Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Anulohet në momentin e fundit takimi Thaçi-Vuçiç

Planet e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për takimin e sotëm me aleksandar Vuçiç mesa duket njuk kanë shkuar siç e mendonte. Takimi mes Thaçit dhe Vuçiçit është anuluar në momentin e fundit dhe mesa duket me kërkesë të presidentit serb. Mosrealizimin e këtij takimi e ka raportuar edhe televizioni serb “RTS”, i cili raporton se në vizitën e tij ...

Lexo me teper »

Takimi Thaçi-Vuçiç për Kosovën, 3 skenarët për një zgjidhje përfundimtare

Agjencia e lajmeve të Ballkanit IBNA, në kuadër të takimit mes presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandër Vuçiçit, ka realizuar një artikull ku përmbledh tre skenarët për t’i dhënë zgjidhjen përfundimtare konflikteve dhe arritjen e një kompromisi mes dy vendeve. IBNA rendit tre skenare, përkatësisht vendosja e një autonomie për Kosovën e Veriut, spastrimi etnik dhe shkëmbimi ...

Lexo me teper »

Thaçi takohet sot me Vuçiç-in në Bruksel, Mogherini ndërmjetëse

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçic, do të takohen sot në Bruksel për të diskutuar mbi marrëveshjen për përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Ky është takimi i parë mes dy liderëve, që pas shpërthimit të debateve mbi çështjen e kufijve, kur presidenti Thaçi hodhi idenë për ‘korrigjim kufijsh’ mes Kosovës dhe Serbisë. Shefja për ...

Lexo me teper »

REUTERS: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, një ide që ndan Ballkanin

Agjencia e lajmeve “Reuters”, i ka kushtuar një artikull çështjes që që shumë ka trazuar politikën në Kosovë dhe në Serbi, madje edhe në Shqipëri, idesë së shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes këtij artikulli “Reuters” përmbledh situatën aktuale dhe pritshmëritë e një marrëveshjeje të mundshme, ndërsa e konsideron këtë si një ide që ndan të gjithë Ballkanin ...

Lexo me teper »

Thaçi sqaron deklaratën ndaj Berishës, flet edhe për referendum popullor për marrëveshjen me Serbinë

  I pyetur për deklaratën e tij ndaj ish-kryeministrit Berisha, Thaçi ha se raportet e tij me autoritetet shqiptare kanë qenë dhe janë thellësisht institucionale. “Marrëdhëniet e mia me autoritetet në Shqipëri janë institucionale, asnjëherë personale. Kanë qenë në të mirë të raporteve dhe të çështjes kombëtare.” Më tej presidenti i Koovës tha se i mirëkupton të gjithë ata që ...

Lexo me teper »

“Marrëveshja me Serbinë, i hap Kosovës përfundimisht rrugën për në BE” – Thaçi

Presidenti i Kosovës, Thaçi, ka deklaruar se korrigjimi i kufijve me Serbinë është tejet i rëndësishëm jo vetëm për Kosovën dhe përspektivën e saj evropiane por edhe për mbarë rajonin. I ftuar në emisionin “Opinion” ai ka thënë se arritja e kësaj marrëveshjeje do promovonte paqen në Ballkan dhe do hapte rrugën e anëtarësimit të Kosovës në BE. “Kjo marrëveshje ...

Lexo me teper »

Haradianj për televizionin serb: Jo nuk ka ndryshim kufinjsh, të respektohet Kushtetuta

Në lidhje me çështjen e kufinjve kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj  gjatë një interviste dhënë televizionit serb “Prva”, ka deklaruar se fuqitë e presidentit të vendit Hashim Thaçi janë të qarta, dhe se territoret dhe kufijtë e Kosovës nuk janë nën juridiksionin e tij. “Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përfaqëson vendin, territoret dhe kufijtë nuk janë në autoritetin e presidentit. Sovraniteti ...

Lexo me teper »

“Kufijtë e Kosovës jo në dorën e Thaçit, s’do ketë demarkacion me Serbinë” – Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka thënë se territoret dhe kufijtë e vendit nuk janë nën juridiksioni e presidentit Thaçi. Ai theksoi se kjo është çështje që i përket Kushtetutës dhe respektohet në Kosovë. “President i Kosovës, Hashim Thaçi përfaqëson vendin, territoret dhe kufijtë nuk janë nën autoritetin e presidentit. Kjo është pjesë e sovranitetit dhe integritetit të Kosovës dhe kjo ...

Lexo me teper »

Veseli sqaron kur do nisë seanca e jashtëzakonshme e kërkuar nga opozita

Seanca e jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës, e thirrur nga opozita pritet të mbahet sot në orën 19:30. 51 deputetë të opozitës kanë kërkuar debat për dialogun me Serbinë. Ditën e djeshme dështuan të gjitha përpjekjet duke qenë se opozita mungoi, gjë që e detyroi kreun e Kuvendit, Veseli, që ta shtynte për sot seancën, shkruan “Lajmi”. Në këtë seancë ...

Lexo me teper »