lexo me teper »

Këshilltari i Trumpit për Sigurinë Kombëtare: SHBA nuk përfshihet në shkëmbimin e territorit mes Kosovës dhe Serbisë

John Bolton, këshilltari për Sigurinë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, ka sqaruar më në fund qëndrimin e SHBA-së ndaj idesë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. Në një prononcim për ‘Radio Evropa e Lirë’ Bolton ka thënë se Uashingtoni nuk do të përfshihet pasi nuk e konsideron një çështje të vetën.  “Çështja e arritjes së stabilitetit në Ballkan është ...

Lexo me teper »

Di Maio kërcënon BE-në: Nuk japim 20 miliardë euro nëse nuk zgjidhet çështja e anijes me emigrantë

“Në këto muaj kemi parë se si linja e butë punon drejt Bashkimit Europian dhe si punon linja e ashpër: Unë dua të bëj një propozim tjetër: nëse nesër nuk del asgjë nga anija Diciotti dhe në rishpërndarjen e emigrantëve  unë dhe 5-yjet  ne nuk do të jemi më të gatshëm të japim 20 miliardë euro për BE çdo vit“, ...

Lexo me teper »